صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

محمدحسن زورق گفت: اشغال انقلابی لانه جاسوسی، انقلاب را علیه قطب شرقی فعال کرد ، به عبارتی همین که مردم ایران شعار می‌دادند، الله‌اکبر یعنی مرگ بر مارکسیسم. وقتی می‌گویند جمهوری‌اسلامی می‌خواهیم یعنی سوسیالیزم کنار برود.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بازخوانی اهمیت و ابعاد راهبردی تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در چارچوب الزامات تثبیت گفتمان انقلاب اسلامی) با حضور دکترمحمدحسن زورق، تحلیلگر مسائل سیاسی روانه آنتن شبکه رادیویی گفت‌وگو شد.

محمدحسن زورق در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: پیروزی انقلاب‌اسلامی منجر به فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی شد، زیرا وقتی که ارتش سرخ افغانستان را اشغال کرد، وقتی سربازان شوروی به کشور خود برمی‌گشتند، با خود یک جلد قرآن همراه بردند. در یک اردوگاهی که دین را افیون توده‌ها می‌دانست و به دین اعلان جنگ داده بود و اگر روسیه خودش را با تحولات محیطی منطبق نمی‌کرد و از ایدئولوژی به سمت قوم‌گرایی و ناسیونالیست نمی‌رفت، آن موقع اتحادجماهیر شوروی که تا نیمی از جمعیت آن می‌توانست پیش برود با شعار اسلام علیه امپراطوری روسیه متحد می‌شدند. بنابراین آنها خودشان را با تحولات منطبق کردند و اسم آنرا نیز فروپاشی گذاشتند. البته روسای حزب کمونیسم هر استان تبدیل به روسای‌جمهور شدند و اسامی روسی را کنار گذاشتند و تبدیل به جمهوری‌های کوچک شدند.

وی افزود: اشغال انقلابی لانه جاسوسی، انقلاب را علیه قطب غربی نظام جهانی نیز فعال کرد، اگرچه از قبل علیه قطب شرقی فعال کرده بود، به عبارتی همین که مردم ایران شعار می‌دادند، الله‌اکبر یعنی مرگ بر مارکسیسم. وقتی می‌گویند جمهوری‌اسلامی می‌خواهیم یعنی سوسیالیزم کنار برود. لذا انقلاب مواضع خودش را در قطب شرقی نظام جهانی اعلام کرده و قطب شرقی را به چالش کشیده بود و شوروی پایه‌های خودش را سست می‌دید به دلیل ساختار جمعیتی آسیای مرکزی و قفقاز و تا حدی اروپای شرقی. به طوری که بعدا بوسنی هرزگوین را داریم.

تحلیلگر مسائل سیاسی ادامه داد: اما انقلاب اسلامی بعد ضد غربی خود را نیز اعلام کرد، به طوری که رسما شعار مرگ بر آمریکا به یک شعار جهانی و آتش زدن پرچم آمریکا به یک هنجار بین‌المللی تبدیل شد. لذا فضای جدیدی ایجاد که در این فضا سه بازی بزرگ غرب را بر هم زد؛ نخستین بازی، مساله مارکسیست بود که به هم خورد، البته گورباچف آمد، دلایلی دیگری را بیان کرد، اما انقلاب اسلامی، بنیان‌های فلسفی مارکسیست را زیر سوال برد. در حالی که گورباچف در توضیحاتش در ضعف کمونیسم بر ناکارآمدهای اقتصادی متمرکز شد. در حالی که مارکسیست تنها اقتصاد نبود، بلکه در برگیرنده فلسفه، جامعه‌شناسی، مکتب سیاسی و فلسفه تاریخ بود که همه را انقلاب‌اسلامی به چالش کشید.

محمدحسن زورق گفت: با اشغال انقلابی سفارت، تعارض اصلی با نظام جهانی غرب آغاز شد و بازی‌های دیگر نظامی جهانی زیر سوال رفت. یک بازی آن همین لیبرال‌دموکراسی است، با پیروزی انقلاب در مقابل یک تناقض قرار گرفت، همان تناقضی که شرق به آن دچار بود و می‌گفت من تنها قدرت ضد امپریالیست هستم و طرفدار زحمتکشان و دین افیون توده‌هاست. تناقضش در آن بود که با شعار الله‌اکبر ضدامپریالیستی‌ترین و مدافع منافع مستضعفان انقلابی بود که در مرزهای شوروی صورت گرفت.

وی افزود: اما تناقض غرب در آن بود که می‌گفت طرفدار حقوق بشر، آزادی و دموکراسی است اما با پیروزی انقلاب اسلامی ناچار است علیه تنها دموکراسی خاورمیانه موضع بگیرد و در کنار دیکتاتوری‌های روشن و آشکاری مانند دیکتاتوری رژیم‌های مرتجع منطقه قرار بگیرد. همین امروز این تناقضات ادامه دارد، ترامپ از یکسو با بن‌سلمان رقص شمشیر می‌کند و از سوی دیگر می‌گوید امیدوارم آنها خاشقچی را نکشته باشند! لذا انقلاب اسلامی، لیبرال‌دموکراسی غرب را به چالش کشید.

تحلیلگر مسائل سیاسی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: اما بازی سومی که انقلاب آن را بر هم زد، بازی وهابیت بود، دینی درست کرده بودند که هیچ ارتباطی با اسلام نداشت و پیروان مذاهب اسلامی اعم از حنفی، مالکی و شافعی هیچ نوع نظر خوشی نسبت به این مذهب ندارند. همه آنها می‌گویند این دسیسه استعمار است. غرب از وهابیت استفاده کرد برای به چالش کشیدن جهان اسلام و اختلاف انداختن میان شیعه و سنی. اما از میان وهابیت تروریسم بیرون آمد که آتش به عراق و سوریه انداخت. به طوری که امروز محمد بن‌سلمان رسما اعلام می‌کند و می‌گوید من وهابی نیستم و می‌خواهم در عربستان یک ائتلاف سکولار درست کنم. بنابراین اگر نگاه کنید برآیند انقلاب‌اسلامی بسیار بزرگ است.

مرتبط با این خبر

  • بحران اقتصادی آمریکا با همه ترفندهای ترامپ پابرجاست

  • ضربه کاری تولیدات چین به اقتصاد امریکا!

  • مرگ رویای امریکایی...

  • هیچ استراتژیستی مذاکره جمهوری‌اسلامی با آمریکا را تایید نمی‌کند

  • دولتمردان هنوز دنبال سیب و گلابی برجام هستند

  • درس تاریخی برای ملت ایران؛ مذاکره بی فایده است

  • سریال تحریم ها ادامه دارد/ استراتژی جمهوری اسلامی مقاومت دربرابر مذاکره است

  • مواضع ایران در برابر تهدید دشمن تهاجمی است

  • آمارها حاکی از کاهش آرای ترامپ در انتخابات 2020 است

  • وظیفه ناو امریکایی اعمال فشار برای مذاکره است