صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 12:00-13:00 به مدت 60 دقیقه

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: علت تداوم و تشدید اعتراضات در فرانسه این است که دولت در صدد تغییر نظام اقتصادی و سیاسی نیست و معترضان، این نظام را در انحصار ثروتمندان فرانسه و بی توجه به مردم عادی می دانند.

دکتر علیرضا کوهکن،کارشناس مسائل سیاسی در گفتگوی برنامه ی رویداد رادیو گفت و گو با موضوع علل تداوم جنبش ضد سرمایه داری فرانسه و میزان تسرّی آن به دیگر نقاط اروپا بیان داشت: جرقه ی اتفاقاتی که هم اکنون در حوزه ی کشورهای اروپایی شاهد آن هستیم در فرانسه زده شد و در یک نگاه مسئله ای است که خیلی ساده در اعتراض به افزایش مالیات در حوزه ی سوخت بوجود آمد اما در حال حاضر به یک بحران بزرگ تبدیل شده است.

وی اضافه کرد: واقعیت این است که مدت مدیدی است که در مقابل حوزه ی کشورهای اروپایی(حتی پیشرو در اقتصاد جهانی علی الخصوص آنهایی که به گروه هشت معروف هستند ) و نیز همه ی کشورهایی که در حوزه ی اقتصاد جهانی در وضعیت خوبی به سر می برند مردمی دیده می شوند که با مشکلات شدید اقتصادی دست و پنجه نرم می کنند.

کوهکن خاطر نشان کرد: آن بحران اقتصادی که در سال 2007 در حوزه ی اقتصاد آمریکایی آغاز گردید و از سال 2009 به بعد تسری جهانی یافت علیرغم گذشت سالها از وقوع اش هنوز هم بطور کامل مرتفع نشده است و مجددا در حال شدت گرفتن است.

کارشناس مسائل سیاسی در رادیو گفت و گو تصریح کرد: روی کارآمدن سیاست مدارانی که شعارهایی در خصوص رفع این بحران ها سر می دهند نیز اوضاع را به آرامش نرسانده است حتی اگر شعارهایی محیرالعقول و عجیب باشد کما اینکه اشخاصی مثل ترامپ با سر دادن همین شعارها به قدرت رسیده اند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی در ادامه ی سخنان خود اذعان کرد: مسئله ای که خشم مردم فرانسه را برانگیخته و آنها را به ادامه ی اعتراضات واداشته این است که درآمد کم آنها کفاف هزینه های حداقل زندگی شان را نمی دهد آن چنانکه فقط در روزهای تعطیل در موج این اعتراضات قرار می گیرند زیرا نمی خواهند کار خود و همان درآمد کم را نیز از دست داده و از گرسنگی بمیرند.

وی با بیان اینکه مردم فرانسه چاره ای جز اعتراض در مقابل دولت وقت ندارند افزود: معترضان فرانسوی علیرغم برخوردهای شدید و خشن دولت به اعتراضات خود ادامه می دهند زیرا تاکنون برای مدل نظام اقتصادی و سیاسی حاکم بر فرانسه هیچ راه حل و جایگزینی ارائه نشده است.

کارشناس مسائل سیاسی در برنامه ی رویداد رادیو گفت و گو اظهار داشت: در انتخابات به ندرت کسانی را می توان دید که از تغییر مدل نظام اقتصادی فرانسه صحبت کنند کما اینکه در رسانه های این کشور نیز چنین موضوعاتی پیش کشیده نمی شود زیرا کسانی که در کار رسانه هستند اغلب قریب به اتفاق افرادی هستند که به لحاظ درآمد و طبقه ی اجتماعی جزء افراد متمول محسوب می شوند لذا چنین مسائلی را درک نمی کنند.

کوهکن با بیان اینکه اعتراضات اقتصادی فرانسه به نوعی با اعتراض به نظام سیاسی این کشور نیز مرتبط و همراه است تصریح کرد: براساس آمار منتشر شده قریب 70 درصد از مردم فرانسه با موج اعتراضات شکل گرفته در این کشور همراه و همدل بوده و با آنها همذات پنداری می کند اما چیزی که آنها را از بطن این اعتراضات بیرون می کشد وجود نوعی دو دلی مبنی بر این است که از کجا معلوم که اگر مکرون برود شخصی بدتر از او بر سر کار نیاید؟

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی در پایان سخنان خود اذعان کرد: حرف نهایی مردم معترض فرانسه این است که می گویند نظام سیاسی مبتنی بر لیبرالیسم اقتصادی فرانسه، حرفهای ما را نمی فهمد زیرا این نظام با تمام قوانین اش مختصّ افراد ثروتمند است و نظام اجتماعی نیز آنها را پشتیبانی می کند.

برنامه ی رویداد هر روز ساعت 12 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش خواهد شد.

فایل صوتی این برنامه از طریق تارنمای شبکه ی گفت و گو قابل دریافت است.

مرتبط با این خبر

  • شستا حیاط خلوت دولت است +صوت

  • دولت و کارفرما؛ دو منتفع در تکانه های اقتصادی97 +صوت

  • جریان توده‌ای راست افراطی در آمریکا، همراه ترامپ است +صوت

  • رشد جریان افراطی راست گرا درغرب، در آینده مشکل ساز می شود +صوت

  • بانک مرکزی مانع دور زدن تحریم ها شد/مجوز وزارت جهاد به واردات جوجه های انگلیسی!

  • اقدامی در زمینه نشان تجاری ایرانی در جهان انجام نداده ایم +صوت

  • چرایی بازتاب گسترده سفر رییس جمهور ایران به عراق +صوت

  • اعطای تسهیلات 2800میلیارد تومانی بسیج به کار آفرینان +صوت

  • تورم سال آتی روی پله نهایی/ افزایش دستمزد کارگران اجتناب ناپذیر است +صوت

  • تلاش پارلمان اروپا برای مهار جلیقه زردها +صوت