صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

زرنگار گفت: وظیفه ما این است که از فرهنگ بی نظیر ملی و دینی خود با دوری از خرافات و رفتارهای سخیف صیانت کنیم و فرهنگ را به یک حزب و جریان و برپایی مراسم بی هویت تقلیل ندهیم.

برنامه "گفت وگوی فرهنگی" به مناسبت روز فرهنگ عمومی با حضور دکتر طاهره زرنگار عضو هیئت علمی دانشگاه و مشاور فرهنگی و تربیتی از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

دکتر زرنگار در ابتدای مطلب به معنای فرهنگ اشاره کرد و گفت: فرهنگ به معنای آداب و رسوم و سنت هایی است که در زندگی خانوادگی و اجتماعی از آن استفاده می کنیم.

وی افزود: با توجه به فرهنگ شیعی ما ایرانیان، کلیدی ترین و محوری ترین جایی که می توان روح این فرهنگ را در آن دید ماه محرم و صفر و اعیاد شیعه است. این مناسبت ها تجلی گاه روح شیعی است که نه تنها بنیان های اعتقادی و ارزشی که حتی بنیان های عاطفی و روحی فرهنگ شیعی را به نمایش می گذارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه بیان داشت: فرهنگ شیعی بدون محرم امکان حضور و تجلی ندارد و در حقیقت محرم و صفر بستر اصلی تجلی و تدام این فرهنگ به شمار می روند.

مشاور فرهنگی و تربیتی در ادامه برنامه گفت و گوی فرهنگی رادیو گفت و گو اظهار داشت: در حال حاضر دشمن برای تضعیف مذهب به شدت تلاش می کند. شبکه های ماهواره ای و رسانه های ضد اسلام با استناد به صحنه های قمه زنی در برخی کشورها مانند پاکستان و عراق تولیدات زیادی را علیه اسلام تهیه کرده و چهره خشن و زشتی را از اسلام به نمایش می گذارند.

زرنگار با بیان اینکه استعمار از تمامی ابزارهای ممکن در جهت ضربه زدن به اسلام استفاده می کند افزود: قمه زنی یکی از این ابزارهاست که دشمن بر روی آن متمرکز شده است.

این استاد دانشگاه در مصاحبه با رادیو گفت و گو متذکر شد: حفظ شعائر الهی از وظایف ماست، امام خمینی (ره) تاکید داشتند که دسته های سینه زنی شکوهمند بیرون بیایند و از کارهای خلاف سنت و دین پرهیز شود، علاوه بر این بر حفظ نهضت حسینی از طریق حفظ روضه خوانی ها و سینه زنی ها نیز تاکید می کردند.

مشاور فرهنگی و تربیتی گفت: وظیفه ما این است که از فرهنگ بی نظیر ملی و دینی خود با دوری از خرافات و رفتارهای سخیف صیانت کنیم و فرهنگ دینی را به یک گروه و فرقه و حزب و جریان و نیز برپایی مراسم بی معنا و بی هویت تقلیل ندهیم.

وی در پایان گفت و گوی فرهنگی رادیو گفت و گو با اشاره به آسیب های عزاداری های حسینی گفت: رقابت های شدید بین برخی گروه ها و هیئات مذهبی باید به اتحاد تبدیل شود. مسئولان، خانواده ها و همه مردم نسبت به جذب جوانان به مجالس عزاداری مسئول و موثر هستند. در عزاداری ها باید از آزار دادن همسایه ها و مسدود کردن خیابان ها، استفاده از اشعار غلو آمیز و الفاظ و موسیقی هایی که در شأن اهل بیت نیست جلوگیری شود.

مرتبط با این خبر

  • هنوز با استانداردهای زبان فارسی فاصله داریم

  • ضرورت بومی سازی منابع آموزشی در کشور

  • لزوم توجه نظام آموزشی به رشد فرهنگی و تربیتی معلمان

  • گفت و گوی فرهنگی و نگاهی به جایگاه گویشهای بومی در مدارس خواهد داشت

  • ضرورت تربیت معلمان با رویکرد و سواد پژوهشی

  • اکثر فارغ التحصیلان کتابداری بیکارند/ امکان مراجعه آنلاین کودکان به کتابخانه ملی

  • اهمیت نیازهای فرهنگی معلمان کمتر از معیشت آنها نیست

  • قابلیت مدارس برای تبدیل به فضای جشنواره ای و عاری از رقابت

  • رغبتی برای جذب فارغ التحصیلان کتابداری وجود ندارد

  • اعلام ویژه برنامه های رادیو گفت و گو به مناسبت هفته گرامیداشت مقام معلم