صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

کارشناس مذهبی بیان کرد: نیاز جامعه آن زمان نیاز علمی و فرهنگی بوده و امام صادق (ع) نیز با شناسایی این نیازمندیهای فکری جامعه درصدد ارائه راهکار برای پاسخگویی به این نیازهای جامعه بوده اند.

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" رادیو گفت و گو ویژه شهادت امام جعفر صادق (ع) پیرامون شخصیت آن امام بزرگوار و با حضور حجت الاسلام دکتر رضا شاه محمدی کارشناس مذهبی و مدرس دانشگاه روانه آنتن شد.

حجت الاسلام شاه محمدی در ابتدای مطلب بیان داشت: جامعه تا زمان امامت امام صادق (ع) جامعه ای ضعیف بود و به دلایل مختلف از مسائل فقهی بهره کافی را نداشت و عدم آشنایی و دسترسی مردم به مسائل دینی، مشکلاتی را در زمینه مکاتب فقهی ایجاد کرده بود.

وی افزود: در آن زمان بسیاری از شیعیان به دلایل مختلف از جمله دلایل سیاسی ناگزیر به مراجعه به مکاتب دیگر بودند. امام صادق (ع) گام های بسیار مهم و جدی را در زمینه فقهی برداشتند و با این کار همه شیعیان و مسلمانان را با مکتب اسلام آشنا کردند.

این کارشناس مذهبی در مصاحبه با رادیو گفت و گو خاطرنشان کرد: امام جعفر صادق (ع) در دوران امامت خود تلاش می کنند جامعه را نسبت به مسائلی آشنا کنند بدین ترتیب هزاران فرهیخته و دانشمند از مکتب امام صادق (ع) فارغ التحصیل می شوند.

این مدرس دانشگاه یادآور شد: مقام علمی برخی شاگردان امام صادق (ع) به اندازه ای بالا بوده که حضرت در زمانی که به او دسترسی نداشتند آنها را به اجتهاد سفارش می کردند.

حجت الاسلام شاه محمدی در ادامه مطلب بیان داشت: برخی اوقات ما مسائلی را از جامعه خود توقع داریم که شاید منطقی نباشند. به عنوان مثال در حوزه فقه، علوم مختلف، موسیقی و سایر امور احتمال دارد مخاطب انتظاری از جامعه داشته باشد که جامعه به دلایل مختلف نتواند به این توقع ها بپردازد.

وی تصریح کرد: در زمان امام جعفر صادق(ع) جامعه دچار یک ضعف فرهنگی بود و طبیعی است که وقتی مردم پویا نباشند دچار افسردگی خواهند شد. بنابراین یکی از ویژگی های مهم آن دوران شور و نشاطی بود که امام صادق (ع) با علم و فرهنگ خود به جامعه تزریق می کردند.

حجت الاسلام شاه محمدی در ادامه گفت و گوی فرهنگی رادیو گفت و گو افزود: ما شیعیان معتقدیم که امام صادق (ع) ناجی ما در عرصه های مختلف هستند و روح جامعه را دگرگون می کند.

این کارشناس مذهبی یادآور شد: در زمان ایشان مردم نیاز علمی داشتند اما به فرهنگ علوی و علوم مختلف دسترسی نداشتند. بدین ترتیب امام صادق (ع) در این تاریخ کم سابقه با شروعی که از آموزش علوم اسلامی دارند جامعه را با نشاط می کنند و پس از آن به مباحث کلامی و ادبیات و فلسفه و نجوم می پردازند.

مدرس دانشگاه در پایان برنامه فرهنگی رادیو گفت و گو تصریح کرد: نیاز جامعه آن زمان نیاز علمی و فرهنگی بوده و امام صادق (ع) نیز با شناسایی این نیازمندیهای فکری جامعه درصدد ارائه راهکار برای پاسخگویی به نیازهای مردم جامعه بوده اند.

مرتبط با این خبر

  • ادبیات کودک، مشکلات ترجمه و فضای آموزشی

  • فضای مجازی؛ فرصتی برای رونق کتابهای صوتی و صادرات به دنیا

  • لزوم فرهنگ سازی جدی در مورد استفاده از کتاب های صوتی

  • مسئولان جلوی پخش کتابهای صوتی در فضای مجازی را بگیرند

  • رابطه میان کتاب و فضای مجازی در ویژه برنامه گفت و گوی فرهنگی

  • کتاب های 50درصد تخفیف، قاچاقی و غیرقانونی اند

  • گفت و گوی فرهنگی از عوارض قاچاق کتاب می‌گوید

  • صنعت چاپ ایران حال و روز خوبی ندارد

  • افزایش قیمت کاغذ در شرایط کاهش نرخ ارز

  • دخالت دولت در بازار منجر به افزایش قیمت کاغذ شده است