گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

حمایت‌های دولتی در حفظ و ترویج هنرهای ایرانی – اسلامی موثر است

بیژن اربابی عضو هیئت علمی دانشگاه هنر در رادیو گفت‌وگو بیان داشت: هرچند متمرکز شدن هنر در ذیل نام یک نهاد دولتی انفعال ایجاد می‌کند اما حمایت‌های سازمان‌ها و نهادها در رشد و حفظ و پیشرفت هنرهای اصیل ایرانی- اسلامی موثر است.

1399/05/19
|
07:44
|

بیژن اربابی عضو هیئت علمی دانشگاه هنر در برنامه گفتگوی فرهنگی رادیو گفت‌وگو با موضوع هنرهای ایرانی – اسلامی در آستانه فراموشی گفت: در صنایع هنری مختلف از جمله نساجی بخشی را چون ترمه و عبابافی و ... از دست رفته باید تلقی کنیم و یکی از دلایل این فراموشی اصل مهم کاربردی بودن و اقتصادی بودن در هنرهای رایج است پس زمانی که هنری با استقبال کمتر مواجه می‌شود به مرور مهجور می‌شود.

وی درباره پیشگیری موزه‌ای شدن هنر و دورشدن از متن جامعه افزود: تاکید بر کاربردی شدن هنر گاهی می‌تواند از متروکه شدن هنر جلوگیری کند؛ در هنر معماری که جنبه اقتصادی نیز دارد اگر نه در بخش کاربردی بلکه در بخش تزئینی از کاشی‌کاری‌های معرق و هفت‌رنگ استفاده کنیم و در آراستن بستر حوض‌ها و شهرداری ها از هنرهای اصیل بهره ببریم، از موزه‌ای شدن این هنر جلوگیری کردیم در حالی که در معماری امروز ما این اتفاق نیفتاده و بیشتر شاهد تمایل به معماری رومی هستیم.

این استاد با اشاره به معماری برجی در مالزی گفت: در این برج هنرمندان کاشی‌کاری اصفهانی و بناهای یزدی و... اثر معماری شرقی خلق کردند در حالی که در کشور خودمان به دنبال آراستن با هنرهای اصیل ایرانی – اسلامی نیستیم.

بیژن اربابی با نگاه جامعه‌شناسی به مفهوم بازگشت به گذشته و نوستالژی که بازگشتی به خاطره است نه یک هنر برای هویت‌شناسی فرهنگی گفت: بخشی از این نگاه ناشی از سو مدیریت مدیران بالادستی و سازمان‌های اجرایی است؛ این مساله که سلیقه را باید درک کرد و سلیقه مقهور می‌شود و ممکن است غلبه قلبی را در آن دید ولی مثال‌هایی داریم که می‌تواند بحث را روشن کند در شهرداری تهران قالی‌بافی نداریم اما کاشی‌کاری‌های مختلف در زیر پل‌ها و نمادهای شهری دیده می‌شود دو سال پیش در مجامع بین المللی هزینه شد و فرش ورامین را ثبت کردند در حالی که با پردازش محتوایی می‌توان آن را زنده نگه داشت و با تغییر رج شمار، فضایی ایجاد کرد تا قاطبه مردم هم بتوانند در کنار فرش‌های ماشینی، قالی و فرش دستباف ایرانی هم داشته باشند.

وی افزود: انتظار می‌رود در حوزه میراثی برنامه بلندمدت دیده شود و خصلت برخی از رشته‌های هنری را بشناسیم و بعد برنامه‌ریزی کنیم و با توجه به تمایل بخشی از سلیقه جامعه پایدار و بلند مدت باید فکر و برنامه‌ریزی شود.

عضوهیئت علمی دانشگاه هنر گفت: یکی از آسیب‌های شدید در هنرهای سنتی بحث اقتصاد است برای حمایت منطبق با عقل و آینده نگری باید کسب کار را برای این حوزه در نظر گرفت تا ناله‌های اقتصادی کمتر شود و زمانی که هنر در ذیل مدیریت دولتی قرار گیرد بیشتر منفعل می‌شود و این شبکه توزیع سرمایه و ارتباط جریان غیر مولد را شکل می‌دهد و هنر قیم‌سازی خلاقیت و زایش‌مندی را از دست می‌دهد.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی