گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

دبیركل اتحادیه جهانی ناشران مسلمان مطرح كرد : باید قانون مالکیت معنوی برای محصولات فرهنگی ایجاد کنیم

دبیرکل اتحادیه جهانی ناشران مسلمان گفت: اگر بر اساس مسائل و ملاحظات فرهنگی نمی توانیم عضو معاهده بین المللی کپی رایت باشیم ، باید در داخل کشور یک قانون مالکیت فکری برای محصولات فرهنگی داشته باشیم.

1396/07/23
|
09:15
|

برنامه "گفت و گوی فرهنگی " رادیو گفت و گو با موضوع نقد و بررسی بر نظام استاندارد در حوزه فرهنگ و محصولات فرهنگی با حضور دکتر علی زارعی نجف دری ، عضو کمیته فرهنگ و تمدن شورایعالی انقلاب فرهنگی و دبیرکل اتحادیه جهانی ناشران مسلمان روانه آنتن شد.

زارعی نجف دری با بیان اینکه نظام استاندارد مشخصی برای ارزیابی حوزه فرهنگی نداریم ، عنوان کرد : از آنجایی که امور فرهنگی کشور به متخصصین سپرده نمی شود و سلایق شخصی در ارزیابی حوزه فرهنگ دخالت دارند ، در سخت افزار و نرم افزار دچار مشکل می شویم.

وی در ادامه به نقشه مهندسی فرهنگی به عنوان یک حرکت بسیار مثبت اشاره کرد و گفت : اگرچه برای این نقشه موارد تکمیلی نیز متصور است اما می توان مدعی شد در مرحله تدوین بسیار خوب بوده است.مشکل مربوط به این طرح کم کاری در اجرا و تبیین این نقشه است.

عضو کمیته فرهنگ و تمدن شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه تبیین نقشه مهندسی فرهنگی برعهده شورای عالی انقلاب فرهنگی نیست ، عنوان کرد : نهادها و کنشگران فرهنگی به صورت اشخاص حقیقی و حقوقی که در کشور وجود دارند مسئولیت اجرای این نقشه را باید بپذیرند.

زارعی نجف دری خاطرنشان کرد : مادر محصولات فرهنگی کتاب است و اصالت خود را حفظ کرده است.اما متاسفانه واقعیت کتابخوانی در جامعه ما تبیین نشده است و متهم اصلی مردم هستند در حالی که این گونه نیست و سهم مردم از این بحران بسیار کم است.

وی به شاخص های مورد نیاز حوزه فرهنگ جهت استانداردسازی اشاره کرد و گفت : در این حوزه باید به دو خلاء اساسی که مادر بسیاری از مشکلات است توجه ویژه داشته باشیم.یکی از این خلاء ها قانون مالکیت فکری و معنوی یا کپی رایت در ارتباط با بخش نرم افزار و محصولات فرهنگی است.

دبیرکل اتحادیه جهانی ناشران مسلمان اضافه کرد : اگر بنا بر دلایلی نمی توانیم به معاهده جهانی کپی رایت بپیوندیم ، می توانیم برای مباحث فرهنگی در داخل کشور قانون مالکیت معنوی ایجاد کنیم چرا که این خلاء مانع بسیار بزرگی است.

زارعی نجف دری فقدان ملاک و معیار در حوزه سخت و نرم افزاری فرهنگی را به عنوان خلاء دوم معرفی کرد و گفت : آنچه که اهمیت دارد این است که ملاک و معیارهای حوزه فرهنگ باید به تناسب اعتقادات و باورهای دینی ،فرهنگی و سلایق ملی ما صورت گیرد.

وی یادآور شد : مسئولان و مدیران فرهنگی ما در خصوص دو خلاء ذکرشده کار قابل ملاحظه ای انجام نداده اند.اگر بتوانیم این مسائل را حل کنیم در بحث نظام سازی و استانداردسازی محصولات فرهنگی گام های بزرگی برداشته ایم.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی