صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

تهیه انسولین و گره خوردنش با سرنوشت دلار

یک عضو انجمن داروسازان تهران با اشاره به اینکه انسولین در داخل تولید نمی شود و به صورت وارداتی تهیه و توزیع می شود نوسان قیمت دلار را عامل موثری بر بازار عرضه این دارو عنوان کرد.

1399/03/06
|
12:02
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو بهمن صبور عضو انجمن داروسازان تهران در برنامه صبح و گفت و گو درباره آخرین وضعیت توزیع داروی انسولین در برنامه صبح و گفت و گو توضیح داد.
صبور در این برنامه با اشاره به اینکه انسولین یک داروی وارداتی است و شرایط اقلام وارداتی متأثر از نوسان نرخ ارز و دلار است، گفت: آنچه هم اکنون در بازار اتفاق افتاده است به خاطر شرایط تحریمی و مشکلاتی است که در این بخش وجود دارد.

انسولین در داروخانه های منتخب

وی افزود: واردات اقلامی مثل داروی انسولین همچون گذشته نیست به همین دلیل وزارت بهداشت در تدبیری که صورت داده است توزیع داروی انسولین را محدود کرده است و در هر منطقه ای یک داروخانه منتخب شده است تا داروی انسولین را در اختیار شهروندانی که این دارو را نیاز دارند قرار دهند.
عضو انجمن داروسازان تهران تأکید کرد: براساس استعلامی که از وزارت بهداشت گرفته ام هم اکنون توزیع یکی دو قلم دارو با کسری مواجه بوده است که این موضوع در حال مرتفع شدن است.

مشکلاتی برای بیماران تحت پوشش تأمین اجتماعی

صبور در پاسخ به این سوال که برخی بیماران برای تهیه انسولین با مشکل مواجه هستند و داروی مورد نیازشان در داروخانه به اندازه مصرف شان را نمی توانند تهیه کنند، این طور پاسخ داد: براساس فراخوانی که سازمان تأمین اجتماعی چندی پیش برای بیماران مصرف کننده انسولین داد این افراد مراجعه کردند و پرونده بیماری شان به روز شد.
وی ادامه داد: این بیماران در حال حاضر بدون مشکل به اندازه مصرف شان در سامانه مخصوص بیماران دارو دارند و داروخانه به آنها دارو تحویل می دهد. اما افرادی که تا کنون براساس این فراخوان مراجعه نکردند سامانه به آنها داروی مورد نیازشان را تأیید نمی کند. البته براساس تصمیم گیری های صورت گرفته به این بیماران هم به اندازه حداقل مصرف شان قرار شده دارو در اختیار قرار بگیرد.
گفتنی است فردا -7 خرداد- هم گفت و گو با این عضو انجمن داروسازان تهران در برنامه صبح و گفت و گو قرار است ادامه پیدا کند و مشکلات تهیه انسولین مجدد ادامه پیدا خواهد کرد. مخاطبان شبکه رادیو گفت و گو هم می توانند مشکلات شان در این زمینه را به صورت پیامکی به سامانه 300001035 ارسال کنند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو