رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

نایب رئیس اتحادیه املاك كشور: اعمال مالیات بر درآمد مسکن از ایجاد حباب جلوگیری می کند

نایب رئیس اتحادیه املاک کشور با اشاره به طرح مالیات بر درآمد مسکن گفت: این موضوع از سوداگری و دلال بازی و معاملات مکرر و بالا رفتن حباب گونه قیمت مسکن جلوگیری می کند.

1397/05/09
|
11:00
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع اعمال مالیات بر درآمد مسکن و با حضور حسام عقبایی نایب رئیس اتحادیه املاک کشور و دکتر محمود فاطمی معاون سابق وزیر راه و شهرسازی به روی آنتن رفت.

حسام عقبایی در آغاز با بیان اینکه موضوع مالیات بر درآمد چند سال قبل مطرح شد و جزو موافقین این موضوع بودم، گفت: این موضوع هم به کسب درآمد برای دولت و هم برای تعدیل اقتصادی در بازار مسکن و جلوگیری از سوداگری و دلال بازی و معاملات مکرر و ایجاد امواج مختلف برای بالابردن حباب گونه قیمت مسکن جلوگیری می کند.

وی به نظر مخالفین این طرح اشاره کرد و اظهار داشت: مخالفین معتقدند اگر مالیات بر درآمد مسکن را مطرح کنیم، دود این مالیاتی که از سازندگان خانه دریافت کنیم، به چشم مردم می رود زیرا هزینه مالیات را از مردم دریافت می کنند که این موجب گرانی مسکن می شود.

وی با رد ادعای مخالفین طرح دریافت مالیات از عایدی مسکن، عنوان کرد: بخش زیادی از رشد قیمتی که در سال 97 رخ داد حباب گونه و نه واقعی و حقیقی است و الان می توان گفت بیش از 70 درصد از کسانی که در بازار خرید و فروش می کنند، با توجه به کاهش فروش در تیرماه، کسانی هستند که سرمایه خودشان را در بازار وارد کرده اند و نه خریداران واقعی.

در ادامه محمود فاطمی با بیان اینکه در هر کشوری، مالیات بر درآمد و ارزش افزوده، یک اصل منطقی و ثابت شده و به عنوان یکی از درآمدهای پایدار کشور است و موضوع مسکن نمی توان مستثنی از این موضوع باشد، اظهار کرد: کسانی که به مسکن به عنوان یک سرمایه نگاه می کنند و بیش از نیازشان مسکن دارند، قطعا باید مشمول مالیات شوند.

وی افزود: در کشورهای توسعه یافته اجازه داده نمی شود افراد به شکل هایی غیر فعالی مفید اقتصادی، ثروت زیادی کسب کنند و راه های کنترلی مانند مالیات وجود دارد اما در ایران فرهنگ و قوانین کشور جایگاه ندارد و حتی در صورت تصویب قانون نیز چالش اجرا خواهیم داشت.

معاون سابق وزیر راه و شهرسازی درباره وضعیت بازار مسکن اظهار کرد: کنترل بازار مسکن با توجه به وضعیت اقتصاد و همچنین قیمت های ارز و سکه، خیلی کار راحتی نخواهد بود و اگر می خواستیم قیمت ها را کنترل کنیم، دولت باید برنامه های مدونی در خصوص اجاره و خرید مسکن می داشت تا سرمایه ها به سمت بازار سوداگری نرود اما امروز این اتفاق افتاده است.

دسترسی سریع
رویداد