صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

نایب رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس: مردم هدف تیرهای فرار مالیاتی و فساد بانک‌ها هستند

موسوی اظهار کرد: اگر بانک‌ها التزام خاص به پرداخت مالیات یا ارتباط با بانک مرکزی تن ندهند حتما با مشکلاتی برخواهند خورد و این مشکلات شکسته می‌شود و ترکش‌هایش بر مردم ریخته می‌شود.

1399/05/29
|
13:15
|

برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت‌وگو در خصوص خودداری 23 بانک دولتی و خصوصی از دادن اطلاعات خود به سازمان امور مالیاتی با دکتر غلامحسن تقی نتاج کارشناس ارشد پول و بانک و موسوی نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

دکتر غلامحسن تقی نتاج با اشاره به ماده 169 مکرر قانون مالیات‌های مستقیم گفت: بر اساس این ماده به‌منظور شفاف‌سازی اطلاعات اقتصادی و توسعه عدالت مالیاتی، ارتباطات مکاتباتی در لایه عملیات و اجرا بین سازمان امور مالیاتی و تک تک بانک‌ها برقرار است و مستمرا اسامی مشخص، حساب‌های مشخص اعلام می‌شود و پاسخ دهی را انجام می‌دهیم.

وی در خصوص تعلل برخی از بانک‌ها در این زمینه اظهار کرد: بسترهای الکترونیک برای مکاتبات ایجاد شده ولی با این حال در بعضی موارد مکاتبات کاغذی هم ممکن است داشته باشیم که زمان را طولانی می‌کند.

کارشناس ارشد پول و بانک با اشاره به خودداری 23 بانک دولتی و خصوصی از دادن اطلاعات خود به سازمان امور مالیاتی، متذکر شد: سازمان امور مالیاتی باید پاسخگو باشد که ابزارهای قانونی وتنبیهی لازم را دارد و اگر 23 بانک این کار را نکرده باشند باید برخورد کند.

وی تاکید کرد: ما در بسیاری از بانک‌ها بخش قابل توجهی از نیروی انسانی و زیرساخت‌های نرم افزاری و سخت افزاری را برای استعلامات ایجاد کردیم. شاید نتوانیم بلافاصله در همان روز پاسخگو باشیم ولی حداکثر ظرف یک هفته پاسخگو هستیم.

تقی نتاج با بیان اینکه استعلاماتی که سازمان امور مالیاتی می‌گیرد برای تکمیل اسناد و رسیدگی‌های مالیاتی است، گفت: اینطور نیست که این اصل باشد و برای سپرده‌گذاران و مشتریان بانک‌ها ایجاد نگرانی کند که ما تمام اطلاعات را افشا می‌کند.

وی بیان کرد: سازمان امور مالیاتی، ممیزان و حسابرسان مالیاتی رسیدگی‌هایی که می‌خواهند انجام دهند روی اسناد ارائه شده و اظهارنامه خود مودیان مالیاتی رسیدگی می‌کنند به صورت جنبی یک سری اطلاعات تکمیلی را می‌خواهند که به نوعی می‌خواهند آن اظهارات را راستی آزمایی کنند.

در ادامه موسوی نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس خودداری بانک‌ها از دادن اطلاعات خود به سازمان امور مالیاتی را عدم شفاف‌سازی و فساد موجود در بانک‌ها دانست و گفت: به نظر می‌رسد هر جا عدم شفافیت هست یقینا آنجا فساد وجود دارد. این خودداری بانک‌ها یا به علت این است که نمی‌خواهند شفاف‌سازی کنند و یا اینکه بوی فساد از آنجا می‌آید.

وی با بیان اینکه در حوزه بانکداری اگر التزام خاصی را نداشته باشیم با مشکلات عدیده‌ای مواجه خواهیم شد، اظهار کرد: بانک‌های خصوصی به بعضی از قوانین تن نمی‌دهند و ادعا دارند خصوصی هستند و التزام به قوانین خود دارند. ما سپرده‌های مردم را می‌گیریم و در اختیار مردم تسهیلات قرار می‌دهیم حالا باید مالیات بپردازیم؟ در اینجا به این موضوعات تن نمی‌دهند. ما با مردم کار می‌کنیم و با دولت کار نداریم. در صورتی که همه این بانک‌ها زیر نظر بانک مرکزی هستند.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس متذکر شد: اگر التزام خاص به پرداخت مالیات یا ارتباط با بانک مرکزی تن ندهند حتما با مشکلاتی برخواهند خورد و این مشکلات شکسته می‌شود و ترکش‌هایش بر مردم ریخته می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: ما به خاطر اینکه طرف مردم را داشته باشیم و مردم مظلوم و متضرر واقع نشوند باید بانک‌ها را به یکسری از قوانینی که در بانکداری اسلامی لحاظ شده، مکلف کنیم در غیر این صورت شاهد ضایعاتی خواهیم بود.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو