صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

حجت الاسلام كلات پور: پیشتازی مساجد کرمانشاه در آگاهی بخشی حقوقی به مردم

مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد استان کرمانشاه با اشاره به اجرای طرح "هر مسجد یک حقوقدان" در مساجد گفت: مساجد کرمانشاه در آگاهی بخشی حقوقی به مردم پیشتاز هستند.

1398/09/13
|
09:56
|

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع کرمانشاه؛ گزینه پایتخت فرهنگی مساجد ایران در ارتباط تلفنی با حجت الاسلام افشین کلات پور مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد استان کرمانشاه و دکتر احمد برومند معاون شبکه سازی و امور نخبگان پژوهشکده چشم انداز و آینده پژوهی از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

حجت الاسلام کلات پور در برنامه "صبح و گفتگو" بیان کرد: دوستان ما در استان کرمانشاه در حال آماده سازی برای فعالیت های فرهنگی، هنری و قرآنی هستند و جایگاه خوبی را در بین استان ها کسب کردند.

وی افزود: استان های دیگر کشور نیز در حال تلاشند و امیدواریم در یک رقابت رفاقتی و فرهنگی بتوانیم در استان کرمانشاه اقدامات شایسته ای را انجام دهیم.

مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد استان کرمانشاه گفت: وقتی شهری به عنوان پایتخت فرهنگی انتخاب شود قطعا زمینه انجام اقدامات فرهنگی بیشتر در آن شهر فراهم می شود و در کنار آن، بودجه های خوبی نیز به شهر تخصیص پیدا خواهد کرد.

این مقام مسئول یادآور شد: استان کرمانشاه در هشت سال جنگ تحمیلی، خط مقدم جبهه ها بود و در زلزله چند سال قبل هم بسیاری از زیرساخت های خود را از دست داد لذا انتخاب کرمانشاه به عنوان پایتخت فرهنگی کشور می تواند تحولات بزرگی را در برای استان رقم بزند.

حجت الاسلام کلات پور با تأکید بر لزوم احیای نقش و جایگاه اصلی مساجد در کشور گفت: مساجد در صدر اسلام به عنوان یک پایگاه بودند، ما نیز باید مساجد را به این حالت برگردانیم و صرفاً به عنوان معبد به آن نگاه نکنیم تا شاهد اقبال مردمی از مساجد باشیم.

مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد استان کرمانشاه افزود: مردم باید به این اطمینان برسند که فرزندان می توانند در مساجد به مسائل رشد و تعالی روحی خود بپردازند.

وی عنوان کرد: بسیاری از کانون های مساجد در قالب گروه های سرود، تئاتر انقلابی، کلاس تفسیر قرآن و احکام فعالیت می کنند و اخیراً نیز با رویکرد جدید قوه قضائیه طرح هر مسجد یک حقوقدان را پیگیری می کنیم و مساجد کرمانشاه در آگاهی بخشی حقوقی به مردم پیشتاز هستند.

در ادامه "صبح و گفتگو"، برومند با اشاره به معیار تصمیم گیری و اولویت بندی گزینه ها برای تعیین پایتخت کانون های فرهنگی هنری گفت: ما پیشنهادات زیادی داشتیم از جمله اینکه ابتدا طرح جامع مطالعاتی از منظر آینده پژوهی انجام شود تا آینده ی نقش آفرینی مساجد در امور مختلف از جمله فرهنگی، تربیتی، تحولات اجتماعی و اقتصادی تعیین گردد.

معاون شبکه سازی و امور نخبگان پژوهشکده چشم انداز و آینده پژوهی با بیان اینکه ترسیم یک سند چشم انداز به تعیین و ارزشگذاری شاخص ها و اولویت ها کمک خواهد کرد افزود: در این صورت می توان از بین استانهای فعال، استان برتر را انتخاب کرد.

وی همچنین عنوان کرد: ما در چشم اندازی که برای آینده ی هویت مساجد ترسیم کرده ایم، رویکرد تربیتی را به عنوان اولویت سیاستی قرار می دهیم و بر اساس این سیاست و شاخص ها، عملکرد استانها رتبه بندی خواهد شد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو