صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

سخنگوی وزارت بهداشت: طرح وزارت بهداشت برای شناسایی قاتل خاموش در کشور

کیانوش جهانپور بااشاره به بسیج ملی کنترل فشار خون گفت: در این طرح، علاوه بر شناسایی موارد جدید، ارجاع موارد به سطوح درمانی انجام می شود.

1398/02/28
|
11:15
|

برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت و گو با موضوع طرح بسیج ملی کنترل فشار خون و با حضور دکتر کیانوش جهانپور مدیر کل روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روی آنتن رفت.

کیانوش جهانپور با اشاره به اینکه فشار خون به عنوان بزرگترین قاتل خاموش در در کشور و حتی در سطح جهان به شمار می رود، گفت: در سال 96، تقریبا 97 هزار ایرانی به علت مستقیم ناشی از فشار خون و عواقب و پیامدهای آن، فوت کردند در حالیکه این عدد پنج تا شش برابر سوانح جاده ای در کشور بوده است.

وی اظهار داشت: مطالعات انجام شده، نشان می دهد که حدود 40 تا 60 درصد افراد دارای فشار خون بالا، هیچ اطلاعی از این موضوع ندارند و این منجر به این می شود که ظرف چند سال و در کوتاهترین زمان ها دچار عوارض و عواقب و پیامدهای مختلفی که به صورت های مختلف بیماری های قلبی، عروقی، کلیوی، چشمی و یا انواع سکته های قلبی و مغزی خودش را نشان می دهد.

مدیر کل روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گفتگو با رادیو گفت و گو ابراز داشت: متاسفانه این منجر به حتی موارد زیادی مرگ های زودرس از جمله مرگ های زیر 70 سال حتی زیر 50 سال در کشور ما می شود.

وی با اشاره به رویکرد وزیر بهداشت مبنی بر تقدم پیشگیری بر درمان، گفت: در این زمینه اولین عامل یا مهمترین عامل یعنی فشار خون انتخاب شد و حدود نیمی از مردم ایران را که بالای 30 سال سن دارند، مورد هدف قرار داده ایم.

جهانپور در خصوص زمان اجرای این پایش عنوان کرد: این پایش از روز جمعه با دستور وزیر بهداشت به صورت مستقیم از سیمای جمهوری اسلامی ایران آغاز شد و همزمان هم در بسیاری از مراکز استان ها هم سیمای جمهوری اسلامی موضوع را پوشش داد.

وی ادامه داد: با توجه به همزمانی آن با ماه مبارک رمضان، سه هفته اول تا عید مبارک فطر، اطلاع رسانی، آموزش همگانی و فرهنگ سازی مد نظر است و فاز عملیاتی و رسمی آن از روز 17 خرداد ماه آغاز می شود که بحث اندازه گیری فضار خون و سنجش فشار خون در پایگاه های سلامت، خانه های بهداشت، مراکز خدمات بهداشتی و درمانی بیمارستان ها و ایستگاه های ثابت و سیاری است که برای این موضوع در سراسر کشور در نظر گرفته خواهد شد و تا 15 تیرماه خواهد بود. نتایج آن هم تا روز جهانی قلب در مهرماه منتشر خواهد شد.

مدیر کل روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به اهداف این طرح اشاره کرد و بیان داشت: در این طرح، علاوه بر شناسایی موارد جدید که حداقل امید داریم 2 میلیون بیمار جدید فشار خونی که خودشان اطلاع ندارند، شناسایی بشوند، ارجاع موارد به سطوح بالاتر و سطوح ارجاع درمانی است مبنی بر بررسی دقیق تر و اگر فشار خون تثبیت شد موضوع کنترل فشار خون، موضوعی است که به شدت مورد نظر است.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو