صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

سخنگوی سازمان غذا و دارو بیان كرد: افزایش 9 درصدی قیمت دارو

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: امسال با اجازه دولت شاهد کاهش و افزایش قیمت برخی اقلام دارویی بودیم که البته در نهایت میانگین افزایش قیمتی دارو حدود 9 درصد و پایین تر از نرخ تورم بود.

1397/04/11
|
09:00
|

برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت و گو با موضوع گرانی دارو و با حضور دکتر کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو و دکتر سیامک افاضلی پژوهشگر دارو روانه آنتن شد.

کیانوش جهانپور در آغاز با اشاره به خارج شدن برخی از داروها از لیست بیمه ها، گفت: اگر موضوعی به نام افزایش قیمت دارو نیز داشته باشیم، لزوما متوجه داروهایی که از لیست بیمه خارج شده اند، نیست بخصوص اینکه این داروها، داروهایی هستند که نیاز به نسخه پزشک نیز ندارند.

وی افزود: خروج داروهای بدون نسخه از پوشش بیمه های پایه، توسط شورای عالی بیمه انجام شد. در واقع 79 قلم داروی بدون نسخه از شمول بیمه های پایه ای خارج شدند. این داروها، داروهایی ارزان و متداول، پر مصرف و کم عارضه ای هستند که در هر باکس و جعبه دارویی اکثر منازل یافت می شوند و قیمت آن ها از بسیاری از تنقلات عادی که در زندگی روزانه مصرف می شود، پایین تر است.

سخنگوی سازمان غذا و دارو به موضوع افزایش قیمت برخی داروها اشاره کرد و اظهار داشت: این افزایش قیمت برای داروهایی است که ارتباطی با داروهای بدون نسخه ای که از لیست بیمه خارج شده اند، ندارد. این افزایش قیمت با در نظر گرفتن هزینه تولید کننده و وارد کننده انجام شده است زیرا وقتی با افزایش هزینه ها در ابعاد مختلف مواجه هستیم، قطعا حق را به تولید کننده و وارد کننده دارو می دهیم تا درخواستی برای افزایش قیمت داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: طبق روال، قیمت گذاری دارو در کمیسیون مربوطه در سازمان غذا و دارو و در وزارت بهداشت انجام شده است. در سال گذشته نیز میانگین افزایش 7 درصدی قیمت دارو را داشتیم و امسال نیز با اجازه دولت و با بررسی درخواست های شرکت های مختلف، قیمت ها را منطقی کردیم یعنی شاهد کاهش قیمت تعدادی از داروها و افزایش قیمت تعداد دیگری از داروها بر اساس نهاده های تولید مختلفی بودیم که البته در نهایت میانگین افزایش حدود 9 درصد یعنی پایین تر از نرخ تورم بود.

در ادامه سیامک افاضلی با بیان اینکه سیاست های حوزه دارو تابع دو فضای داخلی صنعت و کلان صنعت و اقتصاد است، گفت: نرخ ارزی که در صنعت دارو در حال استفاده است، از قیمت 1700 تومان تبدیل به 4200 تومان می شود یعنی حدود 20 درصد قیمت ارز افزایش پیدا می کند.

وی افزود: اگر در شرایط ایده آل نگاه کنیم، صنعت دارو یک صنعت و سیستم کامل و عالی است، 80 درصد هزینه های تولید دارو مربوط به مواد اولیه ای می شود که این مواد اولیه بیش از 20 الی 30 درصد افزایش قیمت داشته اند و بنابراین به طور میانگین حدود 24 درصد هزینه تولید دارو در کشور افزایش پیدا کرده است.

این پژوهشگر دارو با اشاره به اینکه صنعت دارو در ایران در گذشته مزیت رقابتی داشته است، عنوان کرد: عدم افزایش قیمت دارو منجر خواهد شد حاشیه سود شرکت های داروسازی برای تولید به شدت کاهش پیدا کند و بعضا باعث شود، تولید خیلی از داروها زیر خط زیان قرار گیرد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو