رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

یك كارشناس اقتصاد مسكن مطرح كرد: ردپای بانک ها در عرصه سوداگری مسکن/ لزوم تعادل عرضه و تقاضا در بخش مسکن

پروین پور گفت: یکی از فرماندهان سوداگری در بخش زمین و مسکن بانک ها به ویژه بانک های خصوصی هستند که در حال حاضر الگوی رفتار بازار را تعیین می کنند.

1397/04/11
|
12:00
|

افشین پروین پور کارشناس اقتصاد مسکن در مصاحبه با رویداد درباره افزایش قیمت در حوزه مسکن اظهار داشت: به دلیل سیاست گذاری های اشتباه مسئولین در دولت های مختلف با رکود و رونق های دوره ای در بخش مسکن مواجه هستیم.

پروین پور در توضیح بیشتر بیان داشت: طی این چهل سال گذشته شاهد نوعی از سیاست گذاری در کشور بودیم که بر اساس آن مسکن به یک کالای سرمایه ای تبدیل گشته یعنی قدرت مصرفی ندارد حال آنکه اگر به گونه ای سرمایه گذاری می شد که به عنوان کالای مصرفی بود دیگر شاهد این افزایش قیمت ها و رکود و رونق های دوره ای نبودیم.

وی درباره یکی از راهکارهایی که می تواند مسکن را به یک کالای مصرفی تبدیل کند عنوان کرد: باید تعادل عرضه و تقاضا مورد توجه قرار گیرد یعنی عرضه به اندازه ای صورت گیرد که تقاضا را پوشش دهد آن هم با قیمتی که متناسب با توان خرید خانوارهای متوسط و کم درآمد باشد.

این کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه کشورهایی در حل مشکل مسکن موفق تر بودند که سوداگری و دلالی را در بازار مسکن کنترل کردند تصریح کرد: این اتفاق در کشور ما هنوز رخ نداده است و حرکت هایی نیز که به ندرت از جانب دولت ها صورت گرفته متاسفانه با ساز وکارهایی منکوب شده است.

پروین پور در ادامه تاکید کرد: مهمترین ابزاری که برای مهار سوداگری در بازار مسکن وجود دارد مالیات بر عایدی سرمایه است که این بستر را به گونه ای رقم می زند که اصولا جذابیتی برای دلالی و سود بردن از خرید و فروش و احتکار مسکن در بازار وجود نداشته باشد.

این کارشناس اقتصاد مسکن با اشاره به بازیگران عرصه ساخت ومسکن در کشور گفت: یکی از فرماندهان جبهه سوداگری در بخش زمین و مسکن بانک ها به ویژه بانک های خصوصی است که در حال حاضر الگوی رفتار بازار را تعیین می کنند. هر افزایش قیمت و جهش قیمتی که در بخش مسکن اتفاق افتاده دلیل اصلی آن بازیگری بانک ها با پول های مردم و با ثروت ملی است که به جای صرف آن در بخش تولید و اشتغال در بخش سوداگری مسکن و زمین، احتکار زمین و ساخت و ساز در مناطق مرغوب و خالی نگه داشتن آن بکار می بندند.

پروین پور در ادامه این مطلب بیان داشت: بانک ها به صورت کلی وظیفه دارند نقدینگی و ثروت ملی در دست خود را در جریان تولید و اشتغال به نفع اقتصاد ملی بکار ببندند درصورتی که عکس این وظیفه خود عمل می کنند و این خلاف کارویژه تعریف شده برای بانک ها است.

وی در پایان تاکید کرد: تا اراده قوی سیاسی حاکمیت وارد این مقوله نشود نمی تواند با افراد و جریان های قدرتمندی که در اقتصاد وجود دارند مقابله کند و تا این اتفاق نیفتد شاهد فرونشتن التهاب و گرانی در مسکن نخواهیم بود.

دسترسی سریع
رویداد