گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

یك پژوهشگر هنر: سیاست های غلط فرهنگی، هنر را به بن بست کشانده است

سهراب هادی گفت: سیاستگذاران فرهنگی باید بدانند که سیاست هایشان غلط است و با این سیاست ها هنر را به بن بست می کشانند

1398/12/07
|
10:38
|

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" رادیو گفت و گو با موضوع سود دلالان در بازار هنرهای تجسمی و جیب خالی هنرمندان و با حضور سهراب هادی نقاش، کارشناس هنرهای تجسمی، منتقد و پژوهشگر هنر به روی آنتن رفت.

هادی در برنامه "صبح و گفتگو" درخصوص مفهوم دلالی در هنر گفت: وقتی به حقیقت انسان و زیبایی توجه کنیم در می یابیم که هیچ زبانی قدرتمند تر از هنر نمی تواند حقیقت زیبایی را بیان کند.

وی افزود: جوامع در دنیا زمانی رشد می کنند که توسعه انسانی در آن ها صورت گیرد و توسعه انسانی هم محقق نخواهد شد مگر اینکه زمینه ظهور و بروز گفتمان شناخت حقیقت زیبایی و تعالی انسانی از طریق هنر در جوامع فراهم شود.

کارشناس هنرهای تجسمی با رجوع به هنر معاصر و پیدایش گالری های در ایران قبل و بعد از انقلاب مطرح کرد: همه کسانی که بنیانگذار گالری داری در ایران بودند انسانهای شریف و بزرگ و دارای موقعیت فرهنگی هنری بودند و این مکانها را نه به عنوان دلالی بلکه به عنوان محضر وصل به وجود آوردند.

هادی ادامه داد: عده ای سناریوهایی پشت یک اثر هنری و یا هنرمند می نویسند تا جریان معرفی و توسعه آثار هنری را به سودبری و سود محوری تبدیل کنند.

وی با انتقاد از اینکه سیاست ها و سوء مدیریت ها در برنامه ریزی آفت هایی را ایجاد کرده گفت: در حال حاضر وضعیت به گونه ای شده که حتی خبرنگاران هم برای انعکاس خبرهای هنری از گالری دارها پول دریافت می کنند ضمن اینکه برخی گالری دار ها هم چندان علیه السلام نیستند.

هادی با بیان اینکه هدف هنر، توسعه انسانی است و با شکل گیری توسعه انسانی در جوامع بسیاری از پلیدی ها برطرف خواهد شد تصریح کرد: سیاستگذاران فرهنگی باید بدانند که سیاست هایشان غلط است و با این سیاست ها هنر را به بن بست می کشانند ضمن اینکه بسیاری از گالری داران نیز نااهلند و مشکلاتی را به بار می آورند.

کارشناس هنرهای تجسمی با اشاره به راهکارهای حمایت بیشتر از هنرمندان و کوتاه کردن دست دلالان از این حوزه گفت: ما برای حرکت در حوزه های فرهنگی به شدت دچار خلأهای قانونی هستیم لذا انتظار می رود که مجلس در سیاست های کلان و قانون گذاری عمده توجه خود را به حوزه فرهنگ معطوف کند.

وی افزود: دستگاه های اجرایی و شخص وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مسئله توسعه جامعه امروز ایران را مبتنی بر توسعه فرهنگ و هنر و توسعه انسانی ببینند.

هادی در پایان این مصاحبه رادیویی با انتقاد از نبود قانون برای فعالیت بخش خصوصی در فرهنگ و هنر اظهار کرد: هر کسی اعم از ناشر و گالری دار و فیلمساز مبتنی بر دیدگاه خودشان فعالیت می کنند و در عرض هم قرار دارند ضمن اینکه اکثریت سود محور شدند و این دیدگاه نیز باید به ارزش فرهنگی تغییر کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی