صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

رئیس شعبه 245 مجتمع خانواده تهران مطرح كرد: افزایش 40 درصدی مراجعات به اداره ثبت برای دادخواست مهریه

مهدوی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: از ابتدای فروردین تا خرداد ماه 40 درصد مراجعات مردم به ادارات ثبت افزایش پیدا کرده است.

1399/09/02
|
10:37
|

برنامه «صبح‌وگفتگو» رادیو گفت‌وگو در خصوص افزایش درخواست مهریه در سال جاری با عبدالرضا مهدوی، رئیس شعبه 245 مجتمع خانواده تهران و دکتر سید حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاری ایران به صورت تلفنی گفتگو کرد.

عبدالرضا مهدوی با بیان اینکه پیش از برنامه ششم توسعه مردم مخیر بودند که به محاکم یا به ارجاعیات ثبت جهت دریافت مهریه مراجعه کنند، گفت: بعد از تصویب قانون ششم توسعه در سال 1396 تصویب شد، الزامی شد زنان حتما برای مطالبه مهریه به ارجاعیات ثبت مراجعه کنند و نیازی به دادگاه ندارند.

وی از افزایش مراجعات به ارجاعیات ثبت گفت و بیان کرد: هدف از تصویب قانون ذکر شده، جلوگیری از اطاله دادرسی، کاهش آمار زندانیان و کاهش مراجعات مردم به دادگاه بود اما عملا جمعیت مذکور صرفا از دادگاه ها به سمت ثبت انتقال داده شد.

رئیس شعبه 245 مجتمع خانواده تهران با اشاره به اینکه از ابتدای فردوین تا خرداد ماه 40 مراجعات مردم به ادارات ثبت افزایش پیدا کرده است، اظهار کرد: کاری که زنان برای دریافت مهریه می توانند در ثبت انجام دهند، صرفا توقیف اموال است یعنی باید اموال مرد را معرفی کنند و اگر جزو دیون مرد نباشد، قابل توقیف است. در نهایت محکوم له یعنی کسی که حکم به نفع خود صادر شده است، درخواست ممنوع الخروجی کند، این مهم نیز انجام می شود.

مهدوی اشاره کرد: قبل از تصویب قانون ششم توسعه، آمار مراجعه زنان برای مطالبه مهریه بسیار بالا و در نتیجه آمار زندانیان نیز بسیار زیاد بود. قانون ششم توسعه همچون یک سرعت گیر عمل کرد و در این قانون دو تا شش ماه فرصت داده شده است تا اگر اموالی برای مردم است، توقیف شود و اگر ثبت در این مدت به نتیجه نرسید، پرونده به دادگاه ارسال خواهد شد.

سید حسن موسوی چلک با بیان اینکه امروز شرایط سختی را در حوزه اجتماعی در حال تجربه کردن هستیم، گفت: به تبع این شرایط سخت اجتماعی، خانواده نیز تحت تاثیر قرار گرفته است و طلاق و دادخواست برای مهریه معلول آن شرایط است.

وی با اشاره به برخی آمارها مبنی بر ممنوع الخروج بودن بیش از 15 هزار نفر به دلیل مهریه بیان کرد: تا زمانی که عوامل اصلی در بروز این ناهنجاری ها را شناسایی و برای رفع آن ها اقدام نکنیم نمی توانیم انتظار داشته باشیم، درخواست برای مهریه و دیگر معضلات اجتماعی کاهش پیدا کند.

رئیس انجمن مددکاری ایران به عوامل اثرگذار بر اوضاع نابسمان اجتماعی اشاره و اظهار کرد: بخشی از عوامل مشکلات اقتصادی کشور است. بخشی دیگر عدم اعتماد بین زوجین و چگونگی نگاه افراد به زندگی مشترک است. در گذشته زنان بعد از جدایی طلب مهریه می کردند تا قدرت خرید خود را حفظ کنند اما در حال حاضر با افزایش قیمت ها، بخش زیادی از زنان در هنگام زندگی با همسر خود نیز اقدام به دریافت مهریه می کنند و افراد برای اطمینان بخشی از زندگی خود این اقدام را انجام می دهند که در صورت جدایی احتمالی، مشکلی نداشته باشند بخصوص آنکه روند طلاق در کشور رو به رشد است.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو