گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

حسین دی پیر در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو: وجه تمایز موسیقی دفاع مقدس محتوای آن است

ارزیاب دفتر موسیقی سازمان صداو سیما، در رادیو گفتگو عنوان کرد: موسیقی دفاع مقدس تابع محور کلام و مضمون است و وجه تمایز این موسیقی بر سایر مقالب های موسیقی محتوای آن است.

1399/07/04
|
09:05
|

حسین دی‌پیر، پژوهشگر و کارشناس موسیقی،ارزیاب دفتر موسیقی سازمان صدا و سیما، مترجم متون درسی موسیقی در برنامه گفتگوی فرهنگی رادیو گفت‌وگو با موضوع موسیقی دفاع مقدس گفت: از همان آغاز دفاع مقدس این نوع موسیقی در حیطه های مختلف شکل گرفت البته این موسیقی ریشه در موسیقی حماسی ضرب زورخانه‌ای دارد.

وی ادامه داد: گروه‌های سرود آموزش و پرورش و نیروهای نظامی با سرودهای مارش وپیروزی در کنار صداو سیما خط تولید آثار موسیقی دفاع مقدس بودند و در این زمان گروه‌های آزادی همچون «عارف» و «شیدا» هم وارد این عرصه شده و آثار شاخصی را عرضه کردند.

دی پیر به بخش دیگری از شکل دهندگان موسیقی دفاع مقدس که کمتر شنیده شدند اشاره کرد و گفت: گروه های سرودی که در اردوگاه های رژیم بعثی عراق تشکیل شد و سرودهای جبهه‌ها بخش‌های دیگری از موسیقی دفاع مقدس پیش از دهه 70 است.

این پژوهشگر موسیقی افزود: پس از دهه 70 گروه های سرود مدارس ضعیف شد و موسیقی دفتر موسیقی سازمان صدا و سیمت به سمت پاپ گرایش پیدا کرد و این نوع موسیقی کمرنگ شد.

وی وجه تمایز موسیقی دفاع مقدس نسبت به دیگر قالب های موسیقی را محتوای آن دانست و گفت: این محتوا در چهار محور موضوعی قابل بررسی است که شهدا و رنج ها و دردهای آن‌ها ،آثار تهییجی برای حمله شکست دشمن و شادی پیروزی‌ها که نمونه بارز سرود «خجسته باد این پیروزی» سرود مارشی نظامی آواز «بیات ترک» با شعری از سروده‌های حمید سبزواری و آهنگسازی احمدعلی راغب و تنظیم مرحوم میرزاده است و همچنین محور روایت که پس از هشت سال دفاع مقدس هم همچنان ادامه دارد این بخش ها است.

این کارشناس موسیقی افزود: محور روایت بر موسیقی اقوام تکیه دارد و برای حماسه آفرینان بر اساس سبک زندگی ، خاطرات و رشادت‌های آن‌ها در قالب موسیقیایی روایت‌هایی خلق می‌شود.

دی پیر گفت: موسیقی‌های محلی هر کدام شاخص هایی دارد که همه ذخیره های فرهنگی ما هستند که در موقعیت های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند و موسیقی دفاع مقدس از این ذخایر به بهترین شیوه بهره برده است.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی