صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

واکسن آنفولانزا 40درصد پوشش حفاظتی دارد

نائب رئیس اتحادیه داروسازان استان تهران، افراد زیر 5سال و بالای 65 سال و نیز بیماران زمینه‌ای را اولویت اول دریافت واکسن آنفولانزا عنوان کرد وگفت: اثر محافظتی این واکسن زیر 40درصد است.

1399/06/22
|
10:01
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ بهمن صبور در مصاحبه با برنامه "صبح و گفتگو" اظهار کرد: در سال‌های 94 تا 98 دو میلیون دوز واکسن وارد کشور و توزیع شد و فقط در سال 98 به دلیل دو مرحله‌ای بودن شیوع آنفولانزا، تمام دوزهای وارداتی، مصرف شد.

وی بر اساس اطلاعات سازمان غذاودارو از واردات 16میلیون دوز واکسن آنفولانزا به کشور در سالجاری خبر داد و افزود: امسال شرایط ما ویژه است و همگی باید مراعات کنیم.

صبور این واکسن‌ها را متعلق به دو برند غربی و دو برند آسیایی دانست و اضافه کرد: نیمی از این واکسن‌ها وارد کشور شده و در حال توزیع است و نیمی دیگر در مهرماه توزیع می‌شود.

وی با بیان اینکه این شرکت‌ها در حوزه واکسن سازی معتبر بوده و در سال‌های گذشته هم واکسن همین شرکت‌ها در کشور مصرف می‌شد، اضافه کرد: در بهترین شرایط اثر محافظتی واکسن زیر 40درصد است و لذا افرادی که فاقد بیماری زمینه‌ای هستند، اولویت اول نیستند.

صبور افراد زیر 5 سال و بالای 65 سال را اولویت تزریق واکسن آنفولانزا دانست و افزود: این افراد ممکن است دچار آسم یا سایر بیماری‌های زمینه‌ای باشند.

این داروساز ادامه داد: خانه‌های بهداشت و کادر درمانی امسال 2 و نیم میلیون دوز واکسن دریافت می‌کنند و افراد پر ریسک و دارای پرونده نیز در دسته اول دریافت کنندگان واکسن قرار می‌گیرند.

صبور با اشاره به اینکه افراد اولویت دار، با کارت ملی قادر به دریافت واکسن داروخانه‌ای هستند، افزود: این افراد باید در سامانه‌ای که بدین منظور طراحی شده، ثبت نام کنند.

وی اضافه کرد: در فاز سوم هم 11 میلیون دوز واکسن وارد کشور می‌شود که افراد عادی قادر به دریافت آن با کارت ملی و ثبت نام در سامانه هستند.

صبور با اشاره به اینکه ثبت نام زودهنگام داروخانه‌ها برای فروش واکسن آنفولانزا تخلف محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: ثبت نام زودهنگام برای دریافت واکسن جزو ضوابط انجمن داروسازان و وزارت بهداشت نیست.

وی با بیان اینکه مردم باید پیش فروش داروخانه‌ها را بعنوان تخلف گزارش دهند، افزود: بیمارانی که در سیستم ثبت نام می‌کنند، پرونده پزشکی‌شان نمایش داده می‌شود و اگر فاقد بیماری زمینه‌ای و یا سن بالا باشند، قادر به خرید واکسن نخواهند بود.

صبور خاطرنشان کرد: امسال که اکثر افراد جامعه از ماسک استفاده می‌کنند، پیش بینی می‌شود شیوع آنفولانزا کمتر باشد.

وی با بیان اینکه برخی واکسن‌ها با ارز یورو و قسمی دیگر با دلار وارد کشور شده است، گفت: واکسن آنفولانزا با ارز دولتی وارد شده و قیمت هر دوز کمتر از 50 هزار تومان خواهد بود.

صبور در پاسخ به سوال مجری برنامه که پرسید آیا دانش آموزان نیز باید از واکسن استفاده کنند، گفت: در این حوزه آقای دکتر نمکی صاحب نظر هستند ولی به طور کلی یا باید 60درصد جمعیت کشور واکسن دریافت کنند که ایمنی بسیار خوبی ایجاد می‌شود و یا با توجه به بضاعت کشور، حدود 50 میلیون واکسن باید تزریق شود که عددی بسیار بزرگ خواهد بود و با توجه به مشکلات ارزی و تحریم دارو، مسائل خاصی برای کشور ایجاد می‌شود.

نائب رئیس اتحادیه داروسازان استان تهران ادامه داد: افراد از مراجعه به داروخانه‌ها خودداری کنند و فقط افرادی که دارای مشکل هستند با کارت ملی اقدام به خرید واکسن آنفولانزا نمایند.

صبور همچنین در خصوص داروی کرونا که در ناصرخسرو به فروش می‌رسد، گفت: این داروها بصورت تقلبی از کشورهای همسایه وارد شده و فاقد ماده موثره است ولی افرادی که در بیمارستان‌ها بستری هستند، توسط کادر درمان از دریافت داروی مناسب برخوردار می‌شوند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو