صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

پژوهشگر و مشاور انجمن داروسازان: جزو پیشگامان دنیا در زمینه خود مصرفی دارو هستیم

پژوهشگر و مشاور انجمن داروسازان گفت: برخلاف آن چیزی که در کشور بسیار رایج است، جایگاه پر مصرفی در داروی دنیا نداریم اما در زمینه خود مصرفی دارو، جزو پیشگامان دنیا هستیم.

1397/02/23
|
12:02
|

برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت و گو با موضوع بررسی الگوی تجویز دارو در نسخ پزشکان و با حضور دکتر کیانوش جهان پور سخنگوی سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت و دکتر بقایی پژوهشگر و مشاور انجمن داروسازان روانه آنتن شد.

دکتر کیانوش جهان پور مصرف دارو را تابع عوامل مختلفی دانست و عنوان کرد: یکی از عوامل اصلی بر مصرف دارو فرهنگ سلامت ، فرهنگ عمومی جامعه، سواد سلامت جامعه و البته فرهنگ تجویز رایج در بین کارکنان نظام سلامت بخصوص پزشکان است. این عوامل اصلی هستند، البته عوامل مختلف اقتصادی و اجتماعی دیگری هم قطعا در مصرف دارو دخیل است.

وی متذکر شد: مصرف داروی ما به لحاظ ارزش در سال گذشته به 60 دلار نرسیده و این نشان می دهد مصرف کلی داروی ما در کشور بالا نیست. ما در کل، کشوری با مصرف دارویی بالا نیستیم حتی به نسبت جمعیت.

سخنگوی سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت با بیان اینکه برخلاف آنچه که رایج است و در سال های اخیر به الگوی تجویز پرداخته می شود، در بسیاری از گروه های دارویی که اتفاقا مورد نیاز جامعه هم است لزوما به اندازه ای که برآورد می شود، نیاز کشور و نیاز گروه های مختلف باشد، مصرف کننده نیستیم.

وی تاکید کرد: دنیا به سمت کنترل بیماری های مزمن رفته و اساسا ارتقای سلامت، ارتقای کیفیت زندگی و ارتقای طول عمر و امید به زندگی در دنیای امروز متوجه مواردی مثل فشار خون، دیابت و امثالهم است.

در ادامه دکتر بقایی با بیان اینکه در دنیا میزان هزینه ای که برای دارو می شود افزایش یافته است، گفت: میزان مصرف دارو در دنیا در سال 2018 بر اساس برآوردهایی که صورت گرفته در حدود 1.3 تریلیون دلار است که از سال 2014 ، تا سال 2018 حدودا مصرف دارو در دنیا به حدود 290 الی 320 میلیارد دلار افزایش پیدا کرده است.

وی افزود: شاید در بررسی ها به این برسیم که تعداد داروهای مصرفی در دنیا حتی کاهش هم پیدا کرده است اما مصرف دارو در دنیا به سمت داروهای با تکنولوژی برتر و مولکول های دارویی گرانقیمت تر دارد پیش می رود در نتیجه حجم مارکت از لحاظ دلاری و ریالی در حال افزایش است.

پژوهشگر و مشاور انجمن داروسازان یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار بر رشد مصرف را افزایش جمعیت بالای 65 سال دنیا مطرح کرد و توضیح داد: هرچه جهان به سمت پیر شدن می رود، مصرف دارو افزایش پیدا می کند چون نیازهای دارویی این قشر از افراد جامعه نسبت به افراد با سنین پایین تر معمولا بیشتر است و بیماری های خاصی را در این زمینه داریم.

وی متذکر شد: بر خلاف آن چیزی که در کشور بسیار رایج است، جایگاه پر مصرفی در داروی دنیا نداریم. متوسط نرخ مصرف دارو در دنیا حدود 100 الی 120 دلار سالیانه است ولی کشور ما حدود 50 دلار سالیانه دارو مصرف می کند اما در زمینه خود مصرفی دارو، جزو پیشگامان دنیا هستیم. باید با برنامه های جامعی که تعریف می کنیم از خود مصرفی دارو به سمت خود مراقبتی پیش برویم.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو