رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

نایب رییس اول اتحادیه مشاوران املاك: کاهش تولید مسکن افزایش اجاره بها را رقم زده است

عقبایی گفت: در 5 سال گذشته تولید مسکن حداقل 40 درصد کاهش یافته است که این عامل نیز می تواند موجب افزایش اجاره بها شود.

1397/03/20
|
12:00
|

حسام عقبایی، نایب رییس اول اتحادیه مشاوران املاک، در برنامه گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص اجاره نشینی در کلان شهرها، اظهار کرد: اصلی ترین عامل افزایش قیمت اجاره نشینی در کلان شهرها مربوط به رشد قیمت مسکن است و این امر یکی از شاخص های اصلی افزایش اجاره بها محسوب می شود.

وی افزود: در سال های 92 تا 96 رشد قیمت مسکن چندان چشمگیر نبود، اما قیمت اجاره بها در این سال ها با روند صعودی همراه بود.

نایب رییس اول صنف مشاوران املاک بیان کرد: در بهمن و اسفند ماه حدود 30 درصد افزایش قیمت مسکن در کلان شهرها داشتیم و همچنین بعد از عید نیز یک رشد نامتعارف و حباب گونه را تجربه کردیم که انتظار می رود رشد حقیقی بازار مسکن بر بازار اجاره نیز اثرگذار باشد.

عقبایی با اشاره به عدم توازن در عرضه و تقاضای مسکن گفت: ما در دوره ای شاهد کاهش صدور پروانه و ساخت و ساز در کشور بودیم و حداقل در 5 سال گذشته تولید مسکن 40 درصد کاهش یافته است و این عامل نیز می تواند موجب افزایش اجاره بها شود.

وی ادامه داد: بحث سیاست های پولی و بانکی در کشور نیز بی تاثیر بر بازار اجاره بها نبوده است به طوری که کاهش سود بانکی موجب شده عموم مالکان تمایل بیشتری برای دریافت اجاره پیدا کنند.

نایب رییس اول صنف مشاوران املاک اشاره کرد: سوداگری در بازار اجاره، عدم مدیریت و نظارت دقیق تورم عمومی حاکم بر کشور از عوامل کمک کننده به رشد اجاره بها در کشور هستند.

عقبایی در خصوص راه اندازی سامانه املاک و اسکان تصریح کرد: گستردگی وزارت راه و شهرسازی و عدم تمرکز بر سیاست های مسکن موجب شده این بازار و مطالبه گری مردم در این خصوص با مقبولیت مواجه شود و انتظار می رود نمایندگان مجلس در رابطه با مطالبه مردم در حوزه مسکن نیز بررسی بیشتری صورت دهند تا این سامانه بزودی عملیاتی شود.

وی توضیح داد: رشد مظنه قیمت مسکن در پایتخت بر اساس متراژ و سن بنا بر مبنای اطلاعات مرکز آمار و بانک مرکزی در سال 95 در حدود 4 میلیون تومان بوده و در حال حاضر قیمت متوسط مسکن در شهر تهران 6 میلیون تومان اعلام شده است.

دسترسی سریع
رویداد