صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 6:30 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

عضو كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس: مدیریت سلیقه ای ما را در جذب نخبگان ضعیف کرده است +صوت

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خاطرنشان شد: بستر و تسهیلاتی که برای نخبگان فراهم کرده ایم کافی نیست چون به دلیل مدیریت سلیقه ای و نه مدیریت علمی و فراگیر که اراده ملی در آن وجود داشته باشد، ضعیف هستیم.

1396/09/26
|
11:27
|

برنامه "صبح و گفت و گو" رادیو گفت و گو با موضوع فرار مغزها و خسارت اقتصادی به واسطه نبود نخبگان به کشور وارد می شود ، با حضور دکتر حمید جمال الدینی استاد دانشگاه و دکتر اسدالله عباسی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

دکتر حمید جمال الدینی در آغاز به تعریف نخبه پرداخت و گفت: در دنیا بیش از 400 تعریف برای نخبه وجود دارد و هر کشوری متناسب با نیاز خودش برای حل معضلاتش از یک تعریف در دستورالعمل ها و سیاست گذاری هایش در جنبه حاکمیتی بیشتر استفاده می کند.

آن تعریفی که به نظر می رسد مورد قبول است، افرادی هستند که از طریق چه هوش ذاتی و چه توانمندی های اکتسابی شان توانمند شدند و اثربخشی شان را برای حل معضلات کشور بصورت بالفعل در آن کشور نشان دادند.

وی به تفاوت نخبگان با استعدادهای برتر اشاره کرد و بیان داشت: افرادی که استعداد برتر هستند و نشانگانی دارند که اگر به آنها توجه شود، می توانند در آینده اثربخشی ملی داشته باشند بعنوان استعداد برتر هستند و افرادی که نخبه عنوان می کنیم، اثربخشی خود را نشان داده اند.

استاد دانشگاه در رابطه با جایگاه نخبگان و منزلت اجتماعی آنها اظهار داشت: اینکه فکر کنیم می توانیم نخبگان را با دستورالعمل یا آیین نامه و بخش نامه و بدون نظر جمع متخصصین و مردم، منزلت اجتماعی دهیم اشتباه است ولی اگر افراد بتوانند از طریق توانایی شان، معضلی را از کشور حل کنند بصورت خودکار در جامعه مورد پذیرش قرار می گیرند و مورد احترام هستند.

وی با تاکید بر اینکه مهمترین مولفه در نگهداشت عامل کششی افراد ارتقای سرمایه اجتماعی است، بیان داشت: باید تعریف و تنوع فعالیت های نخبگانی را بپذیریم و معضلات ملی را برای عزیزان بصورت پروژه های کلان، شفاف کنیم و نیازهای دستگاه ها و فضای خریدمان را شفاف کنیم، سپس متناسب با این نیاز افراد را شناسایی کنیم.

در ادامه دکتر اسدالله عباسی با ابراز تاسف از زمان شناسایی نخبگان در کشور گفت: متاسفانه زمانی نخبگان را جذب می کنیم که به ایده یا اختراعی رسیده اند و آنها را تشویق می کنیم که سرمایه گذاری کند و کار خودش را انجام دهد اما دولت هایی مانند کانادا و آمریکا به نوعی به دنبال سرقت نخبگان هستند و در دانشگاه ها این افراد را شناسایی می کنند قبل از اینکه ایده اش را به نقطه خلاقیت یا اختراع برساند و آنها را حتی از دوران کارشناسی جذب می کنند.

وی ادامه داد: تقریبا برای هر یک ما از نخبه ها، یک میلیون دلار سرمایه گذاری کرده ایم، اما آنها سرمایه های ما را که محصول و حاصل تلاش همه مردم و خانواده ها و مدارس و آموزش عالی است به راحتی گلچین می کنند و می برند و مورد استفاده قرار می دهند و اقتصادشان را شکوفا می کنند و ما در اقتصاد با رکود مواجه می شویم.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خاطرنشان شد: ما بستر و حتی تسهیلاتی را برای نخبگان فراهم کرده ایم و اهرم هایی را داریم در جهت اینکه بتوانیم این افراد را هدایت کنیم به سمتی که در کشور نیاز است.

وی در عین حال گفت: اما این کافی نیست چون ما به دلیل مدیریت سلیقه ای و نه مدیریت علمی و فراگیر که اراده ملی در آن وجود داشته باشد، ضعیف هستیم.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو