صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

مدیركل دارو و مواد تحت كنترل سازمان غذا و دارو: متادون هنوز در مراکز ترک اعتیاد توزیع می شود

مهرعلیان با اعلام اینکه متادون هم اکنون در داروخانه ها توزیع نمی شود گفت: این دارو فعلاً در اختیار مراکز ترک اعتیاد قرار دارد.

1398/07/01
|
10:14
|

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع توزیع متادون در داروخانه ها در ارتباط تلفنی با دکتر غلامحسین مهرعلیان مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت و دکتر ذبیح نیکفر لیالستانی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

مهرعلیان در برنامه "صبح و گفتگو" اظهار داشت: سیاست وزارت بهداشت طی چند سال اخیر بر این است که توزیع متادون در مراکز ترک اعتیاد توزیع شود و از این رو این مراکز طی سالهای اخیر رشد چشمگیری پیدا کرده اند.

وی با اظهار اینکه ستاد مبارزه با قاچاق مواد مخدر با بررسی ها و کارشناسی های میدانی خود تغییر رویه در توزیع متادون برای افراد نیازمند به این دارو را مطرح کرده افزود: ستاد از وزارت بهداشت درخواست کرد که توزیع مواد ترک اعتیاد از این به بعد به جای مراکز ترک اعتیاد در داروخانه ها توزیع شود.

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: متادون تقریباً تنها کالای دارویی است که طی سالهای گذشته خارج از داروخانه ها توزیع می شد لذا وزارت بهداشت این بار مقدمتاً وارد این موضوع نشده و ستاد مبارزه با قاچاق مواد مخدر این مسئله را مطرح کرده است.

مهرعلیان تصریح کرد: ما در حال حاضر در این خصوص مشکلاتی داریم و اگر این دارو در داروخانه ها توزیع شود بر مشکلات قبلی افزوده خواهد شد چراکه جنس این داروها خاص بوده و مخاطبان و بازار خاصی دارد.

این مقام مسئول با اعلام اینکه متادون هم اکنون در داروخانه ها توزیع نمی شود گفت: ما در حال رایزنی با ستاد مبارزه با قاچاق مواد مخدر هستیم این دارو فعلاً در اختیار مراکز ترک اعتیاد قرار دارد اما در گام اول با استفاده از سامانه های هوشمند این مسئله را پیگیری و رصد می کنیم.

مهرعلیان با اشاره به اختلاف نظر ها درباره این تغییر رویه و استراتژی گفت: این موضوع هنوز به پختگی لازم نرسیده و نمی توان تصمیم گیری کرد.

در ادامه "صبح و گفتگو"، نیکفر با اظهار اینکه عرضه داروخانه ای در دنیا تقریباً با شکست مواجه شده گفت: در حال حاضر کشور آمریکا دستور جمع آوری این موضوع را داده و حتی برخی شرکت ها را جریمه کرده است.

وی درخصوص نشت داروی متادون بیان داشت: ستاد مبارزه با قاچاق مواد مخدر ادعا می کند که متادون از طریق مراکز درمان اعتیاد توزیع می شود درحالیکه تنها 1.5 درصد آن در مراکز و 98.5 درصد قبل از رسیدن به مراکز ترک اعتیاد توزیع می شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس عنوان کرد: وقتی این داروها در مراکز ترک اعتیاد عرضه می شوند بیمار باید حضور پیدا کند و از طرفی بیمار با یک پزشک و مددکار اجتماعی ارتباط برقرار می کند.

نیکفر در ادامه مطلب خاطرنشان کرد: ستاد مبارزه با قاچاق مواد مخدر چهار سال قبل مصوب کرد که داروها باید هولوگرام شوند تا شبکه توزیع مشخص باشد اما طبق آمارهای موجود، 17 تن تولید شده و 10 تن به دست مصرف کننده رسیده و مشخص نیست که این 7 تن به کجا رفته است.

این نماینده مجلس تأکید کرد: برای جلوگیری از این نشت دارویی باید قانون چهارسال معطل مانده "هولوگرام دار شدن داروها" اجرایی شود و اگر قرار به نظارت باشد باید در داروخانه ها هم نظارت شود لذا بهتر است نظارت در همین مراکز صورت گیرد.

وی ضمن اعلام مخالفت با توزیع متادون در داروخانه ها گفت: کمیسیون بهداشت و درمان در این خصوص اعلام نظر خواهد کرد.

نیکفر با اشاره به وجود هفت هزار مرکز درمان اعتیاد در کشور گفت: اگر متادون در داروخانه ها توزیع شود حدود 20 هزار نفر که در این مراکز مشغول به کار هستند دچار مشکلات اجتماعی می شوند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو