گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

آثار هنری جوانان، دوران بالندگی هنر دفاع مقدس را رقم زده است

قربانی پارام در رادیو گفت‌وگو بیان داشت: در سال‌های اخیر با توجه به اقبال جوانان به ارزش‌ها و فرهنگ دفاع مقدس آثار تخصصی و مفهومی در این حوزه خلق شد.

1399/07/06
|
14:14
|

دکتر محمدرضا قربانی پارام عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی، استاد معماری و پژوهشگر هنرهای تجسمی در برنامه "گفتگوی فرهنگی" رادیو گفت‌وگو درباره هنر تجسمی و دفاع مقدس به معماری شهری پس از جنگ اشاره کرد و گفت: دفاع مقدس در شکل معماری ایران تاثیر گذاری داشته و در دوره قاجار و پیش از آن به علت حملات دیگر کشورها شهرها تدافعی و درون گرا شکل گرفتند و کوچه‌های باریک و طاق‌های بسته برای جنگ مردمی از شاخص‌های این معماری است.

وی ادادمه داد: «شوادان»‌ها یکی دیگر از شاخص‌های معماری ما است که در زمان جنگ این نوع معماری برای جابجایی زیرزمینی کاربرد بسیاری داشت.

قربانی پارام پدافند غیرعامل را یکی از عوامل شکل دهی معماری شهری امروز عنوان کردو افزود: با پایان یافتن هشت سال دفاع مقدس و اهمیت پدافند غیرعامل در معماری ساختمان‌های عمومی همچون فرودگاه‌ها و بیمارستان‌ها و فروشگاه‌ها و... این مساله اجرایی شد و همچنان در حال توسعه و بروزرسانی آنها هستیم.

مدرس معماری و پژوهشگر هنرهای تجسمی این هنر را از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی و در طول و پس از دفاع مقدس تا کنون به سه دوره تقسیم کرد و گفت: هنرهای تجسمی در این چهل سال به سه دوره تقسیم می‌شود که از ابتدا تا انتهای هشت سال دفاع مقدس و بخشی از دهه 70، بخش دوم تا پایان دهه 80 قابل بررسی است و دوره سوم نیز که در حال حاضر در آن به سر می‌بریم که از لحاظ شاخص‌های معماری و هنر متفات با دوره‌های پیشین است.

وی عنوان کرد: سازمان‌های موازی فرهنگی در کشور و کثرت انجمن‌ها باعث می‌شود که برخی آثار کمتر دیده شود؛ البته از اوایل دهه 90 شهرداری در انعکاس شهری آثار دفاع مقدس نمود زیباتری در فعالیت‌های هنری به خود گرفت و تخصصی تر و مفهومی تر شد هر چند هنر پایانی ندارد امید که این وضعیت بهتر شود.

این مدرس دانشگاه افزود: دوره اول با هیجان جامعه ناشی از انقلاب و دفاع مقدس در ابعاد مخالف هنری این شور تجلی یافت و در دوره دوم از سال 70 تا 80 این هیجان فروکش کرد و کارها به سمت مفهومی شدن حرکت کرد و از دهه 80 هنرمندان از حال و هوای انقلاب و دفاع مقدس فاصله گرفتند تا جایی که برخی حتی آثار هنری پیشین خود را انکار کردند.

قربانی پارام دوره سوم را در حوزه هنرهای تجسمی دوران بالندگی مجدد دانست و گفت: در چند سال گذشته جوانان با خلق اثرهای مفهومی و هنری نشان دادند که این دوران بازگشت به بالندگی و اثرگذاری ارزشهای دفاع مقدس در جوانان برای خلق آثار هنری است البته باید رسانه‌ها بیشتر به این مساله بپردازند تا نسل جوان با سرداران و رزمندگانی که در دوران هشت سال دفاع مقدس با رشادت‌های خود حماسه آفریدند آشنا شوند و انگیزه ایجاد شود تا هنر انتزاعی تر و ترکیبی پیگیری شود.

وی افزود: هنرهای سفارشی از قلب و ذهن هنرمند نیست و بیشتر جنبه نمایشی دارد پس برای نمایش آثار دفاع مقدس بهتر است آنچه هنرمندان در طول زمان با دل و جان خلق کرده‌اند در معرض دید قرار گیرد.

دکتر محمدرضا قربانی پارام در پایان گفت: هنر چیدمان در هنر دفاع مقدس نقش موثری دارد، گرافیک در دفاع مقدس از نخستین روزهای انقلاب وارد این عرصه شدند؛ تندیس‌ها و مجسمه‌های مختلفی با اثر از فرهنگ ایثار و شهادت ساخته شدند و در عرصه نقاشی آثار فاخر و ماندگاری به تصویر کشیده شده است و در مینیاتور و نگارگری این دوره از سرزمین ما اثرگذار بوده و خوشنویسی نیز از دیوار نویسی‌های انقلاب تا پیشانی نویسی‌های دفاع مقدس در این عرصه حضوری پررنگ داشته است.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی