صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

سخنگوی كمیسیون كشاورزی مجلس: تذکر جدی مجلس به دولت در پی عدم اعلام نرخ تضمینی گندم

علی ابراهیمی گفت: مجلس باید یک تذکر جدی به دولت بدهد که امسال اشتباهات گذشته را تکرار نکند.

1398/06/20
|
13:49
|

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع نرخ خرید تضمینی گندم در ارتباط تلفنی با مهندس علی ابراهیمی سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی و مهندس محمد شفیع ملک زاده رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی ایران از آنتن رادیو گفت و گو به روی آنتن رفت.

ابراهیمی در ابتدای برنامه اظهار کرد: همه مسائل قانونی تأمین محصول استراتژیک در داخل کشور دیده شده اما متأسفانه مجموعه دولت به دلیل کارشناسی های اشتباه و مشکل تأمین اعتبار در این حوزه تعلل می کنند.

وی افزود: مجلس به ویژه کمیسیون کشاورزی تعلل دولت در اعلام نرخ خرید تضمینی را در سالهای گذشته به عنوان کوتاهی دولت به دستگاه قضایی ارجاع داد. پیش بینی ما این بود که دولت امسال به موقع ورود می کند اما متاسفانه شاهد کوتاهی و تعلل مجدد در این قضیه هستیم.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس یادآور شد: کمیسیون این موضوع را در دستور کار دارد، ما ضمن اعتراض به قیمت پیشنهادی، به نحوه پرداخت بهای گندم به مردم نیز معترضیم.

ابراهیمی با اذعان به توان بالای ایران در تولید گندم گفت: ما چندین سال است که خودکفایی در تولید گندم را در اثر تلاش کشاورزان تجربه کردیم اما عدم برنامه ریزی و تعیین تکلیف این حوزه به شدت آسیب زده است. متاسفانه گویا مجموعه دولت هنوز به اهمیت محصول استراتژیک گندم و خودکفایی در این حوزه پی نبرده است.

این نماینده مجلس تأکید کرد: مجلس باید یک تذکر جدی به دولت بدهد که امسال اشتباهات گذشته را تکرار نکند این قضیه به رئیس مجلس نیز منعکس شده و دولت باید سریعاً اقدام کند. شاید مجلس مجبور شود به جای واگذاری تعیین قیمت به دولت، خود به تعیین قیمت اقدام کند.

در ادامه برنامه "صبح و گفتگو"، ملک زاده بیان داشت: قانون "خرید تضمینی محصولات کشاورز" تنها ابزار حمایتی از تولیدکننده است چراکه اجرای این قانون، خسارات کشاورزان را به حداقل می رساند.

وی با انتقاد از عدم اعلام به موقع نرخ تضمینی محصولات کشاورزی و تعیین قیمت های ناعادلانه توسط دولت در سالهای اخیر گفت: هزینه های تولید و قیمت تمام شده باید بر اساس میزان افزایش تورم سالانه در نظر گرفته شود که متاسفانه به این موضوع نیز توجهی نمی شود.

رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی ایران تصریح کرد: با وجود اینکه وزارت جهاد کشاورزی نرخ تضمینی را به موقع به دولت پیشنهاد می دهد اما شورای اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه این قیمت را هم کاهش می دهند و نرخی را اعلام می کنند که به هیچ عنوان مورد رضایت تولیدکنندگان نیست.

وی همچنین اضافه کرد: این مشکل نه تنها در حوزه گندم، بلکه در حوزه چغندر قند و دانه های روغنی کلزا و سایر محصولات نیز وجود دارد.

ملک زاده یادآور شد: طبق پیش بینی های خود دولت، امسال حدود 14 میلیون تن تولید گندم داشتیم اما دولت موفق به خرید بیشتر از هفت میلیون و 500 هزار تن گندم نشد و این نشانه عدم رضایت مردم از نرخ تضمینی بود کمااینکه این مسئله در مورد شکر نیز اتفاق افتاد.

رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی ایران افزود: دولت طبق قانون "خرید تضمینی" باید قیمت را تا قبل از شروع فصل کشت و آخر شهریورماه اعلام کند که هنوز اعلام نکرده است. به نظر می رسد مجلس دیگر نباید درنگ کند و منتظر باشد چراکه با وجود همه برخوردها و پیگیری ها اما دولت همچنان ضعیف عمل می کند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو