صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

جامعه شناس گفت: وقتی اصطلاح ساماندهی را بکار می بریم و در کنارش اسم گرمخانه را می آوریم، معلوم است حداکثر به دنبال یک مُسکن می رویم و این مُسکن درد افراد کارتن خواب را دوا نمی کند.

برنامه "صبح و گفت و گو" رادیو گفت و گو با موضوع کارتن خواب ها ، با حضور سعید خراطها جامعه شناس و دکتر عبدالرضا عزیزی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

سعید خراطها در خصوص پدیده کارتن خوابی گفت: کارتن خوابی به کسانی اطلاق می شود که سرپناهی ندارند و مجبور هستند شب را در خیابان سپری کنند. ممکن است روی یک کارتن یا روی پتو یا روی نیمکتی در پارک و یا در جلوی در بیمارستان بخوابند.

وی متذکر شد: معمول پژوهشی درستی در این زمینه نمی شود و برآوردها چندان قابل اتکا نیست.

این جامعه شناس با اظهار به اینکه نمی توان آمار کارتن خواب ها را از تعداد مراجعه کنندگان به گرمخانه ها برآورد کرد، تصریح کرد: تعدادی گرمخانه وجود دارد و تعدادی به این اماکن مراجعه می کنند ولی اینگونه نیست که همه کارتن خواب ها توان مراجعه به گرمخانه ها را داشته باشند یا اساسا دسترسی به گرمخانه داشته باشند و یا اینکه اصلا از وجود گرمخانه ها اطلاعی داشته باشند.

وی ساماندهی کارتن خواب ها را در گرمخانه ها را یک مُسکن دانست و در عین حال گفت: وقتی اصطلاح ساماندهی را بکار می بریم و در کنارش اسم گرمخانه را می آوریم، معلوم است حداکثر به دنبال یک مُسکن می رویم در حالیکه مسئله کارتن خواب ها حل نمی شود. چون این مُسکن شرایطی که منجر می شود به اینکه افراد به خیابان کشیده شوند و شب را در خیابان بگذرانند و کارتن خواب باشند دوا نمی کند چون به علت ها مراجعه نمی شود.

خراطها با بیان اینکه فقط در تهران با کارتن خواب ها مواجه نیستیم بلکه در تمام کشور با این پدیده مواجه هستیم به دلایل این مسئله پرداخت و گفت: برخی به واسطه اعتیاد، برخی بخاطر بیکاری، برخی بخاطر کمبود امکانات از جمله برای سالمندان به کارتن خوابی روی می آورند.

در ادامه دکتر عبدالرضا عزیزی با اشاره به کارتن خواب ها، اظهار داشت: در بازدیدی که از یک گرمخانه داشتم که دارای ظرفیت 30 نفر بود فقط پنج نفر حضور داشتند درحالیکه در نزدیکی آنجا تعداد زیادی از کارتن خواب ها در یک تونل خوابیده بودند و حاضر نبودند به گرمخانه بروند زمانیکه علت را جستجو کردیم متوجه شدیم چون در گرمخانه ها مصرف مواد ممنوع است آنها حاضر هستند در هوای سرد بمانند و مواد مصرف کنند ولی به گرمخانه نروند.

وی به اقداماتی که در خصوص کارتن خواب ها می شود اشاره کرد و گفت: برای کسانی که در خیابان هستند، قوه قضائیه حکم صادر می کند و نیروی انتظامی آنها را جمع آوری می کند و شهرداری نیز وظیفه دارد تا اسکان موقت دهد. بهزیستی می آید زن و مرد، کوچک و بزرگ، بیماران ایدزی و سالمندان و خارجی و ایرانی را جدا می کند و باید به تک تک این افراد رسیدگی شود ضمن اینکه غیر از اینها خود وزارت کشور افراد متهاجر و کارتن خواب را طبق ماده 16 قانون وظیفه دارد تا جمع آوری کند و از آنها نگهداری می کند و حتی کمک به درمان و ترک آنها می کند.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس یکی از دلایل کارتن خوابی را اعتیاد دانست و متذکر شد: بهترین راه پیشگیری ایست و اگر هم مبتلا به اعتیاد شدند قابل درمان است هرچند موفقیت نسبت به پیشگیری کمتر است.

وی در رابطه با کودکان کار گفت: اکثر زباله جمع کن ها یا کودکان متکدی هستند، برخی مواقع پدر و مادر بدسرپرست هستند و باید بهزیستی از طریق دولت در این زمینه اقدام نماید. البته در کشور مافیای گدایی داریم که عده زیادی از کودکان را به این کار می کشانند و متاسفانه باید با اینها مقابله کرد.

مرتبط با این خبر

  • بهترین و برترین نیروهای مسلح در منطقه هستیم

  • مدارس سمپاد از اهداف متعالی تعلیم و تربیت دور شده اند

  • کندی کار در صنعت هوایی عمدتا در خارج از این صنعت است

  • مالکیت معنوی، درتکمیل قانون حمایت از حقوق پدیدآوردگان است

  • تاریخ کهن همدان از دلایل انتخاب این شهر به عنوان پایتخت گردشگری آسیا است

  • افزاش اجاره بها در بازار مسکن، نامتعارف و غیر واقعی است

  • تغییر نام دانشگاه های غیر انتفاعی، راهگشایی برای ورود سرمایه گذاران

  • از نظر زیرساختی و اقتصادی آماده پدیده سالمندی نیستیم

  • باید کالاها با همان نرخ های قبل از عید، فروخته شود

  • برای رفع بحران آب نیاز به ایجاد فرهنگ صحیح مصرف داریم