صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

مدیركل فرآورده های طبیعی، سنتی و مكمل سازمان غذا و دارو: افزایش صدور مجوز به فرآورده های طبیعی و سنتی در دولت تدبیر و امید

دکتر امیرحسین جمشیدی گفت: قریب به سه هزار فرآورده طبیعی و سنتی داریم و خوشبختانه 1716 تا از آنها در دولت یازدهم تولید شده و با شیب بسیار زیادی داریم به این سمت می رویم که فرآورده های طبیعی و سنتی مجوز دار شوند.

1396/03/27
|
11:30
|

برنامه "صبح و گفت وگو" رادیو گفت وگو با موضوع تولید داروهای سنتی در کشور ، با حضور دکتر حسین رضایی زاده سرپرست مرکز رشد طب سنتی و گیاهان دارویی از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دکتر امیرحسین جمشیدی مدیرکل فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو به روی آنتن رفت.

دکتر حسین رضایی زاده به وضعیت تولید داروهای سنتی پرداخت و عنوان کرد: در چند دولت گذشته تا به الان، حدود 750 دارو و فرآورده سنتی و طبیعی مجوز گرفته اند، یعنی محققان، پژوهشگران و بعضا پزشکان یا داروسازان وارد مرحله ای شده اند که اگرچه داروها ایده آنها نباشد و در منابع قدیم ما آمده، اما فرآوری این داروها را با روش های امروزه که شناخته شده و قابلیت استاندارد کردن دارد و شاخص های مشخصی برای سنجیدن دارو دارد و آزمایشگاه های کنترل کیفی، پایداری و میکروبی برای آنها انجام می شود، توانستند پروانه تولید بگیرند و در خطوط استاندارد ساخت دارو دارند این مسیر را طی می کنند.

سرپرست مرکز رشد طب سنتی و گیاهان دارویی از دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر اینکه عطاری فروشگاهی است برای عرضه گیاه دارویی و نه داروی گیاهی تصریح کرد: فارغ از اینکه تعدادی عطار خوب و باسواد و با تجربه داریم اما عطاری فروشگاهی است برای عرضه گیاه دارویی و نه داروی گیاهی و یا محلی برای تجویز دارو و فرآورده نیست، اگراین فرهنگ بین مردم جا بیافتد که داروی مورد نیازشان را از مبدا خودش و با تشخیص درست و توسط کسی که به درستی آن را عرضه می کند، دریافت کنند چرخه عرضه و تقاضا می تواند بخوبی کامل شود.

در ادامه دکتر امیرحسین جمشیدی با اشاره به اینکه در دولت یازدهم نسبت به تولید فرآورده های طبیعی و سنتی اقدامات موثری صورت گرفته ، گفت: در حال حاضر 2066 فرآورده طبیعی داریم که مجموعا قریب به سه هزار فرآورده طبیعی و سنتی داریم و خوشبختانه 1716 تا از آنها در دولت یازدهم تولید شده است و با شیب بسیار زیادی داریم به این سمت می رویم که فرآورده های طبیعی و سنتی مجوز دار شوند.

وی به منابع تولید داروهای گیاهی اشاره کرد و اظهار داشت: منابع تولید فرآورده های طبیعی در داخل کشور است و این منابع چه به صورت انبوه و کشت و صنعت و چه به صورت وحشی این گیاهان وجود دارند. البته یکسری از فرآورده ها و مواد اولیه در داخل کشور تولید نمی شود، خیلی از گیاهان را داریم که در داخل کشور تولید نمی شود آنها را خودی می دانیم مانند زردچوبه.

مدیرکل فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو افزود: ایران 11 اقلیم از 13 اقلیم آب و هوایی جهان را دارد، یعنی خیلی از گیاهان را می توانیم منطقه ای در کشور پیدا کنیم که اقلیم مشابه با اقلیم سرزمین مادری اش را داشته باشد و بتوانیم در آنجا کشت کنیم اما هزینه ها مهم است.

وی با ذکر اینکه واردات دارو در ارتباط با فرآورده های سنتی صفر است، بیان داشت: هیچ فرآورده سنتی و دارویی را وارد نمی کنیم. فقط مواد اولیه بعضی از گیاهانی که در کشور کشت ندارند و یا جهاد کشاورزی کشت برخی از گیاهانی که به صورت وحشی رشد می کنند اما در خطر نابودی هستند را منع کرده است، وارد می شود.

برنامه "صبح و گفت و گو" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 7 صبح از شبکه رادیویی گفت وگو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت رادیو گفت وگو مراجعه کنند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو