گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

عضو اتحادیه ناشران: خصوصی سازی یکی از راه های درمان نشر بیمار است

عبدالعظیم فریدون تاکید کرد : با واگذاری نشر به بخش خصوصی و صنف ، می توان انتظار داشتن بسیاری از بحث های فرهنگی به صنف انتقال پیدا کند و تا حدود زیادی از الگوهای دیکته شده به نشر کاهش یابد.

1396/07/26
|
10:08
|

برنامه " گفت و گوی فرهنگی " رادیو گفت و گو با موضوع فعالیت اتحادیه های نشر و فرصت های از دست رفته در تعاملات جهانی با عبدالعظیم فریدون ، عضو اتحادیه ناشران و مدیر مسئول انتشارات محراب قلم روانه آنتن شد.

در آغاز فریدون با بیان اینکه بنیان گذاری اتحادیه نشر مربوط به پیش از انقلاب است ، عنوان کرد : یکی از مشکلات جدی اساسنامه اتحادیه ، نگنجاندن اهداف در جهت تعاملات بین المللی در آن است.

وی مشکل عمده صنف نشر را دولتی بودن آن دانست و اظهار کرد : متاسفانه تمام زیر ساخت های حاکمیت دولتی است و فرهنگ نیز از این قاعده مستثنی نیست.

عضو اتحادیه ناشران اظهار امیدواری کرد : در حال حاضر با روی کار آمدن دکتر سید عباس صالحی باب واگذاری به بخش خصوصی و صنف آغاز شده است با گام برداشتن در جهت خصوصی سازی می توان انتظار داشتن بسیاری از بحث های فرهنگی به صنف انتقال پیدا کند.

فریدون خاطرنشان کرد : اتحادیه ها زیر نظر اتاق اصناف و وزارت صنعت ، معدن و تجارت هستند ، الگوها و نحوه عملکرد ساختاری به آنها دیکته می شود و به هیچ عنوان قابل تغییر نیست.

وی یادآور شد : هیچ گونه بستری برای صنف نشر در جهت تعاملات بین المللی ایجاد نشده است ، در نتیجه این صنف هنوز بالغ نیست وهزینه های ارتباطات جهانی به قدری بالاست که امکانی برای خود صنف برای برقراری تعامل وجود ندارد.بنابراین وظیفه دولت است که بستر و زمینه ارتباط را فراهم کند.

مدیر مسئول انتشارات محراب قلم افزود : تنها فعالیتی که در جهت تعاملات جهانی وجود دارد ، کارگروه هایی است که در هیات مدیره تشکیل شده است و تنها فعالیت آن شرکت در نمایشگاه فرانکفورت است . دولت هر ساله غرفه ای را در این نمایشگاه اجاره می کند و بخشی را در اختیار اتحادیه قرار می دهد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با رادیو گفت و گو درخصوص کتاب های قاچاق اظهار کرد : سال گذشته قراردادی بین اتحادیه و وزارت ارشاد درباره قاچاق کتاب امضا شد و در حال حاضر از طرف قوه قضائیه نیز به شدت در حال پیگیری و برخورد است.

فریدون همچنین به موضوع کپی رایت نیز اشاره کرد و گفت : زمانی که برخی از ناشران خود اقدام به ارتباط با ناشران خارجی می کنند به دلیل استفاده بدون اجازه از کتاب خارجی مورد توهین قرار می گیرند و برچسب سرقت به آنها زده می شود و ناشران بین المللی حاضر به برقراری تعامل محکم نیستند.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی