گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

یك كارشناس هنری: هنرمندان و گالری دارها از حقوق خود بی خبرند

طباطبایی گفت: هیچ هنرمندی از حقوق فردی خود در ارتباط با نگارخانه ها آگاه نیست و گالری دارها نیز از حق و حقوق خود بی خبرند.

1398/12/07
|
08:30
|

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" رادیو گفت و گو با موضوع سود دلالان در بازار هنرهای تجسمی و جیب خالی هنرمندان و با حضور مژده طباطبایی زواره مدیر گالری مژده، کارشناس هنری و نقاش و علی قهرمانی نقاش، خطاط و مرمتکار آثار نقاشی به روی آنتن رفت.

طباطبایی در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان داشت: نگارخانه ها و گالری ها و موزه ها در صورتی فعالیت هنری و اقتصادی خود را ادامه خواهند داد که هنرمندی وجود داشته باشد.

کارشناس هنری گفت: زمانی که هنرمند کارش را تولید و عرضه می کند و به سراغ نمایش آثارش می رود واسطه هایی مانند گالری دارها و نگارخانه دارها برای کمک به جریان تبادل مالی، عرضه و نمایش آثار هنری و معرفی هنرمندان شکل می گیرند.

وی ادامه داد: زمانی ماجرا با مشکل مواجه می شود که تعادل و ارتباط بین هنرمند، هنر عرضه شده و نگارخانه دار و خریدار به هم بریزد، مثلاً اگر اثر هنری دارای اشکال باشد خریدار هم معترض می شود و اگر قیمت اثر خارج از عرف باشد و یا اگر آنچه که نصیب هنرمند می شود ناعادلانه باشد مشکلاتی ایجاد خواهد شد.

طباطبایی با اشاره به اهمیت ویژه نقش نگارخانه دارها و گالری دارها در حمایت از هنرمندان گفت: اگر حواس نگارخانه دار به هنرمند و یا مخاطب نباشد مشکل ایجاد می شود. زبان هنرمند زبان خاصی است و از این رو کار گالری دارها به عنوان واسطه بسیار سخت و پیچیده است.

این نقاش وجود یک اساسنامه برای گالری داری را ضروری خواند و تصریح کرد: هیچ هنرمندی از حقوق فردی خود در ارتباط با نگارخانه و فضاهای اینچنینی آگاه نیست و متاسفانه آموزش گالری داری هم ارائه نمی شود و گالری دارها نیز از حق و حقوق خود بی خبرند.

وی متذکر شد: البته قانون مدونی درخصوص حقوق گالری ها وجود دارد اما در برخی موارد هم آثار به سرقت می روند و به قیمت های بسیار بالا و عجیب و غریب فروخته می شوند که اسم این کار دلالی نیست بلکه دزدی است.

طباطبایی همچنین به مفهوم واسطه و دلال در این حوزه اشاره و بیان کرد: دو نفر که در عرصه خرید و فروش اثر هنری یک پورسانتاژی را به عنوان حق الزحمه در نظر بگیرند و کار انجام دهند "واسطه" هستند اما اگر برخی برای انتفاع بیشتر این معادله را از عرف خارج کنند قضیه متفاوت خواهد شد.

کارشناس هنری ادامه داد: گالری دار با رعایت شأن هنری هنرمند باید ارزشها و ویژگی های اثر هنری را درک و شناسایی کند و خرید و فروش و معرفی آثار هنرمند را بر عهده بگیرد.

وی یادآور شد: یکی از آسیب پذیرترین اقشار در جامعه ما نیروهای مطبوعاتی اند، در حال حاضر روزنامه ها و نشریات در حال تعطیلی هستند و با مشکلاتی مواجهند و البته مشکلات اقتصادی نیز باعث دلالی در این حوزه شده است.

طباطبایی با تأکید بر لزوم هماهنگی بیشتر در حوزه قانونگذاری و ارگانهای ذیربط گفت: صرف نظر از وزارت ارشاد، سازمان امور مالیاتی و شهرداری و تمام حوزه های مرتبط با اقتصاد هنر نیازمند هماهنگی بیشتری هستند.

همچنین در ادامه این "گفت و گوی فرهنگی"، علی قهرمانی مرمتکار آثار نقاشی گفت: شرایط روز این اجازه را نمی دهد که ما هنرمندان صرفاً از راه خطاطی و نقاشی کسب درآمد کنیم لذا هنرمندان به مشاغل دیگر نیز مشغولند.

وی در رابطه با فروش آثار توسط گالری دارها یادآور شد: گالری داری یک حرفه تخصصی است لذا هنرمند الزاماً نمی تواند متخصص فروش آثار نیز باشد. عده ای از هنرمندان خودشان گالری تاسیس می کنند اما هیچ یک از آنها در ارائه و فروش آثارشان موفق نیستند چراکه تجربه و تخصص کافی در این زمینه ندارند.

قهرمانی مطرح کرد: معمولاً فروش آثار هنری در گالری ها با درآمد و سبد اقتصادی جامعه همخوانی دارد اما اگر غیر از این و قیمتها خیلی بالا باشد می توان گفت نوعی بازی مجموعه دارها و گالری دارهاست که خارج از محدوده گالری داری اتفاق میفتد.

نقاش و خطاط برجسته کشورمان با تأکید بر اینکه رسانه ها برای نمایشگاه ها و گالری ها تا حدودی باید اطلاع رسانی و کار فرهنگی انجام دهند متذکر شد: هنرمندان بسیار زیادی داریم که سالها تلاش می کنند اما با حوزه تبلیغات و مطبوعات آشنا نیستند.

قهرمانی در پایان وضع قانون در راستای کیفیت بخشی به کار گالری دارها و نقاشان را خواستار شد و گفت: سخت گیری ها درخصوص مجوزدهی گالری دارها را اذیت می کند و ما انتظار داریم که مدیران وزارت ارشاد نگاه شهرداری گونه را در این حوزه کنار بگذارند.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی