گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

حوزه‌های آموزشی، علمی و پژوهشی نیازمند وقف‌های جدید است

حمید مجیدی مهر معاون مسابقات و تبلیغ و ترویج مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف کشور در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: براساس یکی از سیاست‌های جدید سازمان اوقاف؛ لزوما نباید یک ساختمان را وقف کنید، با وقف یک آجر از یک ساختمان نیز می‌توان یک واقف بود.

1399/08/04
|
09:37
|

حمید مجیدی مهر معاون مسابقات و تبلیغ و ترویج مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف کشور در برنامه گفتگوی فرهنگی رادیو گفت‌وگو درباره جایگاه ارزشمند وقف اظهار داشت: هنوز خیلی جا دارد که مردم با جایگاه وقف آشنا شوند تا آن را در بستر اجتماعی نهادینه کنیم. وقف جزو مولفه‌های اسلامی است که چون آیه ایی از قرآن در آن نیامده است و بعضی از مردم پذیرش خیلی از موضوعات بر مبنای کتاب است و از نظر ماهیت نورانی قرآن کریم است که مبنای ما همان حدیث شریف پیامبر (ص) است که فرمودند: " حبس الاصل، و سبل الثمره ".

وی با بیان اینکه واقف شدن پلاک زرینی است که هر کس نمی‌تواند آن را به دست آورد، عنوان کرد: یکی از مصادیقی که از همین بستر رشد پیدا کرده، شخص بنده است، خاطرم است که استاد دانشگاهی به نام مرحوم وجودی داشتیم که نیمی از منزل خود را وقف آموزش قرآن کرد و در آن زمان تنها پایگاه قرآن همان منزل بود. پس از فوت ایشان، کل منزل وقف شد و پاتوق بچه‌های قرآنی شد و شاید باورش سخت باشد ولی از آن محفل که وقف شده بود قاریانی بزرگی تربیت شدند. که از جمله آن‌ها دکتر رضیعی متخصص پزشکی هسته ایی و نفر اول مسابقات بین المللی قرآن کریم، استاد جهان بخش فرجی از مهندس به نام در ساخت و ساز در کشور و قاری مطرح می‌باشد و هر چه دارند را از قرآن می‌دانند و به نظرم همان بنیاد وقفی که آن‌ها قرآن را در آن آموزش دیده‌اند، باعث شده که این حلقه‌ها به همدیگر متصل شوند.

*303هزار و 775 نیت وقف در سال جاری، رقمی که باور کردنی نیست

مجیدی مهر افزود: قریب به 203هزار موقوفه در سراسر کشور داریم که از مجموع این موقوفات می‌توان به یک میلیون و دویست هزار رقبه با موضوعات مختلف رسید. که به لحاظ تعداد نیات و با نگاهی کلی، می‌توان گفت که تا مهرماه سال جاری، 303هزار و 775 نیت داشتیم که باور کردنی نیست.

وی همچنین عنوان کرد: براساس یکی از سیاست‌های جدید سازمان اوقاف؛ لزوما نباید یک ساختمان را وقف کنید، با وقف یک آجر از یک ساختمان نیز می‌توان یک واقف بود و وقف مشارکتی انجام داد، که موضوع بسیار مهمی است به خصوص از زمانی که دکتر خاموشی به سازمان اوقاف آمدند، این موضوع به شدت در حال پیگیری است.

*استان خراسان رضوی، سرآمد در وقف؛ کرمانشاه، به برکت وقف از موفق‌ترین استان‌ها در عرصه فعالیت‌های قرآنی

معاون مسابقات و تبلیغ و ترویج مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف کشور اذعان داشت: به دلیل اینکه وقف ریشه در دین ما دارد، عمدتا استان‌هایی که مردمانش رنگ و بوی مذهبی تر دارند، از لحاظ وقف ثروتمندتر هستند. استان‌های خراسان رضوی، خراسان شمالی و جنوبی جزو استان‌های سرآمد ما در وقف به شمار می‌آیند. اما اولین استان ما یقینا با اختلاف زیاد استان خراسان رضوی می‌باشد و استان‌های غربی ما به لحاظ اقتصادی هنوز در محرومیت قرار دارند به همین دلیل مردم آن به سختی روزگار می‌گذرانند. با این توضیح، استان کرمانشاه و قم کم ترین موقوفه را در بین استان‌های دیگر دارد ولی باید به نکته ایی اشاره کرد که همین میزان موقوفه ایی که در استان کرمانشاه وجود دارد، جالب است که اکثرا قرآنی ست و موقوفات بسیار بزرگی هستند.

وی توضیح داد: موقوفه‌ایی به نام کروکی یا کوثر اهل بیت کرمانشاه که بسیار عظیم است و جالب تر اینکه امروز کرمانشاه، به برکت وقف قرآنی تقریبا یکی از موفق ترین استان‌ها در عرصه فعالیت‌های قرآنی است و گاهی از خبرهای قرآنی که از این استان منتشر می‌شود، شگفت زده می‌شویم و این موضوع قطعا به برکت وقف است. ولی همچنان جای کار دارد و این آمار کافی نیست.

معاون مسابقات و تبلیغ و ترویج مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف کشور افزود: در این روزهایی که شاید بسیار به دنبال خرید و فروش هستند، به نظر می‌رسد کسی که در این دوره وقف می‌کند، ارزش کار او چند برابر است. و در این روزگاری که نسبت به آینده ابهام وجود دارد، کسی محکم و راسخ بخواهد وقف کند، بسیار ارزشمند است.

مجیدی مهر در پایان اذعان داشت: افراد علاقه مند می‌توانند در حوزه‌هایی مانند دانش و فناوری، بقاء و اماکن متبرکه، مساجد، مدارس علوم دینی، عتبات عالیات، حوزه اجتماعی، حوزه خیریه، حوزه‌های مذهبی و مشخصا معارف قرآن و کتب علوم قرانی واقف باشند.

وی افزود: نکته حائز اهمیت این است که در حوزه‌های آموزشی، علمی و پژوهشی واقعا نیازمند وقف‌های جدید هستیم و از مجموع صد در صد این نیات کمتر از نیم درصد به وقف آموزش پرداخته شده و حدود دو نیم درصد مردم به وقف آموزش رغبت دارند و در صورت اینکه مردم با آن بیشتر آشنا شوند به طور قطع حضور مردم در این عرصه پررنگ تر خواهد بود.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی