صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 12:00-13:00 به مدت 60 دقیقه

یک کارشناس مسائل غرب آسیا، با اشاره به جنگ قدرت ایجاد شده بین محمد بن سلمان ولی عهد کنونی عربستان و دیگر شاهزاده‌های سعودی، اظهار کرد: ادامه این جنگ قدرت ممکن است منجر به سرنگونی آل سعود شود.

حسن هانی‌زاده،در مصاحبه با برنامه« رویداد »رادیو گفت و گو در مورد وضعیت کنونی شاهزاده‌های سعودی معترض به محمد به سلمان اظهار کرد: طلال بن عبدالعزیز یکی از شخصیت‌های تاثیرگذار در عربستان است و دارای نفوذ بالایی در سطح جهان عرب است. اکنون می‌بینیم که او از نظر جسمانی در وضعیت مناسبی قرار ندارد و از دیگر سو پسر او ولید بن طلال توسط محمد بن سلمان بازداشت شده و در زندان به سر می‌برد.

این کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه محمد بن سلمان به دنبال این است که رقبای خود برای رسیدن به پادشاهی عربستان را از سر راهش بردارد و در همین چارچوب جنگ خانوادگی بین آل سعود را افزایش داده است، خاطر نشان کرد: او چندی پیش 400 شاهزاده سعودی را به جرمی چون فساد اقتصادی دستگیر کرد و اکنون در کنار این شاهزاده‌ها 35 نفر از علمای وهابی نیز در زندان به سر می‌برند.

وی با بیان اینکه تشدید جنگ داخلی در عربستان ممکن است منجر به سقوط آل سعود شود، تصریح کرد: عربستان در منطقه و داخل این کشور در شرایط بسیار سختی قرار دارد. این کشور سالانه 10 میلیارد دلار هزینه جنگ با یمن می‌کند جنگی که تاکنون به توفیقی نیز در آن دست پیدا نکرده است.

هانی‌زاده همچنین به وضعیت اقتصادی عربستان اشاره کرد و افزود: طبق اعلام خود مقامات سعودی،‌ این کشور با کسری بودجه بسیاری روبرواست و از نظر اقتصادی به سمت ورشکستگی پیش می رود.

هانی زاده با بیان اینکه محمد بن سلمان برای تامین هزینه‌های جنگ یمن مجبور شده تعدادی از شرکت‌های مهم سعودی در خارج از عربستان را با قیمتی ارزان به فروش برساند، ادامه داد: پیروزی‌های جریان مقاومت در سوریه و عراق نیز باعث ایجاد مشکلاتی برای عربستان شده است.

این کارشناس مسائل خاورمیانه تاکید کرد: به واقع عربستان یک نظام شکست خورده سیاسی و اقتصادی است ولی چون آمریکا از او حمایت می‌کند این کشور هنوز توانسته بر روی پای خود بایستد.

مرتبط با این خبر

  • محکوم کردن تحریم های یک جانبه، مهمترین بند اجلاس پایانی اکو

  • نرسیدن اتحادیه اروپا به جمع بندی برای تحریم علیه ایران، یک گام به جلو است

  • قانون «حداکثر استفاده از تولید داخل و حمایت از کالای ایرانی» در راه صحن علنی مجلس

  • با پیروزی حزب الله در انتخابات، سایه عربستان برای همیشه از سر لبنان قطع خواهد شد

  • محکوم کردن تحریم های یک جانبه، مهمترین بند اجلاس پایانی اکو

  • دولت با مشوق های بجا می تواند باعث رونق بازار مسکن شود

  • مدیریت ارز نیازمند اعمال سیاست های پیوسته در اقتصاد کلان است

  • تقابل اروپا با روسیه، موجب تشدید تنش ها بین کشورهای اروپایی خواهد شد

  • توسعه فضای مجازی، یکی از بهترین راه حل ها برای ایجاد اشتغال است

  • ساکت کردن عربستان و رژیم صهیونیستی؛ هدف اصلی حمله به سوریه