صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

سخنگوی كمیسیون اجتماعی مجلس عنوان كرد: سیاستگذاری وظیفه بیمه مرکزی است نه دخالت در ساختار اجرایی

بابایی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: ما توقع را داریم که بیمه مرکزی دخالتی در ساختار اجرایی بیمه نکند و تنها سیاستگذاری انجام دهد.

1399/09/12
|
10:38
|

برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت‌وگو با موضوع «روز بیمه» با غلامعلی ثبات، عضو شورای عالی بیمه مرکزی و علی بابایی، سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

غلامعلی ثبات با اظهار به اینکه در صنعت بیمه محصولی به نام بیمه عرضه می شود، گفت: ما باید بپذیریم با مجموعه بنگاه های خصوصی بجز بیمه ایران رو به رو هستیم و سازمان دولتی نیست تا بتوانیم مانند هر سازمان دولتی با آن رفتار کنیم و دستور دهیم تا اجرا کند.

وی افزود: این شرکت بیمه و بنگاه های اقتصادی هم سهامی عام است و تعداد بسیار زیادی سهامدار خرد دارد و خسارت هایی هم که می پردازد از محل حق بیمه هایی است که هزاران بیمه گذار به این شرکت ها می پردازند و هیچ بودجه ای از دولت نمی گیرد و کاملا مستقل است.

عضو شورای عالی بیمه مرکزی تاکید کرد: یک نگاهی که هم در میان مسئولین و هم در میان مردم می تواند در توسعه صنعت بیمه کمک کند، این است که ما با یک بنگاه اقتصادی کاملا خصوصی در ارتباط هستیم که سرمایه اش از جیب سهامداران می آید و خسارت هایش هم از جیب بیمه گذاران پرداخت می شود. توسعه، پیشرفت و گسترش این بنگاه های اقتصادی و این صنعت باید از دل تامین فضای کسب و کار مناسب و رقابت سالم در یک بازار بیمه ای بالغ بدست بیاید.

وی با اشاره به اینکه بیمه مرکزی از طرف دولت مسئول هدایت و نظارت و تعمیم امر بیمه در ایران است، گفت: این نهاد نظارت هم صلاحیت مدیران شرکت های بیمه را در دادن مجوز احراز می کند و هم به طور مستمر دارد نظارت می کند تا یک شرکت بیمه طوری رفتار و فعالیت کند تا بتواند از پس تعهدات خودش بر بیاید و توانگری لازم و ذخایر متناسب را داشته باشد و سرمایه گذاری هایش به خوبی انجام شود و در فروش بیمه، مبانی فنی بیمه گری را رعایت کند. به عنوان نماینده قوه مجریه نهادی به نام بیمه مرکزی داریم و هر اتفاقی درون صنعت بیمه باید از طریق نهاد ناظر اعمال شود.

ثبات به مشکلات موجود در صنعت بیمه اشاره کرد و بیان کرد: آنچه قوه مقننه و سایر مسئولین می توانند در مورد صنعت بیمه انجام دهند تامین فضای کسب و کار مناسب از یک طرف و همچنین عدم تحویل عوارض های غیر اصولی به این صنعت است. و اگر می خواهند قوانینی راجع به این صنعت داشته باشند و تصمیم گیری کنند حتما با مشورت متخصصین و صاحب نظران این صنعت انجام شود.

وی با اشاره به بیمه شخص ثالث و مشکلات حول آن در صنعت بیمه عنوان کرد:‌ ما از یک طرف بیمه شخص ثالث داریم که هدف حاکمیت از این بیمه حمایت از زیان دیدگان حوادث رانندگی است.

بنابراین به طریق اصولی حق بیمه هایش را خودش تعیین می کند و خسارت های بدنی اش از دل آرا دادگاه بیرون می آید و در این حوزه که 30، 40 درصد پرتفوی صنعت بیمه را تشکیل می دهد خود شرکت های بیمه آنچنان اختیار مدیریت ریسک را ندارند یعنی نمی توانند برای من بیمه گذار خاص بر اساس سابقه خودم حق بیمه تعیین کنند و مجبور هستند حق بیمه را بر اساس ضوابطی تعیین کنند که طبق قانون هیئت وزیران تعیین کرده است.

عضو شورای عالی بیمه مرکزی افزود:‌ از طرف دیگر صنعت بیمه اکنون با عوارض مواجه است و باید 10 درصد حق بیمه های شخص ثالث را به وزارت بهداشت و سالانه حدود 350 میلیارد را به نیروی انتظامی، پلیس راهور و اورژانس و درصدی هم باید به صندوق تامین خسارت های بدنی اختصاص دهد و در مجموع 20 درصد حق بیمه های شخص ثالث بلافاصله از جیب صنعت بیمه برای پرداخت به سه نهاد دیگر خارج می شود.

وی متذکر شد:‌این ها متغیرهای بیرونی صنعت بیمه است و کاملا می پذیرم که درون صنعت بیمه نیز نقطه ضعف هایی وجود دارد و اشتباهاتی می شود و گاهی ممکن است نیروی انسانی صلاحیت کافی را نداشته باشد.

در ادامه علی بابایی با اظهار به اینکه صنعت بیمه از پازل های توسعه ای کشورها محسوب می شود، گفت: در کشور ما صنعت بیمه تاریخچه بدی ندارد به دلیل این که یکی از شرح وظایف بیمه پایین آوردن ریسک بنگاه های اقتصادی برای ادامه کار فعالیت های اقتصادی و اقتصاد خرد است.

وی اظهار کرد:‌ با این شرح وظایف و اهمیت صنعت بیمه، مجامع تصمیم سازی از جمله مجلس شورای اسلامی و کمیسیون اجتماعی که فرابخشی است یک نگاه موثر و به نوعی در چارچوب شرح وظایفی که حاکمیت و دولت ها و همچنین خود بنگاه های اقتصادی توقع دارند، با اهمیت بالایی به آن نگاه می کند. چون هرچه بتوانیم بیمه ها را قوی تر کنیم و در سازوکار قانونی به عنوان پشتیبان بنگاه های کارآفرینی در اقتصاد کشور از صنعت بیمه حمایت کنیم، خروجی شاخص های اقتصادی را مثبت تر خواهد کرد.

وی ضمن بیان اینکه دخالت بیمه مرکزی در صنعت بیمه در ساختار بیمه است، متذکر شد: مشکل ما این است که صنعت بیمه حدودا 55 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری و 49 هزار میلیارد تومان هم بدهی دارند. با 6 هزار میلیارد تومان توانایی پوشش ریسک حمل و نقل دریایی و نفتی و دیگر مواد در حوزه بین المللی و داخلی را که از این صنعت بنگاه های اقتصادی توقع دارند، نمی تواند داشته باشد. به همین خاطر ما از صنعت بیمه این توقع را داریم که بیمه مرکزی دخالت در ساختار اجرایی بیمه نکند و سیاستگذاری درستی بکند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو