رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رییس كمیسیون اقتصادی مجلس : هیچ دلیل منطقی برای افزایش قیمت ارز در کشور وجود ندارد +صوت

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ،اظهار کرد: هیچ دلیل منطقی برای افزایش قیمت ارز در کشور وجود ندارد و آنچه که در این زمینه رخ داده براساس یک شرایط روانی است.

1396/11/24
|
11:30
|

محمدرضا پورابراهیمی، در مصاحبه با برنامه «رویداد» رادیو گفت وگو ، با اعتقاد بر اینکه آنچه که در بازار ارز در حال رخ دادن است، براساس یک فضای بی اعتمادی و روانی است،‌ تصریح کرد: طبق برخی از برآوردها، گفته می‌شود که بیش از 20 میلیارد دلار منابع ارزی خارج از شبکه بانکی نگهداری می‌شود و این یک خطر جدی برای بازار بانکی و مالی کشور است.

این نماینده مجلس با اشاره به طرح برخی از نمایندگان مبنی بر اینکه با ضمانت بانک مرکزی یکی الی دو بانک در کشور مکلف شوند که حساب سپرده‌های ارزی مردم را نگهداری کنند و براساس یک برنامه‌ریزی مشخص سود مناسبی به این سپرده‌ها داده شود،‌گفت: این یکی از راهکارهایی است که می‌توان با کمک آن بخشی از منابع ارزی که خارج از شبکه بانکداری کشور است را به این شبکه بازگرداند و آن را مدیریت کرد.

وی با اشاره به وضعیت صرافی‌ها در کشور و فعالیت غیر قانونی برخی از آن‌ها در بازار ارز خاطر نشان کرد: برخی از صرافی‌ها از هویت و شناسنامه لازم برخوردار نیستند ولی در بازار ارز همه کاره هستند.

پورابراهیمی در مورد بحث استقلال بانک مرکزی نیز گفت: در این ارتباط چندین بار بحث و گفتگو شد و مصوبه مجلس در این زمینه به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفت و در آنجا رفت و برگشت پیدا کرد. ما باید این موضوع را قبول کنیم که بانک مرکزی در کشور از استقلال لازم برخوردار نیست و در حقیقت بانک دولت و قوه مجریه است و نمی‌تواند به حفظ منافع سیاست‌های پولی و بانکی کشور فارغ از سیاست‌های دولت بپردازد.

وی با بیان اینکه باید در مورد موضوع استقلال بانک مرکزی در مجمع تشخیص مصلحت نظام تصمیم‌گیری شود، در بخش دیگری از صحبت‌های خود به جلسات این کمیسیون با مسئولان بانک مرکزی در ارتباط با بازار ارز اشاره کرد و افزود: ما پیشنهادات اجرایی خود را در این زمینه به بانک مرکزی ارائه کرده‌ایم و امیدواریم این پیشنهادات مورد توجه مسئولان این بانک قرار بگیرد.

این کارشناس مسائل اقتصادی با اعتقاد بر اینکه اگر در گذشته تحریم‌ها باعث ایجاد تحولاتی جدی در بازار ارز می‌شدند، اکنون وضعیت به این گونه نیست و تاثیرات تحریم‌ها بر بازار ارز ناچیز است. در مورد پیش بینی‌اش در بازار ارز تا پایان سال اعلام کرد : در صورتی که بانک مرکزی به صورت جدی وارد عرصه شود و تصمیمات کارشناسی لازم را اتخاذ کند می‌تواند بازار ارز را کنترل کرده و قیمت آن را کاهش دهد، ولی اگر بانک مرکزی بخواهد همچنان وضعیت بازار را رها کند، ممکن است همچنان با افزایش قیمت ارز مواجه باشیم.

وی تاکید کرد: باید فضای روانی موجود در بازار را کنترل کنیم.

دسترسی سریع
رویداد