صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

رئیس مركز سلامت و محیط كار وزارت بهداشت : افزایش مالیات بر سیگار باعث کاهش مصرف سیگار حتی قاچاق آن می شود

دکتر خسرو صادق نیت گفت: در افزایش مالیات مکرر ذکر می شود که با افزایش مالیات، قاچاق سیگار زیاد می شود ولی در همه کشورهایی که موفق عمل کردند با افزایش مالیات بر سیگار که منجر به کاهش مصرف سیگار شده، اتفاقا قاچاق هم کاهش پیدا کرده است.

1396/03/17
|
11:55
|

برنامه "صبح و گفتگو" رادیو گفت وگو با موضوع مالیات بر سیگار و با حضور دکتر خسرو صادق نیت رئیس مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت و مهندس محمدحسین برخوردار رئیس سابق سازمان دخانیات کشور به روی آنتن رفت.

دکتر خسرو صادق نیت، افزایش مالیات بر سیگار را باعث کاهش مصرف سیگار شده و حتی قاچاق آن دانست و گفت: در افزایش مالیات مکرر ذکر می شود که با افزایش مالیات، قاچاق سیگار زیاد می شود ولی در همه کشورهایی که موفق عمل کردند با افزایش مالیات بر سیگار که منجر به کاهش مصرف سیگار شده، اتفاقا قاچاق هم کاهش پیدا کرده است.

وی با تاکید بر اینکه قاچاق سیگار با مواد دیگر فرق می کند.، تصریح کرد: یک نکته ویژه در سیگار بر عکس مواد دیگر وجود دارد و همه اذعان می کنند اگر قاچاقی می شود خود تولیدکننده و وارد کننده قاچاق کننده هم هستند برای همین هم سازمان جهانی بهداشت (WHO) توصیه می کند اگر در کشور تولید سیگاری را دارید که قاچاقی می شود شما همان تولیدکننده را باید جریمه کنید تا جلوی قاچاق گرفته شود.

رئیس مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت با اشاره به حاشیه سود بسیار بالای حاصل از فروش سیگار توسط دلال ها اظهار داشت: قیمت سیگاری که مصرف کننده خریداری می کند بعضی مواقع پنج تا هفت برابر قیمت کارخانه است. ما اصرار داریم بخش قابل توجهی از این اضافه مبلغ به حساب دولت برود و خرج کاهش مصرف سیگار و درمان سیگاری ها شود.

وی متذکر شد: در کشور سالیانه 10 هزار میلیارد تومان هزینه می شود تا سیگار خریداری و دود شود و دو تا سه برابر این هزینه صرف درمان می شود، بنابراین بار این افراد بر دوش بقیه مردم می افتد.

صادق نیت با بیان اینکه با تبلیغات مصرف سیگار به شدت برخورد می کنیم، گفت: متاسفانه می بینیم مصرف سیگار به طور غیر مستقیم در برنامه های هنری بعضی از فیلم ها و جاهای دیگر در حال تبلیغ است این تبلیغات در کشور انجام می شود و متاسفانه جوانان و نوجوانان ما را به سمت مصرف سیگار سوق می دهند.

در ادامه مهندس محمدحسین برخوردار افزایش مالیات بر سیگار را از دو محور قابل بررسی دانست و گفت: ابتدا بحث سلامت محور بودن باید بررسی شود، دولت فقط نگاهش این است که مالیات گرفته شود و یا مجلس مصوب می کند تا مالیات گرفته شود اما این مالیات باید در جهت سلامت جامعه مصرف شود اما متاسفانه این پول گرفته می شود و به بخش های دیگری می رود.

وی با پیشنهاد تجهیز کارخانجات تولید سیگار به آزمایش های مجهز به منظور کاهش مواد مضر اظهار داشت: اگر بخشی از این مالیات را در داخل کارخانه ها با نظارت وزارت بهداشت ببرند و تجهیزات اندازه گیری را مجهز کنند و نسبت به کاهش نیکوتین و قطران که دو عامل بسیار مضر در سیگار است و سلامت کسانی که دارند از سیگار استفاده می کنند به مخاطره می اندازد، اقدام کنند خیلی موثر خواهد بود.

رئیس سابق سازمان دخانیات کشور با اشاره به قانون افزیش مالیات بر دخانیات گفت: قانونی که وضع شد باید در خرده فروشی این مالیات گرفته می شد چون شما ابزاری ندارید که در خرده فروشی این مالیات را بگیرید لذا گرفتن مالیات از قاچاق هم غیر ممکن خواهد بود.

وی افزود: اگر شما صندوق های الکترونیکی داشته باشید که در مراکز فروش به نرم فزارهای وزارت دارایی متصل باشد و در آنجا بتوان مالیات را گرفت، این افزایش مالیات تاثیرگذار خواهد بود اما چون ما این ابزار را نداریم وقتی قاچاق وارد می شود لذا نمی توانیم جلوی قاچاق را بگیریم اما این عاملی نمی شود که ما بحث سلامت محور را در نظر نگیریم.

قابل ذکر است، برنامه "صبح و گفتگو" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 7 صبح از شبکه رادیویی گفت وگو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت رادیو گفت وگو مراجعه کنند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو