صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

در "صبح وگفتگو "عنوان شد؛ ارجاع معتادان به داروخانه برای دریافت متادون خلاف قانون است

کارشناس حوزه اعتیاد و نماینده مجلس در واکنش به طرح ارجاع معتادان به داروخانه های دولتی برای تهیه متادون اظهار نظر کردند.

1398/05/07
|
12:25
|

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع اما و اگرهای ارجاع معتادان به داروخانه های دولتی برای تهیه متادون در ارتباط تلفنی با دکتر سعید صفاتیان کارشناس حوزه اعتیاد و رضا شیران خراسانی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

صفاتیان در برنامه "صبح و گفتگو" با اشاره به وجود هفت هزار مرکز درمان اعتیاد در کشور گفت: این مراکز در راستای ارائه خدمات دارویی به معتادان فعالیت می کنند و حدود 800 هزار معتاد در کل کشور را پوشش می دهند.

وی افزود: وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو مطرح کرده که از این به بعد مراکز درمان اعتیاد به جای گرفتن دارو از دانشگاه ها به برخی داروخانه های منتخب مراجعه کنند و حتی یک مرحله جلوتر نظرشان بر این است که معتادان به پزشک مراجعه کرده و با نسخه ی پزشک، دارو را از داروخانه تهیه کنند.

کارشناس حوزه اعتیاد با اشاره به آسیب های این طرح گفت: این سیکل جدید موجب خروج معتادان از سیستم درمانی می شود ضمن اینکه با سیاست های کلان نظام در حوزه مواد مخدر و با بندهایی از قانون مبارزه با مواد مخدر نیز در مغایرت است.

صفاتیان ادامه داد: بند پنجم و ششم این سیاست ها بر اولویت برنامه های کاهش آسیب و آسان تر شدن دسترسی افراد مصرف کننده مواد به دارو برای درمان تأکید دارند علاوه بر این بند 57 از قانون برنامه ششم توسعه نیز به کاهش 25 درصدی اعتیاد و مدیریت مصرف اشاره می کند اما این طرح برخلاف این سیاست هاست.

وی اضافه کرد: در حال حاضر هر بیماری که به این مراکز درمانی مراجعه می کند احراز هویت می شود و در این طرح مجددا فرد باید این سیکل را سپری کند و مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد ضمن اینکه تنها 20 تا 30 درصد درمان اعتیاد به صورت دارویی است و 80 درصد آن همراه با فرآیندهای روانشناسی و روانکاوی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

کارشناس حوزه اعتیاد یادآور شد: البته این موضوع هنوز به مصوبه قانونی تبدیل نشده و فقط در کمیته درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر به تصویب رسیده است.

صفاتیان این طرح وزارت بهداشت را ناشی از ضعف عملکرد هشت هزار مرکز درمانی در کشور دانست و تأکید کرد: این مراکز باید اعتراض خود را به مجلس اعلام کنند تا از قانونی شدن این کار جلوگیری شود.

در ادامه "صبح و گفتگو"، شیران خراسانی اظهار داشت: مصرف متادون تنها بخشی از راهکارهای ترک اعتیاد و در کنار آن ارائه مشاوره های جدی و روانکاوی و روانشناسی ضروری است.

وی افزود: طبیعی است که با حذف مرحله روانکاوی و مشاوره از این پروسه قطعا شاهد نتایج ضعیف تری خواهیم بود. مراکز مجوزدار ضمن توزیع صحیح این دارو و نظارت بر مصرف، به صورت هفتگی و یا روزانه با بیمار سروکار دارند و فرد را از جهات مختلف ویزیت می کنند اما اینکه صرفاً بیمار را به داروخانه و مراکز توزیع ارجاع دهیم بخشی از این پروسه حذف خواهد شد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس متذکر شد: ماده 15 و 16 قانون مبارزه با مواد مخدر مسیر را برای مراکز خود مصرف و معتادان متجاهر معین کرده اما چرایی توزیع این دارو خارج از سیستم توزیع را باید در جای دیگری به جز قانون بررسی کرد چراکه مشکل قانونی در این خصوص وجود ندارد.

شیران خراسانی خاطرنشان کرد: دانشگاه های علوم پزشکی در گذشته داروی درمان اعتیاد را به مراکز مجوزدار تحویل می دادند اما در حال حاضر این شیوه کار تغییر کرده است. بنابراین باید نسبت به این شیوه و آئین نامه داخلی وزارت بهداشت در این خصوص اعتراض کرد تا متادون و سایر داروهای مرتبط در مراکز مجوزدار و همراه با مراحل روانکاوی عرضه شود.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو