صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

در برنامه «صبح و گفتگو» مطرح شد: عوارض بسیار خطرناک قرص های انرژی زا در شب امتحان

عضو انجمن داروسازان کشور با بیان اینکه دانش آموزان و دانشجویان نیاز دارند در فصل امتحانات، توان جسمی خود را بالا ببرند، اظهار داشت: این کار توسط داروهایی مثل ویتامین دی، و ب کمپلکس و قهوه انجام می شود.

1397/03/07
|
10:44
|

برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت و گو با موضوع تاثیر مصرف قرص های شب امتحان و با حضور دکتر محمدرضا محمدی رئیس مرکز تحقیقات روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران و دکتر سیامک افاضلی عضو انجمن داروسازان کشور روانه آنتن شد.

سیامک افاضلی با اشاره به قرص هایی که با عنوان قرص های شب امتحان مطرح هستند، گفت: ترامادول ترکیبی از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی است و خاصیت مخدری نشان می دهد. این دارو به عنوان مسکن مصرف می شود.

وی با ابراز تاسف از اینکه متادول مورد سوء استفاده قرار گرفته است، تصریح کرد: متادول تاثیرات وسیعی در سیستم عصبی بدن نشان می دهد، این دارو حس کاذبی برای مصرف کننده ایجاد می کند؛ حسی که قطعا برای دانش آموزان و دانشجویان ابدا خوشایند نیست و متاسفانه بیشتر تاثیری تلقینی است.

عضو انجمن داروسازان کشور با اشاره به داروی فلوکستین، اظهار داشت: این دارو ضد افسردگی و یکی از عوارض جانبی آن خواب آلودگی است و می تواند تمرکز را کم کند و جای تعجب دارد که کسی این دارو را برای افزایش حافظه و تمرکز استفاده کند!

وی افزود: این دارو معمولا برای افرادی که افسرده هستند، استفاده می شود و چند هفته طول می کشد تا تاثیر خود را بگذارد و زمانی هم که تاثیر می کند بیشتر اثرات ضد افسردگی دارد.

افاضلی ریتالین را دارویی متفاوت دانست و گفت: این دارو به صورت مستقیم باعث آزادسازی یکسری مواد داخل مغز می شود و می تواند به صورت کاملا موقت، خواب را به تعویق بیاندازد و باعث افزایش تمرکز به صورت کاذب شود. معمولا این اتفاق بین چهار تا پنج ساعت رخ می دهد.

وی متذکر شد: ترامادول و ریتالین داروهایی نیستند که کسی بتواند آن ها را به راحتی از داروخانه تهیه کند و بخصوص ریتالین شدیدا تحت کنترل است و اگر کسی بخواهد این دارو را تهیه کند باید از بازار قاچاق تهیه کند و آن چیزی که تهیه می کند، دارو نیست و کالای قاچاقی است که می تواند ترکیبات دیگری را داخل خود داشته باشد.

عضو انجمن داروسازان کشور با بیان اینکه دانش آموزان و دانشجویان نیاز دارند در فصل امتحانات، توان جسمی خود را بالا ببرند، اظهار داشت: این کار توسط داروهایی که کاملا اثبات شده و بدون ضرر هستند، مثل مکمل های ویتامین دی، مکمل های ب کمپلکس و برخی ترکیبات گیاهی انجام می شود. این افراد می توانند از پزشک و یا داروخانه سوال و آن ها را بدون ایجاد ضرر مصرف کنند.

در ادامه محمدرضا محمدی با بیان اینکه هر دارویی در کنار اثرات خوبی دارای مضراتی نیز است، اظهار داشت: هر دارویی مناسب یک بیماری یا اختلال است. داروی فلوکستین بسیار مناسب برای افسردگی و وسواس است ولی این دارو عوارضی دارد که از جمله آن ایجاد اضطراب است.

وی به اثرات ریتالین اشاره کرد و گفت: در دانشگاه تهران بیش از 40 دارو را در مقایسه با ریتالین کارآزمایی بالینی کردیم و هنوز ریتالین بهترین دارو برای بیش فعالی و عدم توجه است.

رئیس مرکز تحقیقات روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران متذکر شد: درسی که انسان یک شبه بخواند، یک شبه هم فراموش می شود، باید درس را در طول ترم و در طول سال خواند و یاد گرفت و امتحان داد اگر به دلایلی فرد دچار مشکل شده برای بی خوابی می تواند از مواد طبیعی مثل چای یا قهوه استفاده کند.

وی نقش والدین را در روزها و شب های امتحان مهم دانست و گفت: والدین باید مراقب فرزندانشان باشند. متاسفانه وقتی دانش آموزان یا دانشجویان در شب امتحان بیدار باشند صبح بخاطر کم خوابی دچار اضطراب می شوند و نمی توانند امتحان را بخوبی بدهند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو