صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

یک استادیار دانشکده حقوق گفت: طبق ماده 23 عهدنامه مودت هر کدام از دو کشور با گذشت 10 سال از امضای عهدنامه با دادن اخطاریه می‌توانند خروجشان را از موافقت‌نامه اعلام بکنند. لذا خروج آمریکا از نگاه مسائل شکلی و به لحاظ حقوقی ایرادی ندارد.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (نقض عهدنامه مودت 1955 توسط ایالات متحده آمریکا به علت وضع مجدد تحریم‌های هسته‌ای مطروح در دیوان بین‌المللی دادگستری) در ادامه با حضور دکتر امیرساعد وکیل، استادیار دانشکده حقوق و علوم سیاسی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

امیرساعد وکیل در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: در تاریخ رویه دیوان بین‌المللی دادگستری اصلا عملکرد ایالات‌متحده باعث شد این سوال مطرح شود که آیا دستور موقتی که از طرف دیوان بین‌المللی دادگستری صادر می‌شود به لحاظ حقوقی الزام‌آور است یا خیر. آنچه مسلم است براساس رویکردی که آمریکا از خود نشان داد چه در قضیه حمایت از نیروهای به نوعی مسلح در نیکاراگوئه سال 1986، پس از آن در 2001 در حودادث مربوط به المنا، تعدادی از اتباع مکزیکی را به رغم آن که دیوان بین‌المللی دادگستری رای داده بود، آمریکا آنها را اعدام نکند تا به وضعیتشان در دیوان رسیدگی شود، اما ایالات‌متحده سرپیچی و آنها را اعدام کرد.

وی افزود: همچنین در قضیه برادران لاکراند که تعدادی از اتباع آلمانی را به رغم این‌که دیوان بین‌المللی دادگستری دستور موقت داده بود، اما آمریکا باز هم به این حکم عمل نکرد و به حکم دادگاه‌های خودش پیش رفت که این سوال بنیادین مطرح شد و به طور صریح دیوان بین‌المللی دادگستری در چندین رای متعدد تصریح کرده که به لحاظ حقوقی دستور موقت دیوان صادر می‌کند از نظر حقوقی الزام‌آور است.

استادیار دانشکده حقوق ادامه داد: امروز خروج از هیچ ترتیبات، نظام و عهدنامه‌ بین‌المللی برای دولت‌ها آبرو به همراه ندارد، اگر نظام حقوق بین‌الملل را مبتنی بر اصل حاکمیت قانون بدانیم و ترتیبات بین‌المللی که مبتنی بر اراده مشترک دو یا چند دولت تنظیم و تعریف می‌شود، چارچوب روابط بین‌المللی که در قامت یک موافقت‌نامه بین‌المللی وجاهت حقوقی پیدا می‌کند، مواجه با دادخواهی یک دولت در برابر مرجع قضایی بین‌المللی (که اعتبارش برای همه دولت‌های دنیا به رسمیت شناخته شده)، حکایت از آن دارد که ایالات‌متحده در مسیری غیر از موج و جریانی آبی که نظام حقوق بین‌المللی ادعا دارد، می‌خواهد جامعه بین‌المللی را زیر سقفی واحد و مبتنی بر عدالت و برابری حاکمیت‌ها و احترام متقابل دولت‌ها به یکدیگر جمع کند، به نظر می‌رسد خروج ایالات‌متحده از این عهدنامه و پیمان که اعلام رسمی شد و پس از اعلام رسمی خروج تقریبا یک سال بعد حالت اجرایی پیدا می‌کند، کاملا خلاف روابط متعارف بین‌المللی است.

امیرساعد وکیل گفت: بر اساس ماده 23 عهدنامه مودت این اختیار وجود دارد، 10 سال پس از امضای عهدنامه هر یک از دولت‌ها که بتوانند با اخطاریه و بیانیه‌ای که صادر می‌کند و خروجش را از موافقتنامه اعلام بکند. لذا از نگاه مسائل شکلی خروج آمریکا به لحاظ حقوقی جای ایراد ندارد. اما درباره هر رفتاری که از یک دولت یا سازمان بین‌المللی سر بزند، از دو منظر قابل بررسی است؛ نخست قانونی بودن حرکت از نگاه محتوایی که تا چه اندازه رفتار کنشگر درست است و نگاه دیگر مشروعیت از نگاه شکلی است. آمریکا درباره خروجش از عهدنامه مودت با ایران، مشروعیت شکلی را برای خروج رعایت کرده است.

وی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو افزود: آمریکا در مواجهه با شکایت جمهوری‌اسلامی درباره وضع تحریم‌های یکجانبه با استناد به عهدنامه مودت، نخست صلاحیت دادگاه لاهه را به رسمیت نشناخت اما پس از آن که دادگاه لاهه صلاحیت خودش را ابراز کرد، آمریکا وارد دفاع ماهیتی شد. در حقیقت درخواست دستور موقتی که جمهوری‌اسلامی کرده بود، با رایی که دیوان صادر کرد، در حال حاضر آمریکا بر اساس موازین بین‌المللی متعهد به اجرای دستور موقت و حکمی است که از سوی دیوان بین‌المللی صادر شده است. اما باید در حوزه عمل، باید دید ایالات‌متحده تا چه اندازه توانسته حکم موقت دیوان لاهه را پیاده کند.

مرتبط با این خبر

  • سریال تحریم ها ادامه دارد/ استراتژی جهوری اسلامی مقاومت دربرابر مذاکره است

  • مواضع ایران در برابر تهدید دشمن تهاجمی است

  • آمارها حاکی از کاهش آرای ترامپ در انتخابات 2020 است

  • وظیفه ناو امریکایی اعمال فشار برای مذاکره است

  • امریکا وارد جنگ شود؛ هزینه و تلفات زیادی می دهد/ انتخابات 2020 مانع اصلی جنگ

  • جوان ایرانی ناوآبراهام را به سخره گرفت/ امنیت جمهوری اسلامی ثابت وپایدار است

  • بر هم زدن توافق برجام از سوی ترامپ حاکی از بی‌فایده بودن مذاکره دوباره است

  • ناو آمریکایی نشانه حماقت آمریکاست و تهدیدی برای ما نیست/ سیاست جمهوری‌اسلامی درگیری نظامی با آمریکا نیست

  • آمریکایی‌ها بدون دادن اخطار قبلی از عهدنامه مودت خارج شدند

  • عهدنامه مودت مکانیسمی برای حل و فصل اختلافات میان جمهوری‌اسلامی و آمریکا