صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

بااشاره به روند روبه رشد كووید-19؛ مراقب باشیم در مرگ‌ومیر "پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها" سهیم نباشیم!

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا گفت: پدربزرگان و مادربزرگان با سنین بالا و داشتنِ بیماری‌های زمینه‌ای مرگ و میر بسیاری را با ابتلا به کووید-19 تجربه می‌کنند.

1399/08/05
|
13:16
|

مینو محرز در مصاحبه زنده تلفنی با برنامه "صبح وگفتگو" با اشاره به گذشت 9 ماه از پاندمی کووید-19 اظهار کرد: عده‌ای از مردم ما همچون بسیاری از ملل، کرونا را شوخی گرفته و توان زندگی با آن را پیدا نکرده‌اند.

وی افزود: کرونا هست و هرچه زمان می‌گذرد، نمی‌دانیم چه آینده‌ای با این ویروس داریم و لذا باید رفتارهای خود را تغییر دهیم و به خود سخت بگیریم تا خود و عزیزانمان در سلامت باشیم.

محرز با اشاره به اینکه بستری و ابتلا و نیز مرگ و میر باید کنترل شود، اضافه کرد: فقط سه اصل پیش رو داریم که حتی الامکان در اجتماعات نرویم و در منزل بمانیم.

وی نسبت به بیمارشدن کل اعضای خانواده هشدار داد و گفت: پدربزرگان و مادربزرگان با سنین بالا و داشتنِ بیماری‌های زمینه‌ای مرگ و میر بسیاری را با ابتلا به کووید-19 تجربه می‌کنند.

محرز اضافه کرد: بسیاری مریض‌ها ظرف یک هفته پدر و مادر خود را از دست می‌دهند و نمی‌دانید چه حال و شرایطی دارد؛ بنابراین باید رعایت کنیم تا سرعت سرایت را کاهش دهیم.

وی خاطرنشان کرد: الحمدلله تهران را یک هفته تعطیل کردند چراکه در این شرایط باید سختگیری بیشتری می‌شد و از دیگر سو ماسک زدن و شستن دست را باید رعایت کنیم.

محرز گفت: در حال حاضر آنفولانزا و ویروس‌های دیگر نیز شیوع پیدا کرده که با شستن دست و ماسک زدن پیشگیری می‌شود.

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در پاسخ به سوال مجری برنامه در خصوص چرایی بی اطلاعی عمومی از وضعیت چین به رادیو گفت‌وگو گفت: برخی کشورها نظیر چین آمار دقیقی اعلام نمی‌کنند.

محرز افزود: چین پروتکل‌ها را سفت و سخت رعایت می‌کند؛ بگونه‌ای که یکی از مریض‌های ما را که برای کار به چین سفر کرده بود، تا دو هفته در اتاقی حبس کرده بودند و رفت و آمدهای او را تحت نظر داشتند.

وی گفت: مردم چین به این شرایط عادت کرده‌اند و کسی را هم به کشورشان راه نمی‌دهند و اگر هم راه دهند، باید در قرنطینه‌های بسیار سختگیرانه باشد.

محرز ادامه داد: مردم چین با خشونت شدیدی که دولت در کشور برقرار کرده، مجبور به انجام پروتکل‌ها هستند. کشورهای کوچکی نیز نظیر گرینلند پروتکل‌ها را رعایت کرده و دیگر بیمار جدید ندارند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو