صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

یک استاد دانشگاه گفت: مذاکره با اروپایی ها اشکالی ندارد، اما هرگاه در تاریخ معاصر و قبل از آن مراودات با اروپا زیاد می‌شود، زمینه استعمار و نفوذ قوت می‌گیرد.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (چرا نباید به غرب اعتماد کرد؟ بازخوانی نقش تاریخی اروپا در استعمار کشورهای دیگر) مهدی موسوی‌نیا، استاد دانشگاه و پژوهشگر مسائل بین‌الملل روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

مهدی موسوی‌نیا در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: مرور تاریخ ما نشان می‌دهد که تقریبا هیچ موردی نیست که ما به غربی‌ها اعتماد کرده و ضرر نکرده باشیم. اروپایی‌ها همواره در کشورهای هدف به طور خاص ایران، کاری دو مرحله‌ای کردند؛ در مرحله نخست ناامیدی و ناتوانی در کشور القا کردند، به طوری که امروز برخی افراد در کشورهای مختلف صحبت از اعتماد به اروپا می‌کنند، به این دلیل است که در گام نخست اروپایی‌ها بر آنها اثر گذاشتند به طوری که آنها معتقدند به تنهایی نمی‌توانند امور را پیش ببرند و باید اروپایی‌ها کارهای ما را سامان بدهند.

وی افزود: در گام بعدی، آن حساسیتی که نسبت به یک کشور بیگانه وجود دارد، از بین بردند. لذا بحث نخست القای ناامیدی است و بحث دوم از بین بردن حساسیت کشورها نسبت به بیگانگان. در برهه‌های مختلف مشاهده می‌کنیم که نسبت به اروپایی‌ها چنین واکنش‌هایی در بعضی افراد خاص وجود دارد. برای چنین موضوعی در دوران معاصر مثال‌های مختلفی وجود دارد از جمله در اوایل دهه 70 اتفاقی در آلمان رخ داد و یکسری افراد از اپوزیسیون‌های جمهوری‌اسلامی در آلمان ترور می‌شوند. بدون هیچ استنادی جمهوری‌اسلامی در دادگاه‌های مختلف مورد هجمه قرار می‌گیرد. در نهایت سفرای کشورهای اروپایی ایران را ترک و سفارتخانه‌ها را تعطیل می‌کنند.

استاد دانشگاه ادامه داد: اگرچه بعدا سفرای کشورهای اروپایی با شرمندگی برگشتند و قضیه به دادگاه میکونوس معروف شد. از سویی در موارد مختلفی که به امریکایی‌ها اعتماد کردیم و شاهد خلف وعده بودیم، مانند چندین بار اتفاق افتاد که حزب‌الله بنا داشت چندین نفر از اسرای اسرائیلی‌ها را آزاد کند و این کار انجام شد، اما امتیازاتی که قرار بود، آنها در مقابل قرار بود، به ما بدهند، انجام ندادند. از این موارد متعدد است و برنامه هسته‌ای جمهوری‌اسلامی یک مورد متاخر از این ماجراست.

موسوی‌نیا گفت: بنابراین تا وقتی رویکرد اروپایی‌ها بر آن است که به دنبال جنبه‌های جدیدی از استعمار نو باشند، چندان نمی‌توان به آنها اعتماد کرد و از سویی تفاوتی نیز میان اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها نیست. لذا نباید به آنها اعتماد کرد و در نهایت باید دست به عصا راه برویم و رویکردی که پیشنهاد می‌کنم براساس یک رویکرد قرآنی است که در سوره مبارکه فرقان آمده است؛ عدم تبعیت از دشمن و عدم فریب جهاد کبیر شمرده شده و از آنجا که عدم فریب و عدم تبعیت یک جنبه سلبی دارد و یک جنبه ایجایی در خودش، این جنبه ایجابی به مراتب مهم‌تر از جنبه سلبی ماجرا است و جنبه ایجابی یعنی ما در حوزه‌های مختلف سیاست خارجی، داخلی، دفاعی و نظامی و در موضوعات مختلف اتکاء به توان داخل داشته باشیم.

وی افزود: اشکالی ندارد که با اروپایی‌ها مذاکره و مراوده داشته باشیم، اما باید توجه کنیم که هرگاه در تاریخ معاصر و قبل از آن مراودات با اروپا زیاد می‌شود، زمینه استعمار، ضربه زدن و نفوذ با استناد به اسناد تاریخی قوت می‌گیرد. امروز اگر یک گام به اروپا نزدیک می‌شویم باید منتظر یک ضربه از طرف مقابل باشیم. اگر ما بخواهیم رویکرد مناسبی را مقابل غربی‌ها اتخاذ کنیم، اتکاء به توان داخل رویکردی است که قرآن به ما معرفی می‌کند. در عین اینکه مراوده داریم باید به این ماجرا توجه کنیم از سویی در طول تاریخ معاصر هر گاه به تعبیر قرآنی اتکاء به داخل عمل کردیم، موفق بودیم، اما هر گاه این تعبیر قرآنی در سیاست‌های ما کمرنگ شده و تفاوت‌ها را در نظر نگرفتیم و از توان داخل غفلت کردیم و به غیر بودن رقیبان و دشمن توجه نکردیم، دقیقا از همان نقطه ضربه خوردیم.

استاد دانشگاه در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: اتفاقاتی که در تاریخ با افتخار از آن یاد می‌کنیم، از جمله جنبش تنباکو، نهضت ملی شدن نفت، 15 خرداد و پیروزی انقلاب اسلامی همه آنها زمانی اتفاق افتاده که بدنه اجتماعی ایران یک حساسیتی به غیر داشته و سعی کرده به جای اینکه به دیگران اعتماد کند، به توان خودش اعتماد داشته باشد.


مرتبط با این خبر

  • دلارهای عربستان و امارات سودی برای عمرالبشیر نداشت

  • سوختن کارت عمرالبشیر موجب برکناری‌اش شد

  • کودتای سودان برای خانه‌نشین کردن مردم صورت گرفت

  • ترامپ نمی‌تواند با تحریم سپاه، ایران را وادار به مذاکره کند

  • تحلیل مداخلات سیاسی و نظامی آشکارعربستان در کودتای نظامی الجزایر و سودان

  • پنتاگون، سخن ترامپ را در تحریم سپاه نشنیده گرفت

  • سیلی‌های متعدد سپاه به آمریکا باعث تحریمش شد

  • آمریکا به دنبال ایجاد فشار روانی و اقتصادی به ایران است

  • اُم‌ الدلایل آمریکا در تروریستی اعلام کردن سپاه، ناکامی‌ در غرب آسیاست

  • تحریم سپاه معامله‌ای خاص برای پیروزی نتانیاهو در انتخابات است