صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

ایرج حریرچی خبرداد: تشدید نظارت بر عرضه دارو با نهایی شدن سامانه "پی تک" از آبان ماه

قائم مقام وزیر بهداشت گفت: " سامانه پی تک" از آبان ماه نهایی می شود و با نسخه پیچی الکترونیک، تکلیف هر دارویی که از داروخانه خارج می شود مشخص خواهد شد.

1398/06/17
|
15:00
|

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع اینکه سرطان ناصرخسرو درمان می شود؟ در ارتباط تلفنی با دکتر ایرج حریرچی قائم مقام وزیر بهداشت و معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از آنتن رادیو گفت وگو پخش شد.

حریرچی در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: هر بازاری با دو طرف تقاضا و عرضه شکل می گیرد که معمولا قسمت تقاضا برتری دارد و در برخی بازارها نیز شاهد تقاضای القایی هستیم.

وی افزود: نهادهای نظارتی باید به صورت پیشگیرانه و از طریق جلب مشارکت، رصد وقایع و برخورد قانونی و قاطع با تخلفات اقدام کنند اما اینکه تصور کنیم صرفاً با استقرار در بازار ناصر خسرو همه مشکلات حل خواهد شد تصور صحیحی نیست.

قائم مقام وزیر بهداشت گفت: افرادی به دلیل سقط جنین و عده ای هم به دنبال شبه داروهایی مانند ریتالین از ناصرخسرو هستند. علاوه براین، فروش داروهایی که جزو لیست دارویی ما نیست و غیرضروری تشخیص داده شده و یا تجویز داروی خارجی که مشابه آن را در داخل داریم تقاضاهایی را در بازار ایجاد می کند.

حریرچی با ابراز اینکه بازار 23 هزار میلیاردی دارو بسیار سودزاست گفت: دشمنان ما به ویژه در شرایط تحریم برای تحریم درمان و ایجاد مشکل در حوزه دارویی اقدام می کنند تا جایی که رسانه های معاند فارسی زبان با پخش روزانه برنامه ها درباره دارو در ایران بازار کشور را مورد هدف قرار می دهند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه مهم ترین تبلیغ کانال های ماهواره ای درباره دارو و مکمل و داروهای تزریقی است گفت: این شبکه ها از این طریق مردم را به سمت داروهای ناصرخسرو و بازارهای غیرقانونی اینترنتی سوق می دهند.

حریرچی به رادیو گفت و گو گفت: " سامانه پی تک" از آبان ماه نهایی می شود و با نسخه پیچی الکترونیک، تکلیف هر دارویی که از داروخانه خارج می شود مشخص خواهد شد.

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پایان "مجله صبحگاهی" رادیو گفت و گو یادآور شد: در حال حاضر تکلیف داروهای خارجی گران با قیمت بالای 80 هزار تومان مشخص است اما از دو ماه آینده به تمامی داروها تعمیم داده خواهد شد و تجویز پزشکان طبق قواعد حوزه سلامت و راهنمای بالینی رصد می شود.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو