صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

مدیركل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت: وزارت صنعت، معدن و تجارت از صنایع کوچک در زمینه گیاهان دارویی حمایت می کند

مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت از صنایع کوچک در زمینه تولیدگیاهان دارویی حمایت خواهد کرد تا بتوانند در شهرستان های کوچک و حتی روستاها فعالیت کنند .

1396/04/10
|
09:30
|

برنامه "صبح و گفت و گو" رادیو گفت وگو با موضوع گیاهان دارویی، با حضور دکتر محمود خدا دوست مشاور وزیر و مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت به روی آنتن رفت.

دکتر محمود خدا دوست با اشاره به تنوع اقلیمی کشور گفت: کشور ما تنوع اقلیمی خوبی دارد و استعداد بالقوه برای کشت و تولید گیاهان دارویی متنوع دارد. خصوصا بعضی از گیاهان دارویی که اساسا بومی کشور ایران هستند، امکان و ظرفیت تولید درکشور وجود دارد.

وی به برخی از الزاماتی که باید در زمینه اشتغالزایی در حوزه تولید گیاهان دارویی توجه نمود، اشاره کرد و بیان داشت: برای ایجاد اشتغال در حوزه تولید گیاهان دارویی باید چند کار همزمان انجام شود، یکی تعیین استاندارد گیاهان دارویی است؛ از حدود هشت ماه قبل کمیته مشترکی در وزارت جهاد ایجاد شد و در آنجا سازمان های مختلفی از جمله وزارت بهداشت، سازمان استاندارد، وزارت صنعت، معدن و تجارت، صنف عطاری و همه کسانی که به نوعی هم در تولید، بسته بندی و عرضه و حتی استفاده برای تولید گیاهان دارویی مرتبط هستند، عضو هستند.

مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت با اظهار به اینکه در این کمیته به اشتغالزایی توجه ویژه ای می شود، خاطر نشان شد: این کمیته جلسات مکرری می گذارد تا برای اینکه حداقل ها رعایت شود، زمینه های لازم برای تولید یک گیاه دارویی و یک داروی گیاهی استاندارد که لازمه ایجاد اشتغال است به آنها پرداخته می شود.

وی در ادامه به دیگر الزامات پرداخت و گفت: از طرف دیگر باید تضمین خرید هم رخ دهد تا کشاورزی که دارد این محصول را تولید می کند، مطمئن باشد برایش بازار وجود دارد و بعد در نهایت تجاری سازی و صادرات مهم است که لازمه صادرات رعایت استاندادرهای لازم برای صادرات گیاهان دارویی است.

خدا دوست کیفیت و رعایت استانداردها را از ضروریات تجاری سازی محصولات گیاهی دانست و بیان داشت؛ در بخش فرآوری کنترل کیفی و رعایت استانداردهای بسته بندی است و در فاز بعدی فرآوری های تولید اسانس و عصاره و دارو است، به شرطی که ضوابط ها و استانداردها رعایت شود انصافا بازار خوبی هم در داخل و هم در خارج از کشور برایش وجود دارد.

وی تاکید کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت از صنایع کوچک در زمینه گیاهان دارویی حمایت خواهد کرد تا بتوانند در شهرستان های کوچک و حتی روستاها در این حوزه فعالیت کنند منتها با نیازی که وزارت جهاد اعلام می کند بیایند و با حداقل استاندارد تولید کنند.

برنامه "صبح و گفت و گو" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 7 صبح از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.


دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو