صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

سه و هشت دهم میلیون کارتخوان بی هویت صادر شده است

کارشناس امور مالی و بانکی بابیان اینکه بر اساس آمار شاپرک، تاکنون هشت و نیم میلیون کارتخوان در شبکه بانکی صادر شده است، گفت: سه و هشت دهم میلیون کارتخوان بی هویت یا کم تراکنش است.

1399/09/05
|
11:14
|

حجت الله فرزانی در ارتباط زنده تلفنی با برنامه "صبح وگفتگو" در خصوص کارتخوان‌های بی هویت به رادیو گفت‌وگو گفت: کارتخوان بی هویت از منظر سازمان امور مالیاتی تعریف می‌شود.

وی افزود: بر اساس قوانین بانک مرکزی و مقررات مبارزه باپولشویی، ارائه خدمات در بانک بدون احراز هویت امکان پذیر نیست و لذا صدور کارتخوان، بدون دریافت هویت امکان پذیر نمی‌باشد.

فرزانی با بیان اینکه برخی کارتخوان‌ها بصورت اجاره‌ای ارائه می‌شود و شخص فروشنده فاقد پرونده مالیاتی است، ادامه داد: از اینرو کارتخوان از نظر سازمان امور مالیاتی بدون هویت است.

وی ادامه داد: سازمان امور مالیاتی باید میزان فروش را تشخیص دهد و مالیات را از شخص یا فعال اقتصادی کسب کند.

فرزانی مالکان کارتخوان‌ها را افرادی حقیقی و حقوقی خواند و تصریح کرد: به فردی که کسب و کاری ندارد، کارتخوان نمی‌دهند و قاعدتا به افرادی که در خیابان فروشندگی می‌کنند، کارتخوان تعلق نمی‌گیرد.

وی گفت: بسیاری افراد در سالیان گذشته مغازه‌هایی را اجاره کرده‌اند و کارتخوان امانت گرفته‌اند و وقتی مغازه صرفه اقتصادی برای آن‌ها ندارد، کارتخوان را پس نداده‌اند و امثال این اشخاص زیاد است.

فرزانی با اعلام اینکه بر اساس آمار شاپرک، تاکنون هشت و نیم میلیون کارتخوان در شبکه بانکی صادر شده است، گفت: سه و هشت دهم میلیون کارتخوان بی هویت یا کم تراکنش است.

این کارشناس امور بانکی افزود: هر شخص با پروانه کسب خود قادر است چندین دستگاه کارتخوان تهیه کند و ساماندهی این موضوع از سال گذشته پر رنگ شده است.

فرزانی گفت: قانون پایانه فروشگاهی و سامانه مودیان به دولت ابلاغ شد و فرصتی یکساله به بانک مرکزی داد تا دستگاه‌های کارتخوان را ساماندهی کند که می‌طلبید حسابب تجاری و شخصی فرد تعریف می‌شد.

وی اضافه کرد: حساب پشتیبان کارتخوان باید متصل شود و لذا کارتخوان بی هویت، یک کد دریافت می‌کند اما مشکل را حل نخواهد کرد.

فرزانی ادامه داد: ما نمی‌توانیم جلوی در اختیار قرار گرفتن کارتخوان را بدست شخص دیگری بگیریم؛ چراکه برخی کسبه حساب پشتیبان را همراه با کارتخوان اجاره می‌دهند.

وی خاطرنشان کرد: بر این اساس امکان مالیات ستانی وجود ندارد و گاه بدین نتیجه می‌رسند که فرد مورد نظر ورشکست شده و از خیر مالیات ستانی می‌گذرند.

فرزانی افزود: این کارتخوان‌ها فرار مالیاتی را ایجاد کرده و از عدالت مالیاتی به دور است. همچنین سوداگری و اخلال در بازار ارز و طلا و کالا پدید می‌آید.

وی گفت: اجرای قانون با شفاف شدن تراکنش‌ها، مالیات ستانی را سهل‌تر می‌کند. همچنین فعالیت بازرگانی از سوداگری منفک می‌شود و قادریم اخلالگرا را شناسایی کنیم که منجر به تاب آوری اقتصاد می‌گردد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو