گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

استقرار شبکه ملی اطلاعات به معنای فیلتر شدن نیست

دکتر بهزاد مهرکش رئیس سازمان فضای مجازی بسیج تهران در رادیو گفت‌وگو اظهار داشت: استقرار این شبکه به معنای فیلتر شدن تمامی پلت فرم های خارجی نیست، بکله محیط برای استفاده از همه خانواده ها امن می شود.

1399/09/02
|
16:53
|

دکتر بهزاد مهرکش رئیس سازمان فضای مجازی بسیج تهران در برنامه "گفتگوی فرهنگی" به مناسبت هفته بسیج در رابطه با پدافندسایبری و تاثیر آن بر امنیت ملی بیان داشت: بسیج مترادف با مردم است، رفتارشناسی در فضای مجازی، نشان دهنده آن است که هر جا مردم حضور هوشمند نداشتند و یا نقش مردم در آن کمرنگ شدهُ تلاش بر روایت سازی های غالب که تقریبا در همه امور کاذب است، صورت گرفته است.

وی افزود: با توجه به اینکه بسیج از آحاد جامعه تشکیل شده، نگاه بسیج در حوزه فضای مجازی این است که حضور هوشمند و آموزش دیده مردم، در فضای مجازی محقق شود در غیر اینصورت دچار روایت سازی های کاذب و نادرست می شویم که باعث می شود اولویت ها و مسائل فرعی و اصلی با یکدیگر جابه جا شوند.

دکتر مهرکش در ادامه گفت: سواد رسانه ای یکی از کارویژه هایسازمان فضای مجازی بسیج است که بر آن تمرکز دارد. به عبارتی سازمان فضای مجازی بسیج، متولی نهضت سواد رسانه ای است که در لایه های مختلف انجام می شود و بیش از یکسال است که به صورت ویژه در این خصوص فعالیت می شود، علاوه بر برنامه ریزی در رابطه با آموزش های عمومی، بخشی نیز به عنوان نظارت بر تربیت مدرسان سواد رسانه اختصاص یافته است.

وی درباره اقدامات مهم سازمان در حوزه فضای مجازی اذعان داشت: متاسفانه به دلیل تمرکز گرایی بیش از حد در کشور، سعی شد تا نهضت سواد رسانه ای در کل کشور توزیع شود و در سطوح مختلف با گذراندن دوره های مختلف برآن متمرکز شدیم تا بتوانیم غنایی در حوزه اساتید سواد رسانه ایی ایجاد کرده باشیم.

رئیس سازمان فضای مجازی بسیج تهران همچنین عنوان کرد: اگر تک تک آحاد جامعه از صنوف مختلف، به سلاح سواد رسانه ای مجهز باشند، توانایی پاسخگویی به شبهات را خواهند داشت.

دکتر مهرکش با بیان اینکه یکی از مشکلات و معضلات و ایرادات حاکم این است که درگیر پدافند شویم، توضیح داد: صرفا واکنش گرا بودن، محصولی جز انفعال نخواهد داشت. گاهی لازم است که کنش گرا عمل کرد.

وی افزود: متاسفانه در همه لایه های زیرساختی فضای مجازی وابستگی وجود دارد و به علت عدم استقرار کامل شبکه ملی اطلاعات، اذهان و افکار مردم در شبکه های اجتماعی مانند گوشت قربانی شد.

دکتر مهرکش اضافه کرد: مباحث مهمی مانند سواد رسانه ایشبکه ملی اطلاعات کلیشه ای شده است، شاید یکی از علت های آن اظهار نظر همه به عنوان کارشناس است، در صورتیکه این مساله بسیار تخصصی است.

وی بر این باور است که سواد رسانه را باید از سواد فضای مجازی نیز تفکیک کرد و زیست شبکه های اجتماعی با زیست رسانه ای از همدیگر مجزا است و زیست هر کدام از پلت فرم ها در شبکه های اجتماعی با یکدیگر متفاوت است.

رئیس سازمان فضای مجازی بسیج تهران عنوان کرد: پلت فرم های شبکه های اجتماعی به دلیل ولنگاری کاربر خود را به برده تبدیل کرده است و حتی در حوزه آموزش سواد رسانه ای در فضای مجازی مدل رفتار نیز در شبکه های مختلف اجتماعیمتفاوت می شود.

وی اضافه کرد: معضل اصلی در بحث شبکه ملی اطلاعات،‌ مهمتر از استقرار و زیرساخت، مساله تحریف واقعیت است.

دکتر مهرکش عنوان کرد: هر شخصی که مخالف استقرار شبکه ملی اطلاعات است، موافق فیلترینگ است چراکه با استقرار شبکه ملی اطلاعات دیگر نیازی به فیلترینگ نیست.

وی توضیح داد: استقرار این شبکه به معنای فیلتر شدن تمامی پلت فرم های خارجی نیست، بکله محیط برای استفاده از همه خانواده ها امن می شود و این به معنای نگهبانی از مردم نیست،‌ زیرا وظیفه ما آموزش است، مردمبه اندازه کافی هوشیار هستند و بواسطه آموزش ها توانایی و قدرت تمییز و تشخیص را بدست خواهند آورد.

مهرکش با بیان اینکه شبکه ملی اطلاعات به خاطر عملیات روانی در افکار عمومی مذموم شده است،‌ عنوان کرد: کسانی که امروزه علیه شبکه ملی اطلاعات می تازند، مردم را در گرداب اقتصادی، معیشتی، رفتاری و گفتاری گرفتار کرده اند.

رئیس سازمان فضای مجازی بسیج تهران در پایان به بحث برگزاری رویدادهای تولید محتوا اشاره کرد و گفت: سال 98در حوزه پویانمایی ، بازی و نرم افزار رویداد سراسری در کشور برگزار شد که به جرات می توان گفت که بزرگترین رویداد تولید محتوای دیجیتال در جهان بود.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی