صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

یک کارگردان انیمیشن عنوان کرد : باید انیمیشن هایی بر اساس فرهنگ و داستان های ملی خود بسازیم تا به سازندگان اسباب بازی برای طراحی و ساخت ، خوراک فرهنگی بدهیم.

برنامه " گفت و گوی فرهنگی " رادیو گفت و گو با موضوع سوء تغذیه فرهنگی کودکان و پیامدهای آن با حضور فرشید موسوی ، کارگردان انیمیشن و مدیرجلوه های ویژه سینما روانه آنتن شد.

موسوی در آغاز به ناچیز بودن کارهای تحقیقاتی در بخش انیمیشن کودک ونوجوان اشاره کرد و گفت : ما نباید قدرت حریف و تحقیقات آن ها در این حوزه را نادیده بگیریم و باید بپذیریم کشورهای خارجی در حوزه انیمیشن و اسباب بازی از ما بسیار جلوتر هستند.

وی افزود : فیلم هایی که ساخت خود ما نیستند مطمئنا فیلم های خوبی هستند تنها مشکل این فیلم ها تناقضی است که برای کودک ایجاد می کنند.در این فیلم ، کودک دست به مقایسه می زند که چرا مادرش شبیه مادر داخل فیلم نیست و با رفتارهایی که در آن صورت می گیرد قادر به همزاد پنداری نیست.

این کارگردان انیمیشن تاکید کرد: برخی از انیمیشن ها برای رده سنی کودکان مناسب نیست و در کشورهای سازنده آن نیز برای زیر 16 سال ممنوع است اما در ایران آنقدر باید ها و نبایدها زیاد است که والدین گمان می کنند مشکل کشور سازنده است.

موسوی با بیان اینکه از نظر کیفیت ساخت توانایی رقابت با کشورهای اروپایی را نداریم ، خاطرنشان کرد : می توانیم به آنچه ساخته ایم متمرکز شویم و به بخش های ناشناخته و کار نشده بپردازیم .ظرفیت و توانایی این کار را داریم زیرا انیمیشن سازان بسیار خوبی داریم که در بخش تعریف پروژه دچار مشکل شدند و اکنون در بهترین شرکت های خارجی مشغول فعالیت هستند.

وی خاطرنشان کرد : دارای یک غرور کاذب هستیم که نباید ازدست آوردهای کشورهای موفق استفاده کنیم .به عنوان مثال در کشورهای خارجی اگر فیلمی مناسب کودک نباشد از تماشای او جلوگیری می کنند ، چه اشکالی دارد از این فرهنگ و رفتار پیروی کنیم.

مدیرجلوه های ویژه سینما ادامه داد : ما فقط از تحقیقاتی که آنها انجام داده اند استفاده می کنیم.اگر محتوای نمایشی یک کشور خوب است باید بهره ببریم و دوباره همان راه را تکرار نکنیم.

موسوی برای تامین تغذیه روحی کودکان پیشنهاد داد : انیمیشن هایی بسازیم که در آینده نزدیک عروسک ساز به عنوان یک خوراک فرهنگی برای تصویر سازی و طراحی از آن استفاده کند مانند آنچه درباره شهر موشها و کلاه قرمزی شاهد بودیم. این کار دارای بار مالی خوب برای صنعت انیمیشن سازی و اسباب بازی سازی است.

مرتبط با این خبر

  • نپیوستن به قانون کپی رایت مانع ارتباط با ناشران جهانی نیست

  • مصرف گرایی در کودکان به سرعت در حال پیشرفت است

  • ترویج فرهنگ مدیریت جهادی؛ راهکار مقابله با مصرف گرایی

  • مصرف گرایی؛ ابزاری برای تفاخر اجتماعی افراد در کلانشهرها

  • معضلات فروش رایت آثار نویسندگان ایرانی به ناشران خارجی

  • مسئولان به نسل جوان دانشگاهی اعتماد کنند

  • لزوم بازنگری در متدهای آموزشی مدرن هنرهای سنتی

  • فقدان نظام آموزشی یکپارچه، هنرهای سنتی را دچار بحران کرده است

  • تکریم دختران عزت نفس را در آنها تقویت می کند

  • حضرت معصومه(س)؛ الگویی موفق برای دختران در حفظ ارزش ها