صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

سویه جدید کرونا در کمین است/ واکسن و رعایت بهداشت ایمن‌ترین راهکار

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات بیماری‌های نوپدید انستیتو پاستور نسبت به ورود سویه جدید کرونا ویروس هشدار داد و واکسیناسیون و رعایت بهداشت را تنها راه برای ایجاد بنیه دفاعی کشور دانست.

1400/09/06
|
14:13
|

مهدی روحانی در پاسخ به نگرانی‌های مطرح شده نسبت به بازگشایی مدارس، در برنامه "صبح وگفتگو" رادیو گفت‌وگو گفت: با توجه به موج‌های ویروس، همچنان باید مراقب باشیم؛ ضمن اینکه روز گذشته نیز جلسه‌ای اضطراری در سازمان بهداشت جهانی برپا بود و درباره سویه جدید در آفریقای جنوبی بحث و تبادل نظر شد.

وی این سویه جدید را خطرناک تر از نوع دلتا برشمرد و افزود: این مسئله به سانِ شمشیری دو لبه است چراکه ضمن برقراری اپیدمی واکسیناسیون در کشور، نباید موارد بهداشتی را کنار گذاشت.

روحانی استفاده از ماسک مناسب و دوری از تجمعات شلوغ و فضاهای بسته و نیز بهداشت تنفس و دست‌ها را متذکر شد و گفت: مدارس همه این موارد را رعایت می‌کنند.

وی در عین حال ابراز امیدواری کرد با سهل انگاری، کشور را واردِ موج جدیدی از بیماری نکنیم.

روحانی اضافه کرد: وارینت "او-میکرون" که همگان را نگران کرده است، با شدت در آفریقای جنوبی در حال رسیدن به پیک است و اگر سرعت به همین صورت باشد، ما نیز به راحتی وارد پیک ششم خواهیم شد.

مسئول ارزیابی کیفیت خارجی آزمایشگاه‌های تشخیص کووید-19 ادامه داد: اولین مورد نیز در بلژیک گزارش شده و هیچ ربطی به آفریقای جنوبی ندارد. این فرد در حال سفر از مصر به بلژیک بوده و هیچ ارتباطی با آفریقا نداشته است.

روحانی در رادیو گفت‌وگو افزود: چنین رخدادی نشان می‌دهد همین که حواس خود را نسبت به سفرها جمع کنیم کفایت نمی‌کند. تمامی مبادی ورود و خروج باید بررسی شود و رعایت‌ها در داخل کشور نیز ادامه داشته باشد تا ناگهان دچار موجی دیگر نشویم.

روحانی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو افزود: در این روزها باید نکته‌ای مهم را در نظر بگیریم و نسبت به واکسیناسیون فکری اساسی کنیم تا ایمنی کامل در جامعه به وجود آید. در این صورت میزان مرگ و میر و آمار بستری‌های بیمارستانی کاهش می‌یابد.

وی در عین حال تاکید کرد که هیچ نوع واکسنی معجزه نمی‌کند و صرفا کمکی برای سیستم بهداشت و درمان کشور است تا وقت خود را تماما صرفِ بیمارانِ بدحال کنند. در این صورت گویی نوعی سیستم دفاعی برای کشور ایجاد کرده‌ایم؛ ضمن اینکه باید ورودی‌ها را کنترل نماییم و همه مردم واکسینه شوند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو