گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

در رادیو گفت و گو مطرح شد: تبدیل شدن فرهنگ به یک امر تزئینی/ نظریه کارآمدی برای فرهنگ نداریم

بشیرپور گفت: هنگ به یک امر تزیینی تبدیل شده و همین موجب شده که اندیشه لازم و نظریه به روز و کارآمدی را برای مقوله فرهنگ نداشته باشیم که در نهایت منجر به افت کیفیت در این حوزه شده است.

1400/09/16
|
11:13
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، دکتر حبیب بشیرپور مشاور معاون فرهنگی، اجتماعی دانشگاه شهید بهشتی با برنامه «گفتگوی فرهنگی» به مناسبت روز دانشجو، در مورد تاثیر فعالیت‌های دانشگاهی در حوزه مبنای فرهنگی در توسعه و تعالی فرهنگ جامعه مصاحبه کرد.

بشیرپور گفت: در نگاه کلی به جریان‌های فرهنگی در طی 4 دهه پس از انقلاب، تا اواسط دهه 70 این جریانات عموما توسط دانشجویان پیگیری می‌شد که براساس آسیب شناسی‌ها، معاونت فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه‌ها شکل گرفت و در حال حاضر به جایی رسیده که عموم تشکل‌های دانشجویی ذیل این معاونت شکل می‌گیرد.

وی مدیریت فرهنگی، مرکز مشاوره و گروه‌های مطالعاتی موضوعات فرهنگی و اجتماعی از وظایف معاونت فرهنگی و اجتماعی دانست و ادامه داد: چه چیز می‌شود که دانش آموز پس از چند سال با هزاران امید و سخت کوشی وارد دانشگاه‌های درجه یک کشور می‌شود اما پس از چند ترم، شور و شوقی ندارد و با معضلات جدیدی مواجه می‌شود؟ معاونت فرهنگی اجتماعی در این راستا به دنبال پاسخ است و می‌خواهد فعالیت‌ها را تقسیم بندی نماید.

مشاور معاون فرهنگی، اجتماعی دانشگاه شهید بهشتی تشریح کرد: این فعالیت‌ها به بخش‌هایی از جمله اولویت بخشی به فعالیت‌های فرهنگی و بسط آن‌ها و مقارنت آنها با جنبه‌های آموزشی، اجتماعی و سیاسی، تقویت حضور فرهنگی اجتماعی در عرصه‌های مختلف، احیای روحیه حماسی و فرهنگی تقسیم می‌شود.

بشیرپور در ادامه مصاحبه با رادیو گفت و گو آسیب فرهنگ را مربوط به دو حوزه تعریف فرهنگ و تولید نظریه دانست و ابراز تاسف کرد: فرهنگ به یک امر تزیینی تبدیل شده و همین موجب شده که اندیشه لازم و نظریه به روز و کارآمدی را برای مقوله فرهنگ نداشته باشیم که در نهایت منجر به افت کیفیت در این حوزه شده است؛ در این حوزه تنها به دنبال کارهایی هستیم که تنها چشم و گوش را و نه اندیشه را اقناع می‌کند.

این مشاور افزود: در حوزه فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه‌ها اطلاعات کمی وجود دارد و تصویر روشنی از داشته‌ها و نداشت‌های خودمان نداریم که مدیریت‌های جزیره‌ای به این امر دامن زده است و بیشتر آسیب‌ها به دلیل علمی عمل نکردن است.

وی همچنین با بیان اینکه مسائل مادی چندان تاثیری در این حوزه ندارد یادآور شد: ساختار اداری معاونت فرهنگی اجتماعی خودش را در مقابل جریان‌های دانشجویی نمی‌داند بلکه همیار و حامی آنهاست.

بشیرپور در پایان گفت: تمام فعالیتهای دانشگاهی ومراکز علمی باشد مسئله محور باشد و برای آن لازم است وضعیت موجود را درست ارزیابی کرد و لذا باید در تمام دانشگاه‌ها اتاق‌های فکر شکل گیرد و ایده‌ای جدیدی جمع آوری شود؛ همچنین باید از ظرفیت ورود دانشجویان نهایت استفاده را کرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی