صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

معاون سابق طب سنتی دانشگاه البرز: عطاری ها حق تجویز و فروش داروهای گیاهی را ندارند

معاون سابق طب سنتی دانشگاه البرز گفت: عطاری ها حق تجویز، توصیه پزشکی و ورود به مشاوره در این حوزه را ندارند و صرفاً به عنوان فروشنده گیاهان دارو باید فعالیت کنند.

1398/05/02
|
12:00
|

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع بدبینی مردم به طب سنتی در ارتباط تلفنی با دکتر حسن اکبری محقق طب سنتی اسلامی و دکتر محمد پناهی بنیانگذار اولین سلامتکده طب سنتی و معاون سابق طب سنتی دانشگاه البرز از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

در ابتدای "صبح و گفتگو"، اکبری اظهار داشت: عطاران مومن و حکیم و حلال خور در کشور کم نداریم که اهل هیچ گونه تخلفی هم نیستند.

محقق طب سنتی اسلامی عطاری را جزو اصناف شریف کشور عنوان کرد و گفت: متاسفانه عده قلیلی که عمدتا حکیم هم نیستند برای سودجویی وارد این حوزه شده اند. به عنوان مثال کسی که مواد را وارد داروی گیاهی می کند و می فروشد عطار نیست، این فرد متخلف مجرم است و باید تحت پیگرد قانونی قرار بگیرد.

اکبری همچنین با بیان اینکه عطاری ها به ویژه سابقه داران آنها به حیطه خود آشنا هستند گفت: حکیم و پزشک متخصص طب سنتی تجویز می کند و عطاری ها هم عین دستور او را مانند داروخانه طب جدید بدون هیچ دخالتی اجرا می کنند.

محقق طب سنتی اسلامی، ساماندهی این داروخانه ها و عطاری ها را یک کار اجرایی قلمداد کرد و افزود: عطاری ها باید مجوزهای لازم را کسب کنند و در عین حال مردم نیز باید کنترل های لازم را انجام دهند.

در ادامه "صبح و گفتگو"، پناهی با اشاره به چهار رکن اصلی در حوزه طب سنتی عنوان کرد: مراکز عرضه و فروش گیاهان دارویی، مراکز فروش داروهای گیاهی و داروخانه ها، متخصصان و پزشکان طب سنتی و حکما و نخبگان طب سنتی چهار رکن اصلی در طب سنتی محسوب می شوند که درصورت تفکیک این چهار حوزه از یکدیگر نحوه تعامل با آن ها به درستی مشخص خواهد شد.

معاون سابق طب سنتی دانشگاه البرز افزود: بسیاری از مشکلات در این حوزه از این روست که مردم تفاوت بین مرکز داروهای گیاهی (دارخانه ها) و مرکز عرضه گیاهان دارویی (عطاری ها) را نمی دانند و در نتیجه برای رفع مشکلات خود به عطاری ها مراجعه می کنند.

وی تصریح کرد: طبق قوانین موجود، عطاری ها حق فروش داروهای گیاهی را ندارند بلکه عطاری ها صرفا موظف به فروش گیاهان دارویی و عرقیجات هستند.

پناهی با تأکید بر اینکه فروش دارو در عطاری ها منع قانونی دارد و تخلف بزرگ است افزود: عطاری ها حق تجویز، توصیه پزشکی و ورود به مشاوره در این حوزه را ندارند و صرفاً به عنوان فروشنده گیاهی دارو باید فعالیت کنند.

بنیانگذار اولین سلامتکده طب سنتی یادآور شد: البته تعدادی از عطاران در حوزه گیاهان دارویی نیز گیاهان خارج از چارچوب های قانونی را به مراجعین می دهند و به عنوان درمان توصیه می کنند که موجب مشکلات بسیار زیادی می شود.

پناهی با تأکید بر اینکه داروساز در داروخانه گیاهی و شیمیایی باید بر عرضه داروهای گیاهی نظارت کند ابراز داشت: کمبود دکترهای داروساز در حوزه طب سنتی در سراسر کشور یک چالش بزرگ محسوب می شود لذا ضروری است که وزارت بهداشت ظرفیت پذیرش در حوزه تخصصی داروسازی گیاهی را افزایش دهد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو