صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

رئیس انجمن واردكنندگان خودرو خبر داد: شکایت از وزارت صنعت، معدن و تجارت را در دستور کار قرار داده ایم

رئیس انجمن واردکنندگان خودرو با اعلام این خبر که از طرق قانونی به دنبال رفع این مشکل هستیم، گفت: روز گذشته شکایتی را در مراجع قانونی ثبت کردیم تا محدودیت در ثبت سفارش خودرو را پیگیری کنیم .

1396/06/07
|
15:11
|

برنامه "صبح و گفتگو" رادیو گفت و گو با موضوع ثبت نام خودرو و با حضور دکتر فرهاد احتشام زاد رئیس انجمن واردکنندگان خودرو و مهندس حسن کریمی سنجری کارشناس بازار خودرو و دکتر حمید گرمابی عضو کمیسیون صنایع مجلس به روی آنتن رفت.

دکتر فرهاد احتشام زاد با اشاره به فرآیند محدودیت در ثبت سفارش خودرو اظهار داشت: تغییرات در بازار خودرو از نه ماه پیش شروع شد و وزارتخانه به امحاء مختلفی شروع به بر هم زدن تعادل بازار کرد و از شش ماه گذشته که ثبت سفارش برای شرکت های غیر نماینده غیر فعال شد در شرایطی که کاملا فرآیند آنها شفاف شده بود، در یک اقدام خودجوش وزارت خانه تصمیم بر اجرای قانونی گرفت که مربوط به سال 88 است مبنی بر حذف 50 درصد از فعالان این بازار که بیش از صد شرکت بودند.

وی افزود: این موضوع باعث شد تمام ثبت سفارش هایی که صادر شده بود و در اختیار افراد غیر نماینده بود به واسطه ای که صرفا شش ماه یعنی تا 12 تیر ماه امسال اعتبار داشت، همه استفاده شود یعنی عملا فرآیند متوسط پنج هزار واردات خودرویمان به متوسط 7500 تا رسید و این باعث شد علی رغم اینکه دولت فکر می کرد ارز را ساماندهی کند و فروش ارز را جلوگیری کند ولی آن را تشدید کرد.

رئیس انجمن واردکنندگان خودرو با اعلام اینکه از پنج هفته گذشته کلا سایت ثبت سفارش خودرو غیر فعال شده است، مطرح کرد: وزارتخانه اعلام کرده، قرار است قانون جدید ابلاغ شود و تا ابلاغ آن کسی اجازه ثبت سفارش ندارد.

وی متذکر شد: طبق قانون مقررات صادرات و واردات به هیچ عنوان به وزیر صنعت، معدن و تجارت چنین اجازه ای نمی دهد که به صورت یک جانبه تصمیم بگیرند. تمام اینها باعث شده بیش از 5 هزار دستگاه خودروهایی که به مشتری ها فروخته شده در گمرکات کشور مانده و قابلیت تحویل به مشتری ها را ندارد چون قابلیت ترخیص ندارد و از طرفی نمایندگی ها باید هم به مشتریان خسارت تاخیر پرداخت کند و هم هزینه خواب خودرو در گمرک را پرداخت نماید و اعتبارش به واسطه بدقول شدنش خدشه دار شده است.

احتشام زاد با اعلام این خبر که از طریق قانونی به دنبال رفع این مشکل هستیم، گفت: روز گذشته شکایتی را در مراجع قانونی ثبت کردیم تا این موضوع را پیگیری کنیم چون حتی افراد دولتی هم اجازه ندارند خلاف قانون عمل کنند.

در ادامه مهندس حسن کریمی سنجری با اشاره به سیاست دولت یازدهم مبنی بر جذب سرمایه گذار خارجی در مسیر توسعه گفت: بنابراین تمام تلاش دولت بر این بود تا موانعی که بر سر راه جذب سرمایه گذار خارجی وجود دارد رفع شود یکی از این موارد سروسامان دادن به واردات خودرو بود چون شرکت هایی که می خواستند بیایند در داخل ایران سرمایه گذاری کنند همان برندها از طریق واردات هم به بازار ایران دسترسی داشتند.

وی افزود: واردات راحت تر از تولید است لذا قوانین متعددی پیگیری شد و حتی به مرحله تصویب رسید از جمله اینکه شرکت های وارد کننده را در امر تولید حتی دخیل کنند.

کارشناس بازار خودرو با اظهار تاسف از برخی اقدامات دولت که باعث شد بازار خودرو به مرزی از آشفتگی برسد، عنوان کرد: یکی از اقدامات غیر موثر و غلطی که انجام شد بحث تصمیم گیری در توقف ثبت سفارش واردات بود ولی قطعا کسی که در این موضوع متضرر می شود مردمی هستند که پیش خرید کردند و منتظر دریافت خورو هستند.

در ادامه دکتر حمید گرمابی از پایین بودن کیفیت خودروهای داخلی به عنوان یکی از مشکلات صنعت یاد کرد و گفت: خودروهای داخلی با اینکه فرصت زیادی داشتند اما نتوانستند استانداردهای روز دنیا را به دست بیاورند مثلا پراید طی این سال ها عملا تغییری نکرده در حالیکه قرار بوده طی سال ها این خودرو با کیفیت مناسب تری به مشتریان تحویل داده شود.

وی اظهار دشت: دلیل اصلی این مسئله تعرفه های ورود خودرو است که جزو بالاترین تعرفه های ورودی در دنیا است و به عبارتی از جیب مردم و بدون محدودیت برای حمایت از صنعت خودرو خرج می کنیم.

عضو کمیسیون صنایع مجلس متذکر شد: محدود کردن ثبت سفارش، شوک وارد کردن و مهلت زمانی مناسبی را ندادن بازار را تحت تلاطم قرار می دهد، بهتر است فرصت مناسبی داده شود و بعد از آن بر اساس محدوده زمانی قوانین جدید اجرا شود.

وی تاکید کرد: یک سری از درخواست های وزارت صنعت و معدن و تجارت در خصوص خدمات پس از فروش منطقی است اما باید این مباحث را تسهیل کنند که ما در واردات محدودیت نداشته باشیم و رانت در کشور ایجاد نشود.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو