صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

پژوهشگر حوزه دارو: ایجاد تعارض در سیاست های کلی نظام سلامت با برداشتن محدودیت ایجاد داروخانه ها

پژوهشگر حوزه دارو گفت: زمانی که فاصله بین داروخانه ها برداشته شود طبیعی است از لحاظ اینکه بخواهد اقتصاد خودش را بچرخاند، تبلیغ کند و این با سیاست های کلی نظام سلامت تعارض دارد، رقابت های بی جا باعث افزایش بی رویه دارو می شود.

1396/03/31
|
13:30
|

برنامه "صبح و گفت وگو" رادیو گفت وگو با موضوع محدودیت ایجاد داروخانه ها برداشته می شود ، با حضور دکتر سیامک افاضلی پژوهشگر حوزه دارو و دکتر مرتضی خیرآبادی عضو هیئت مدیره بیمارستان میلاد و پژوهشگر حوزه دارو به روی آنتن رفت.

دکتر سیامک افاضلی با اشاره به نحوه گرفتن مجوز برای تاسیس داروخانه گفت: دانشجویان داروساز زمانی که فارغ التحصیل می شوند، برای اینکه بتوانند مجوز تاسیس داروخانه را داشته باشند، باید نسبت به جمع آوری امتیاز که ناشی از مدرک و سوابق تحصیلی است، اقدام بکنند تا بتوانند به حد نصاب حداقلی برسند و بتوانند در شهرهای مختلف داروخانه را تاسیس کنند و مجوز تاسیس داروخانه را بگیرند.

وی فاصله بین داروخانه ها را به عنوان اختلاف نظر وزارت بهداشت و شورای رقابت بیان کرد و اظهار داشت: در حال حاضر وزارت بهداشت فاصله 150 متری را برای فاصله بین دو داروخانه تعیین کرده و شورای رقابت با آن مشکل داشته است.

پژوهشگر حوزه دارو ابراز داشت: متاسفانه در مباحث قانون گذاری و قضاوت در رابطه با بخشنامه هایی که در رابطه با حد نصاب و امتیاز و همین طور فاصله بین داروخانه ها وزارت بهداشت صادر کرده، هیچ وقت کار کارشناسی دقیقی غیر از بخشی که در سازمان غذا و دارو حادث شده، نداشته ایم و در تصمیماتی که در این رابطه گرفته می شود هیچ وقت هم اندیشی کاملی را بین قوای مختلف نداشته ایم تا بتوانیم عواقب و تبعات تصمیماتی که در این حوزه گرفته می شود بخواهیم بررسی کنیم.

وی به دلایل ایجاد شرط حد نصاب فاصله بین داروخانه ها توسط وزارت بهداشت اشاره و عنوان کرد: باید به داروخانه از سه بعد توجه کنیم، اجتماعی و نقشی که در سلامت کشور به عنوان یک حلقه از زنجیره سلامت کشور دارد، اقتصادی و علمی. زمانی که فاصله بین داروخانه ها برداشته شود و هر داروخانه ای بتواند ولو در مجاورت داروخانه دیگری شروع به فعالیت کند، طبیعی است از لحاظ اینکه بخواهد اقتصاد خودش را بچرخاند، لازم است تبلیغ کند و در رابطه با افزایش فروش فعالیت کند و این با سیاست های کلی نظام سلامت تعارض دارد و ما می خواهیم مصرف دارو را محدود کنیم و نمی خواهیم وارد رقابت های بی جا قرار بگیرد و باعث افزایش بی رویه دارو شود.

در ادامه دکتر مرتضی خیرآبادی تاسیس شورای رقابت را مطابق اصل 44 قانون اساسی، برای جلوگیری از تبانی دانست و گفت: در عرضه داروی مورد نیاز بیماران یا عرضه داروی سلامت چگونه می تواند تبانی رخ دهد، بر اساس قسم نامه ای که دکتران داروساز، پزشکان و دندان پزشکان می خورند این عرصه اگر قرار است برای تبانی باشد باید داروخانه را تعطیل کرد.

وی یادآور شد: در عرصه کالای سلامت، دولت بر کالا نظارت می کند پس کیفیت دارو مورد تائید است، آزمایشگاه کنترل دارو دارد دارو را تائید می کند پس خود دولت دارد تائید می کند، قیمت را هم خود دولت می گذارد، نحوه سود داروخانه را هم خود دولت می گذارد، پس هیچ تبانی نمی تواند در این کار انجام شود.

پژوهشگر حوزه دارو به برخورداری مردم از یک کالا اشاره کرد و تصریح نمود: ضوابط تاسیس داروخانه در سال 1334 مشخص شده و عرضه کالای عمومی برای همه مردم جزو شرایط است ولی اگر شرط حد نصاب فاصله نباشد، کسی در مناطق محروم داروخانه نمی زند و همه دوست دارند بروند شمال شهر و مناطق پردرآمد داروخانه بزنند و توزیع کالا یکسان نخواهد بود و برای مردم مطمئنا خسارت های جدی در پی خواهد داشت.

برنامه "صبح و گفت و گو" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 7 صبح از شبکه رادیویی گفت وگو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت رادیو گفت وگو مراجعه کنند.


دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو