صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 6:30 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

نایب رئیس كمیسیون عمران مجلس: سالانه باید استانداردسازی و ارتقای کیفیت خدمات 270 محله حاشیه نشین عملیاتی شود


نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس به اقداماتی که در برنامه توسعه ششم برای حاشیه نشین ها انجام میشود اشاره کرد و گفت: سالانه 270محل از 2700محله ای که دچار حاشیه نشینی هستند باید کار استانداردسازی و ارتقای کیفیت خدمات آنها انجام شود .

1396/09/14
|
10:48
|

برنامه "صبح و گفت و گو" رادیو گفت و گو با موضوع رواج اتاق نشینی در پایتخت ، با حضور دکتر مجید کیانپور نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی و مهندس نریمان مصطفایی مدیر کل دفتر ستاد ملی بازآفرینی شهری شرکت عمران و بهسازی شهری ایران به روی آنتن رفت.

مهندس نریمان مصطفایی با بیان اینکه مسئله بد مسکنی را دکتر آخوندی مطرح کرده است، گفت: در شهرهایمان با عدم منزلت کیفیت زندگی روبه رو هستیم لذا مسکن نیز یکی از این موضوعات است که با اینکه سرپناهی داریم ولی آن سرپناه مناسب شهروندان نیست.

وی با اشاره به اتاق نشینی، پشت بام نشینی و یا کانکس نشینی در تهران ابراز داشت: وقتی که نرخ اجاره بها بالا می رود دیگر شهروندان مسکن مناسب خودشان را نمی توانند پیدا کنند، در 11 سال گذشته قیمت مسکن 11.6 برابر شده در حالیکه درآمد افراد رشد چشمگیری نداشته است و این باعث شده تهیه مسکن مناسب را نداشته باشیم مخصوصا در حاشیه جنوبی شهر تهران مانند منطقه 22، الان فعالان بازار مسکن پدیده تازه سکونتی به اسم کانکس نشینی را هم دارند مطرح می کنند.

مدیر کل دفتر ستاد ملی بازآفرینی شهری تاکید کرد: باید نگاه خود را تغییر دهیم چون برنامه های ما نتوانسته دهک های پایین را پوشش دهد لذا نگاه ویژه ای می طلبد.

وی با اظهار به اینکه سیاست های کلان اقتصادی با سیاست های محلی خیلی پیوند ندارد، عنوان کرد: این موضوع در افزایش قیمت مسکن یا هدفمندی یارانه ها چون با سیاست های محلی پیوند ندارد، تاثیرگذار است و لذا باید به دنبال این پیوند باشیم. از سویی دیگر باید آمایش سرزمینی را عملیاتی و اجرایی کنیم.

مصطفایی با اشاره به مهاجرت به کلانشهرها و اسکان در حاشیه شهرها گفت: ما در کشور متولی مهاجرت نداریم این کار فرا بخشی است و نیازمند سند ملی مهاجرت هستیم تا بدانیم چطور آمایش کنیم و در بحث محلی نیز باید توانمند سازی کنیم تا با مشارکت مردم و سایر دستگاه های اجرایی بتوانیم یکسری اقدامات اجرایی انجام بدهیم.

در ادامه دکتر مجید کیانپور با بیان اینکه در مقایسه با کشورهای در حال توسعه در رده خودمان وضعیت بهتری داریم، اظهار کرد: در کشورهای دیگر از هر شش نفر، یک نفر حاشیه نشین هستند ولی در ایران از هر هشت نفر یک نفر.

وی افزود: بد مسکنی که ما تعریف می کنیم خیلی متفاوت است از بدمسکنی که برای آن کشورها تعریف شده، آنها حتی کارتن خواب و افرادی که در لوله های آب و فاضلاب زندگی می کنند را هم جزو این موضوع قرار می دهند ولی در کشور ما پدیده حاشیه نشینی را به قسمتی اتلاق می کنیم که خارج از توسعه و خارج از ضوابطی که برای شهرسازی تعریف شده، که به صورت خود رو و یا ساخت و سازهای غیر مجاز اتفاق می افتد.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس به اقداماتی که قرار است در برنامه توسعه ششم برای حاشیه نشین ها انجام شود اشاره کرد و اظهار داشت: در برنامه ششم توسعه، سالانه 270 محل از 2700 محله ای که دچار حاشیه نشینی هستند در نظر گرفته شده که کار استانداردسازی و ارتقای کیفیت خدمات به نحوی انجام شود که توانمندسازی سکونت گاه های غیر رسمی صورت بگیرد. این توانمندسازی باید در برنامه ریزی تمام دستگاه ها قرار بگیرد.
دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو