صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 6:30 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

مدیركل دفتر مدیریت به هم پیوسته فلات مركزی ایران: باید خود مدیریت کردن آب را فرهنگسازی کنیم

مهندس مهرزاد احسانی اظهار داشت: در اروپا و آمریکا سالانه حدود 400 میلیارد دلار در بخش کشاورزی یارانه داده می شود که معادل یک میلیارد دلار در روز است. اما این یارانه مانع از مدیریت مصرف در بخش آب نمی شود. بنابراین خود مدیریت کردن آب یکی از

1396/05/16
|
09:30
|

برنامه "صبح و گفت وگو" رادیو گفت و گو با موضوع اصلاح الگوی مصرف آب و مدیریت منابع آن ، با حضور مهندس مهرزاد احسانی مدیرکل دفتر مدیریت به هم پیوسته فلات مرکزی ایران و دبیر کل کمیته ملی آبیاری زهکشی ایران به روی آنتن رفت.

مهندس مهرزاد احسانی با اشاره به شرایط خشک و نیمه خشک کشور، گفت: واقعیت این است که در کشور همیشه با محدودیت منابع آب مواجه هستیم. کشوری که با محدودیت آب مواجه است، باید استراتژیست و مدیریت کلان متفاوتی با کشور پر آب داشته باشد.

وی ادامه داد: در ادوار مختلف مسئله آب زمان و ارزش لازم را در بدنه دولت و مردم نداشته و به اندازه کافی به آن پرداخته نشده است.

مدیرکل دفتر مدیریت به هم پیوسته فلات مرکزی ایران با بیان اینکه باید به موضوع آب از جنبه های مختلف نگاه کنیم، اظهار داشت: مسئله فنی، زراعی، سازمانی، مدیریتی و حقوقی پنج جنبه مهم در ارتباط با آب است. بخشی از این مسائل به مباحث حاکمیتی و دولت ها بر می گردد و بخشی از مسائل نیز به مصرف کنندگان و آحاد مردم بر می گردد.

وی اضافه کرد: مسئولیت ها به این شکل نیست که کسی معطل کس دیگری باشد یعنی بگوید نخست دولت یا مردم باید شروع کند؛ نکته مهم این است که هر نهاد و یا هر فرد نسبت به موقعیتی که دارد، در مدیریت آب دقت و توجه لازم را داشته باشد.

دبیر کل کمیته ملی آبیاری زهکشی ایران با بیان اینکه بخش کشاورزی بزرگترین مصرف کننده آب است، عنوان داشت: در دنیا نیز بزرگترین مصرف کننده آب بخش کشاورزی است و 70 درصد منابع آبی که استحصال می شود، در بخش کشاورزی مصرف می شود.

وی به چالش هایی در این حوزه اشاره داشت و افزود: یکی از مسائل مالکیت اراضی است؛ وقتی می خواهید یک فعالیت فنی را در زمین زراعی انجام دهید، توجهات به مزارع در مقیاس بزرگ است اما متاسفانه در دهه های گذشته زمین های کشاورزی کوچک تر و کوچک تر شده اند به طوری که دیگر قابلیت تجهیز و نوسازی را از دست داده اند.

احسانی اضافه کرد: در اروپا و آمریکا سالانه حدود 400 میلیارد دلار در بخش کشاورزی یارانه داده می شود که معادل یک میلیارد دلار در روز است. اما این یارانه مانع از مدیریت مصرف در بخش آب نمی شود.

در فرانسه هر کسی که آب مصرف می کند باید بهای آن را پرداخت کند. بنابراین خود مدیریت کردن آب یکی از مسائل مهم در این کشورها است.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو