صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

مژده ای آذر: خروج چمدانی انسولین به خارج از مرزها

عضو هیئت مدیره انجمن داروسازان ایران گفت: ورود بیماران توریست از کشورهای آذربایجان و عراق و افغانستان به ایران با خروج بسیار زیادی دارو به شکل چمدان همراه است.

1398/08/28
|
12:56
|

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع مشکل توزیع داروی انسولین در ارتباط تلفنی با دکتر غلامحسین مهرعلیان مدیرکل داروی سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت و دکتر رهبر مژده ای آذر عضو هیئت مدیره انجمن داروسازان ایران و داروخانه دار از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

مهرعلیان در مصاحبه با رادیو گفت و گو با اعلام روند رو به افزایش تعداد بیماران دیابتی گفت: مصرف انسولین های قلمی در سالهای اخیر رو به افزایش بوده و استفاده از برخی اقلام انسولین نسبت به سال قبل 70 درصد افزایش یافته است.

وی افزود: سازمان های بیمه گر این مسئله را با جدیت بررسی و پرونده پزشکی افرادی که صلاحیت مصرف این دارو را دارند نیز به روزرسانی کردند و حتی در مواردی تشخیص دادند که تعداد اقلام مصرفی باید کم و یا زیاد شود.

مدیرکل داروی سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت گفت: ما در برخی استان ها سهمیه های انسولین را تغییر دادیم توزیع را در داروخانه های منتخب متمرکز کردیم تا بیماران دسترسی آسان تری به دارو داشته باشند.

در ادامه مژده ای آذر با اعلام اینکه کمبود داروی انسولین نداریم گفت: متاسفانه تعدادی از اقلام دارویی به ویژه انسولین به خارج از کشور قاچاق می‌شود که این موضوع باعث برهم زدن تعادل دارو شده است.

وی افزود: ورود بیماران توریست از کشورهای آذربایجان و عراق و افغانستان به ایران با خروج بسیار زیادی دارو به شکل چمدان همراه است و این مسئله در پیش بینی های وزارت بهداشت لحاظ نشده است.

این داروخانه دار عنوان کرد: طبق آئین نامه ها و پیش بینی های صورت گرفته بیماران دیابتی باید در عرض 10 دقیقه داروی انسولین را از نزدیک ترین داروخانه تحویل بگیرند در صورتیکه خرید از داروخانه های منتخب زمان بر است.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو